Siłowniki pneumatyczne - zasada działania i wykorzystanie
Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ważne we współczesnym świecie są siłowniki. Te niepozorne elementy pozwalają automatyzować wiele gałęzi przemysłu, od produkcji żywności po wytwarzanie samochodów. Można je także spotkać w codziennych sytuacjach, jednak zwykle pozostają one niewidoczne dla oka. Jak działają te sprytne urządzenia i gdzie znajdują zastosowanie?
Zasada działania siłownika pneumatycznego
Siłowniki pneumatyczne są urządzeniami o niezbyt skomplikowanej budowie. Ich działanie opiera się na przekształcaniu energii sprężonego powietrza w energię mechaniczną.
Powszechnie dzieli się je na podstawowe rodzaje, wyodrębnione z uwzględnieniem ich budowy:
- tłokowe,
- nurnikowe,
- membranowe,
- mieszkowe,
- workowe.
Nie jest to jednak jedyny sposób podziału siłowników. Uwzględniając funkcję jaką pełnią te elementy, wyróżniamy również siłowniki jednostronnego oraz dwustronnego działania. Te pierwsze wykorzystują sprężynę, która przywraca tłok do pierwotnej pozycji. Dzięki temu siłowniki są w stanie zaoszczędzić energię elektryczną, a także w znacznym stopniu odciążają sprężarkę powietrza. Siłowniki dwustronnego działania nie posiadają sprężyny, a ruch generowany jest poprzez naprzemienne dostarczanie powietrza z obu stron.
Kolejnymi rodzajami siłowników pneumatycznych są siłowniki tłoczyskowe oraz beztłoczyskowe (element ten zastąpiony jest przez tak zwany wózek). Elementy te są częściami roboczymi stanowiącymi niezwykle ważną część całego urządzenia. Siłowniki beztłoczyskowe są dużo bardziej zaawansowane technologicznie. Znajdują one zastosowanie w sytuacjach kiedy wymagana jest znacznie większa prędkość ruchu elementu roboczego.
Siłowniki możemy podzielić również na prostoliniowe oraz takie, które poruszają się wahadłowo.
Korzyści płynące z zastosowania siłowników pneumatycznych
Główną zaletą siłowników pneumatycznych jest ich niezwykła odporność na ekstremalne warunki. Mogą one być stosowane zarówno w bardzo niskich jak i wysokich temperaturach, a także w warunkach wymagających zachowania szczególnych standardów bezpieczeństwa. Cechy te wynikają z braku zastosowania energii elektrycznej w urządzeniu. Dzięki temu siłownik pneumatyczny może być wykorzystywany w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Innymi zaletami siłowników pneumatycznych są ich niewielka waga, stosunkowo niska cena oraz brak powodowania przez nie zakłóceń magnetycznych.
Siłowniki pneumatyczne nie są jednak wolne od wad. W niektórych przypadkach mogą one okazać się mało wydajne. Jest to spowodowane stratami ciśnienia, przez co element roboczy nie porusza się z optymalną szybkością. Zapobieganie tego typu sytuacjom polega na odpowiednim doborze siłownika do konkretnej maszyny, a także wybraniu urządzenia wysokiej jakości pochodzącego od renomowanego producenta.
Najwyższą jakość produktu i długie bezawaryjne działanie zapewnia firma Pneumatig oferująca wszelkiego rodzaje siłowniki oraz umożliwiająca stworzenie elementu na specjalne zamówienie. Dzięki temu praca w zakładzie może przebiegać płynnie bez zbędnych przestojów. Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie https://pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne.html. Firma oferuje całą paletę siłowników i innych akcesoriów oraz zapewnia usługi serwisowe.
Jak dobrać odpowiedni siłownik
Dobierając siłownik należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego siłę pchającą. To od niej będzie zależało jaki ciężar będzie on w stanie obsłużyć. Zwykle nie ma konieczności kupowania urządzenia o większej mocy niż jest faktycznie potrzebna w zakładzie. Takie działanie zawyża tylko ostateczną ceną końcową, a nadwyżka mocy nie przełoży się na efektywniejsze działanie. Wybierając siłownik najprościej jest posłużyć się odpowiednią tabelą, która pozwoli na określenie maksymalnej siły, którą jest w stanie udźwignąć urządzenie.
Innym czynnikiem wpływającym na wybór siłownika jest jego wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. W normalnych warunkach doskonale sprawdzą się siłowniki, których pokrywę wykonano z aluminium, a tłoczysko ze stali węglowej. Jako uszczelnienie wystarczy poliuretan lub guma NBR.
W bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze, czy też kiedy siłownik jest narażony na działanie substancji żrących, powinno się wybrać siłownik wykonany z dużo trwalszych materiałów. W takich sytuacjach najlepiej każdorazowo skonsultować się z doradcą, który określi, jakie materiały zapewnią długie i optymalne działanie. Współpracując z firmą Pneumatig można liczyć na pomoc w tym procesie. Zapewnia ona kompleksową obsługę zamówienia, tak aby klient nie musiał się o nic martwić. Kompetentni doradcy dokładnie analizują potrzeby każdego klienta i pomagają w wyborze produktu skrojonego na miarę. Przebiegająca w ten sposób współpraca jest gwarancją na szybką realizację zamówienia oraz długotrwałe działanie zakupionych produktów.
Artykuł zewnętrzny