Tani hosting: 7 rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę
Każdy, kto planuje stworzyć własną stronę internetową, potrzebuje hostingu. Dla osób początkujących to magiczne pojęcie. Hosting jest udostępnianiem zasobów serwera, a także jego przestrzeni. Umożliwia dostęp do strony internetowej innym osobom oraz niektórych zasobów np. przestrzeni strony internetowej, poczt e-mail, czy też plików. Na co należy zwrócić uwagę wybierając tani hosting? Sprawdzamy poniżej.
Jeśli chcesz zależy Ci na tym, aby usługa hostingu spełniała Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na 7 parametrów. Znając je, z łatwością określisz, która oferta będzie dla Ciebie korzystniejszą.
Szukasz hostingu dla swojego projektu? Zobacz Ranking (TOP 10): Tani Hosting na NajtanszyHosting.pl.
1. Uptime
To parametr, który określa czas bezawaryjnego działania serwera. Uptime wyrażony jest w procentach. Wartością wyrażoną i wskazaną jest minimum 99%. Jeśli wskaźnik jest niższy firma hostingowa powinna zapewnić rekompensatę.
2. Limity
Ogromne znaczenie mają także limity:
- transferu – mogą dotyczyć korzystania z Twojej strony np. każdego wejścia na nią, pobierania zdjęć, wgrywania plików na stronę www. Jeśli limit zostanie ograniczony Twoja strona może przestać działać. Dlatego sprawdzając oferty firm hostingowych, zdecyduj się na tę, która nie ma ograniczeń.
- Jednoczesnych połączeń HTTP oraz procesów PHP
- Maksymalna liczba plików
- Maksymalna wielkość pojedynczej bazy danych
- Ograniczenie wysyłanych oraz odbieranych wiadomości e-mail
- Ograniczenie liczby załączników w e-mailach
Przed wykupieniem hostingu sprawdź, jak będzie postępowała firma hostingowa w przypadku przekroczenia, któregoś z limitów.
3. Backup
Backup polega na tworzeniu kopii zapasowej zawartości strony internetowej. Wybierając tani hosting, warto sprawdzić, czy wykonywane są kopie zapasowe serwera oraz jak często. Rekomendowane minimum to kopia zapasowa co 24 godziny, przechowywana przez 7 dni. Niektórzy hostingodawców nie oferują wykonywania kopii zapasowej oraz wsparcia technicznego.
3. Reklamy
Zwróć uwagę na to, czy w usłudze taniego hostingu są reklamy. Większość firm oraz osób udostępniających tanie albo darmowe usługi zarabia właśnie w ten sposób. Umieszczają reklamy na wszystkich stronach hostingu konkurencyjnych firm, niesprawdzonych suplementów diety oraz innych.
4. Dodatkowe usługi
Tani hosting jest niedrogi, ale może zawierać dodatkowe płatne usługi, które trzeba będzie opłacić po pierwszym roku użytkowania. Należą do nich:
- Certyfikat SSL, który może być płatny dopiero po roku albo za niewielką opłatą w pierwszym roku
- Darmowa domena do hostingu, której płatność jest zwiększana do standardów branżowych
- Dodatkowe opłaty za usługę domen
- Integracja z Cloudflare
- Także płatny WAF, CDN czy DNS Anycast
5. Rodzaj dysku twardego
Jeśli chcesz wybrać naprawdę tani hosting, możesz obawiać się tego, że będzie naprawdę wolno działał. Może się tak zdarzyć w szczególności, jeśli będzie oparty na starych dyskach HDD. Dlatego wybierając ofertę hostingu, zwróć uwagę na to, czy serwer jest na szybszych dyskach np. SSD lub SSD typu NVMe. Prędkość zapisu, a także odczytu na tych dyskach jest zdecydowanie szybka w porównaniu do dysków talerzowych.
6. Przydział zasobów
Ostatnim parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest przydział zasobów. Dlaczego? Dzięki temu możesz wykupić przestrzeń, z której będziesz korzystał w rozsądnej cenie. Szczególnie istotny jest przydział zasobów, w przypadku procesora oraz pamięci RAM, dlatego, że biorą udział praktycznie w każdym procesie, który odbywa się na serwer. Polecane minimum do szybkiego działania przeciętnej strony WWW to 1 rdzeń procesora i 1 GB RAM.
Czy technologie mają znaczenie na tanim hostingu?
Nawet na najtańszym hostingu powinny być wykorzystywane najnowsze technologie. Ma to znaczenie, jeśli chodzi o PHP oraz HTTP.
PHP jest językiem, który jest stale aktualizowany. Każda jego wersja powinna być aktualizowana po około 2 latach. Jeśli aplikacje PHP nie będą aktualizowane, będą zauważalne błędy w działaniu.
Natomiast HTTP protokołem wykorzystywanym podczas każdego połączenia. Warto dbać o jego aktualizację ze względu na to, aby połączenie było szybkie i bezpieczne. Decydując się na serwer, wybierz ten, który pozwala na korzystanie z najnowszej wersji protokołu - HTTP/3.
Hosting jest nieodłącznym elementem każdej strony internetowej. Warto więc zwrócić uwagę wybierając nawet tanią usługę, aby nie dać się naciąć.
Źródło: https://jakwybrachosting.pl/tani-hosting/
Photo by John Schnobrich on Unsplash
Artykuł zewnętrzny