Magazyn energii fotowoltaicznej w praktyce
Magazyn energii fotowoltaicznej stanowi urządzenie, w które może, ale nie musi być wyposażona instalacja PV. Co daje prosumentowi magazyn energii i jak działa? I czy rzeczywiście może okazać się dobrą inwestycją w 2022 roku?
Magazyn energii fotowoltaicznej - wprowadzenie
Jak sama nazwa wskazuje, magazyn energii do fotowoltaiki pozwala przechowywać energię elektryczną, zamiast wysyłać ją do sieci zewnętrznej. Jest to innymi słowy specjalistyczne urządzenie, do którego instalacja fotowoltaiczna może kierować nadwyżki wygenerowanej za dnia energii i odbierać je wieczorem lub w nocy.
Taki domowy magazyn energii w Polsce nosi nazwę akumulatora do fotowoltaiki. Wyróżnia się dwa główne rodzaje magazynów energii tego typu:
- litowo-jonowe
- kwasowo-ołowiowe
Co istotne, magazyn energii fotowoltaicznej wcale nie jest niezbędnym elementem instalacji PV - żeby działała prawidłowo, czyli generowała energię i przekształcała ją w prąd, wystarczą moduły fotowoltaiczne oraz falownik. Przydomowy magazyn energii to zatem dodatkowa inwestycja, którą można brać pod uwagę.
Domowy magazyn energii fotowoltaicznej - zasady działania
Na wstępie warto zaznaczyć, że w trakcie słonecznego dnia, instalacja fotowoltaiczna często generuje więcej energii niż potrzebuje dom jednorodzinny. Nadwyżki te - o ile magazyn energii fotowoltaicznej nie jest przyłączony - odprowadzane są do zewnętrznego dystrybutora energii. W przypadku, gdy dom jest wyposażony w akumulator do fotowoltaiki, wówczas, w godzinach przedpołudniowych, falownik uzupełnia stan magazynu energii, a wieczorem i w nocy budynek z nich korzysta.
To, jak dokładnie działa magazyn energii do fotowoltaiki w ciągu doby opisała wybornie firma fotowoltaiczna Otovo i odsyłamy Cię do ich strony https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika po bardziej szczegółowe informacje.
Magazyn energii do fotowoltaiki a wchodzący w życie net-billing
Nowy system rozliczeń OZE, tzw. net-billing, zakłada, że nadwyżki energii będą sprzedawane do sieci, ale dom, chcąc je odkupić, będzie musiał zapłacić trzykrotność ich ceny sprzedaży. W tym kontekście magazyn energii fotowoltaicznej stanowi urządzenie, nad którym rzeczywiście warto się zastanowić. Po co bowiem pobierać odpłatnie energię z sieci, skoro można ją pobrać bezpłatnie z własnego urządzenia?
Domowy magazyn energii do fotowoltaiki może mieć pojemność 5 kw, 10 kw, a nawet większą. W zależności od zużycia energetycznego danego budynku oraz pory roku i warunków pogodowych, może więc całkowicie wyeliminować pobieranie energii z sieci zewnętrznej lub w dużej mierze ją zminimalizować. Odczuć to będzie można na rachunkach. Jak bardzo - to już kwestia indywidualna, którą z pewnością warto omówić z instalatorem.
Artykuł zewnętrzny