Inżynier w świecie IT musi mieć interesujący mix kompetencji
Java, JavaScript, Python, a może SQL? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że branża IT kompetencjami twardymi stoi. Kursy, bootcampy czy webinary dotyczą zazwyczaj rozwijania umiejętności technicznych. Tymczasem kluczem do sukcesu w IT często są kompetencje miękkie. Jak szacuje Deloitte, do 2030 roku aż dwie trzecie stanowisk pracy będzie wymagać wysoko rozwiniętych soft skills. W które kompetencje warto inwestować?
Autor: Materiał partnera/Enterthecode.pl
Próg wejścia do IT dla początkujących specjalistów i specjalistek jest wciąż wysoki. Obecnie pracodawcy szukają głównie tylko doświadczonych pracowników i całe zasoby (oraz budżety) poświęcają na „zdobycie” nieuchwytnego i wymagającego seniora. Co może zrobić junior, aby wejść do technologicznego eldorado? Zabłysnąć kompetencjami miękkimi!
56,3% rekruterów wskazało, że kompetencje miękkie są czynnikiem decydującym o zatrudnieniu kandydata (dane z tegorocznego raportu No Fluff Jobs i Uniwersytetu SWPS „Kompetencje w IT. Perspektywy kandydatów, specjalistów i rekruterów”).
Rekrutując na pozycje juniorskie pracodawca nie szuka osoby o wszechstronnej wiedzy technicznej, a kogoś, kto wykaże się m.in. umiejętnością pracy w zespole, komunikatywnością, odpornością na przyjmowanie konstruktywnego feedbacku czy gotowością do pracy w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Pamiętajmy, że o wiele łatwiej wdrożyć pracownika w nowe narzędzia czy technologie, niż wymagać błyskawicznej zmiany podejścia do pracy. Dlatego też junior podczas rozmowy kwalifikacyjnej musi przede wszystkim zaprezentować się jako świetny członek zespołu.
Czy pracodawcy zapewniają szkolenia z rozwoju kompetencji miękkich?
Tak, choć najczęściej inwestują w pracowników o większym doświadczeniu. Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu „Kompetencje w IT” na szkolenia z zakresu umiejętności miękkich może liczyć 36,2% początkujących specjalistów, jak i prawie połowa (49,6%) ekspertów (osoby na stanowiskach managerskich i wyżej). Natomiast jeśli chodzi o uzupełnianie „twardej wiedzy”, taką możliwość w obecnym miejscu pracy deklaruje 61,2% juniorów, 55,3% midów i seniorów oraz 52,1% ekspertów.
Im większe doświadczenie w IT, tym ważniejsze stają się kompetencje miękkie. Ma to związek z wejściem na ścieżkę managerską. Wbrew pozorom od team leaderów wcale nie wymaga się, aby byli najlepszymi programistami w zespole. Oczywiście background techniczny ułatwia współpracę, ale kluczową rolę odgrywają właśnie umiejętności miękkie – komunikatywność, delegowanie zadań i ich egzekwowanie, zarządzanie procesem/projektem, rozwiązywanie problemów, samodzielność i praca w zespole.
Co ciekawe, nie wszyscy seniorzy czy seniorki chcą rozwijać się na stanowiskach managerskich. W raporcie No Fluff Jobs „Najbardziej pożądani specjaliści IT” czytamy, że aż 41% doświadczonych programistów uważa, że kariera managerska utrudni im zmianę pracy w przyszłości, ponieważ przyjmując rolę lidera, przestają kodować. Innymi słowy: wypadają z gry. Dlatego tak ważne jest, aby organizacje ustalały ścieżkę kariery indywidualnie z każdym pracownikiem.
Dlaczego kompetencje miękkie zyskują na znaczeniu? A co z twardymi?
Dynamika pracy w środowiskach IT zmienia się pod wpływem postępującej cyfryzacji i robotyzacji. Współcześni specjaliści i specjalistki IT już dawno przestali być stereotypowymi informatykami, którzy pracują w samotności. Obecnie pełnią również rolę partnerów biznesowych – uczestniczą w spotkaniach z klientami, użytkownikami, prezentują swój projekt. Co więcej, praca zdalna i elastyczne warunki pracy stały się priorytetem, a to oznacza także współpracę w zespołach rozproszonych. Precyzyjna komunikacja i przepływ informacji są tu więc kluczowe.
A teraz pora na umiejętność twarde: z których technologii najczęściej korzystają specjaliści IT? Według badania „Kompetencje w IT” SQL wyprzedził wszystkie inne technologie i zdobył palmę pierwszeństwa wśród uczestników badania (prawie połowa głosów) – niezależnie od poziomu seniority. Popularność SQL może mieć związek z rosnącym zapotrzebowaniem na ekspertów z dziedzin Business Analysis, Business Intelligence czy Machine Learning, które często wymagają znajomości SQL.
Kolejno na podium znalazły się JavaScript, Python, Java, C# i .NET. Warto zatrzymać się na chwilę przy JavaScript. Tutaj odnotowano największy rozstrzał w odpowiedziach na różnych poziomach seniority. Aż 42% początkujących wskazało, że znajomość JavaScript jest wymagana na ich obecnym stanowisku. To samo zdanie podziela jedynie 28% ekspertów.
Jak skutecznie rozwijać swoje umiejętności w IT, by szybko awansować?
Jeśli szukasz sposobów na rozwój i pogłębianie wiedzy w IT, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, odwiedź portal enterthecode.pl. Znajdziesz tutaj praktyczne porady oraz teksty eksperckie dotyczące m.in. przebranżowienia w IT, najpopularniejszych narzędzi czy aktualnych zarobków.
Artykuł zewnętrzny