Zawory szybkiego spustu
Zawory szybkiego spustu stosowane współcześnie służą samoczynnemu otwieraniu drogi wyjściowej do atmosfery, gdy dojdzie do spadku ciśnienia. Ich zadaniem jest bowiem opróżnienie komór odbiorników pneumatycznych w szybkim tempie. Obecność takich rozwiązań sprawia, że prędkość ruchu tłoka siłownika jest wyraźnie większa. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć. Przedstawiamy podstawowe informacje o zaworach szybkiego spustu. Z naszego artykułu dowiesz się, czym są, jak działają i do czego służą.
Zawory szybkiego spustu (in. zawory odpowietrzające) to elementy sterujące kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. W naszym artykule wyjaśniamy w sposób uproszczony, czym są oraz jak są zbudowane. Przedstawiamy również ich najczęstsze zastosowanie.
Zawory szybkiego spustu - co to jest i do czego służy?
Zawory szybkiego spustu, ze względu na swoje zadanie określane również jako zawory odpowietrzające, są jednymi z wielu elementów sterujących kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. Formalnie nazywamy je zaworami rozdzielającymi 3-drogowymi.
Ich zastosowanie jest dość bezpośrednio przekazane przez ich nazwę. Jak łatwo się domyślić, zawory szybkiego spustu służą do szybkiego odpowietrzenia wybranego układu pneumatycznego. Dzięki nim jest więc możliwe znaczne przyspieszenie ruchu roboczego. Pozwalają bowiem na szybkie odpowietrzenie wykorzystywanych przez użytkowników siłowników pneumatycznych.
W jakim celu stosuje się zawory szybkiego spustu? Ich podstawowym zastosowaniem z całą pewnością jest wspomniane wcześniej odpowietrzenie siłowników pneumatycznych. Unikamy w ten sposób przeprowadzania tej operacji za pomocą zaworu rozdzielającego, który nim steruje. Oznacza to, że komora siłownika jest znacznie szybciej opróżniona. Zawory szybkiego spustu pomagają również uniknąć efektu przepływu powietrza na długiej drodze w przewodzie. Co więcej, ich wykorzystanie ogranicza przepływ w samym rozdzielaczu.
Zawory szybkiego spustu - jak działają i jak są montowane?
Współcześnie stosowane w pneumatyce zawory szybkiego spustu mogą być wykonane w formie odlewu czy korpusu z aluminium. Dodatkowym elementem jest przyłącze gwintowane. Należy podkreślić, że rozwiązanie pracuje samoczynnie, natomiast za przełączanie dróg w zaworze odpowiada specjalna uszczelka kształtowa.
Aby rozwiązanie mogło działać, zawory szybkiego spustu muszą zostać prawidłowo zamontowane w urządzeniu. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest wkręcenie ich w przyłącze siłownika, gdzie ich rolą jest funkcja złączki. Jeśli użytkownik zdecyduje się na montaż pary zaworów szybkiego spustu, siłownik będzie mógł poruszać się w szybkim tempie w obu kierunkach.
Wtykowe zawory szybkiego spustu
Najczęstszym sposobem montażu zaworów szybkiego spustu jest ich bezpośrednie połączenie z przyłączami siłownika pneumatycznego. Należy jednak podkreślić, że istnieją również alternatywne dla typowych rozwiązania. Okazuje się, że dostępne są również zawory szybkiego spustu przeznaczone do montażu in-line ze złączkami wtykowymi.
Wtykowe zawory szybkiego spustu można stosować celem odpowietrzenia siłowników pneumatycznych, przewodów zasilających urządzenia pneumatyczne czy instalacji pneumatycznych.
Zawory szybkiego spustu - co warto wiedzieć?
Najważniejszym zadaniem zaworów szybkiego spustu jest skrócenie cyklu pracy siłowników pneumatycznych. Zwiększenie wydajności maszyn zawdzięczamy bezpośredniemu odpowietrzeniu komór z pominięciem zaworów rozdzielających. Co istotne, rozwiązania działają samoczynnie, a powietrze z komory siłownika przedostaje się dzięki nim do atmosfery.
Zawory szybkiego spustu należy kupować u sprawdzonego dostawcy - rekomendujemy ofertę firmy Inter Trade, którą wyróżnia długa obecność na rynku. Aby rozwiązanie działało sprawnie, istotna jest jego jakość. Nie mniejsze znaczenie ma również prawidłowe podłączenie. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż stożkowych tłumików hałasu.
Artykuł zewnętrzny