Jak wybrać dobry domofon bezprzewodowy?
Domofony bezprzewodowe spotykamy dziś wszędzie – w biurach, obiektach przemysłowych, a coraz częściej także w domach jednorodzinnych. Rozwiązanie te zawdzięczają swoją popularność niskiej cenie, prostocie mechanizmu, a przede wszystkim nieinwazyjnemu montażowi. Jak działają domofony bezprzewodowe i na jakie funkcjonalności zwrócić uwagę przed zakupem?
Jak jest zbudowany domofon bezprzewodowy?
Domofony bezprzewodowe składają się z trzech głównych elementów:
- panelu zewnętrznego,
- panelu wewnętrznego,
- elektrozamka (elektrozaczepu).
Panel zewnętrzny, nazywany także bramowym (lub stacją bramową) jest montowany zwykle przy bramie wjazdowej na posesję. Składa się z przycisku wywołującego, głośnika, mikrofonu i kamery. Oprócz tego może znaleźć się tam także klawiatura numeryczna, czytnik kart magnetycznych, czy technologie odczytu linii papilarnych. Panel wewnętrzny z kolei bardzo często znajduje się w przedpokoju – zawiera dodatkowo monitor, na którym możliwe jest obserwowanie strefy wejścia (jeśli kupiliśmy wideodomofon). W niektórych modelach można spotkać także słuchawkę.
Jak działa domofon bezprzewodowy?
Ogromną zaletą domofonów bezprzewodowych jest prostota montażu. Rozwiązania te nie potrzebują sieci kabli, dlatego nie trzeba robić przekopów ani rozkuwać ścian. Panel zewnętrzny i wewnętrzny komunikują się ze sobą droga radiową. Po naciśnięciu przycisku otwierania zwolniona zostaje blokada elektrozamka, a brama zostaje otwarta.
Współcześnie dużą popularnością cieszą się także wideodomofony, które są stosunkowo tanie, jednocześnie zapewniają ogromny komfort i bezpieczeństwo. Pozwalają zobaczyć, kto próbuje dostać się na teren posesji, a nierzadko umożliwiają też zdalny dostęp do domofonu. Ta druga funkcja pozwala na przykład porozmawiać z kurierem lub otworzyć mu bramę nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Sygnał z urządzenia zostanie przesłany na smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu.
Najważniejsze funkcjonalności domofonu
Na rynku dostępne jest dziś wiele modeli domofonów oraz wideodomofonów bezprzewodowych (https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/domofony/domofony-bezprzewodowe.html). Obok podstawowych modeli, dużym zainteresowaniem cieszą się te bardziej rozbudowane, które można włączyć do systemu urządzeń inteligentnego budynku. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana, dlatego z łatwością dopasujesz rozwiązanie do własnych potrzeb. Niezależnie od tego, jaki domofon wybierzesz, zwróć szczególną uwagę na kluczowe funkcjonalności, w tym:
- Gwarancja – urządzenia wiodących producentów mogą być objęte gwarancją nawet do 36 miesięcy.
- Jakość użytych materiałów – dotyczy to szczególnie panelu zewnętrznego, który musi być odporny na korozję, działanie wiatru, deszczu i temperatury, a także na tyle mocne, by wytrzymać próbę celowego zniszczenia. Dobrym wyborem będzie stal nierdzewna.
- Zasięg działania – warto upewnić się, że komunikacja między panelem wewnętrznym a zewnętrznym będzie możliwa.
- Kąt widzenia kamery – najlepiej, aby obejmowała całą sylwetkę osoby dzwoniącej oraz jej najbliższe otoczenie.
- Funkcje dodatkowe – otwieranie za pomocą kodu, czytnik kart magnetycznych, możliwość zdalnego sterowania i inne udogodnienia lub funkcje zabezpieczające.
Artykuł zewnętrzny