Dziesięć Wskazówek Dotyczących Bezpieczeństwa Dla Pracowników
1. Bądź czujny | Zachowaj zdrowy rozsądek i zastanów się dwa razy, zanim klikniesz linki, otworzysz załączniki, odwiedzisz strony internetowe lub odpowiesz na wiadomości e-mail lub telefon. Wielu atakom cybernetycznym można zapobiec, jeśli poświęcisz chwilę na zastanowienie się nad swoimi działaniami i ich potencjalnymi konsekwencjami.
2. Wiedz jak rozpoznać próby phishingu | Bądź ostrożny w przypadku wiadomości e-mail lub telefonów, które wymagają "natychmiastowego działania" lub proszą o podanie danych osobowych. Dokładnie sprawdzaj linki, aby upewnić się, że prowadzą do renomowanej witryny, zanim na nie klikniesz i nigdy nie odpowiadaj na wiadomości z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła. Zgłaszaj podejrzane e-maile do zespołu IT.
3. Używaj 2FA | Większość dostawców poczty elektronicznej oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Rozważ dodanie tej samej ochrony do innych witryn lub aplikacji, jeśli jest dostępna, takich jak osobista poczta e-mail lub konta w mediach społecznościowych. Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń wymaga dwukrotnego zweryfikowania tożsamości przed uzyskaniem dostępu do konta i może uchronić Cię przed porwaniem wiadomości e-mail lub przekierowaniem czeku z wypłatą.
4. Twórz silne hasła | Twórz długie hasła, używając kombinacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Używaj różnych haseł do różnych witryn i rozważ użycie menedżera haseł, takiego jak LastPass, do przechowywania swoich haseł. Ponadto, nigdy nie udostępniaj nikomu swojego hasła.
5. Zablokuj swoje urządzenia | Nigdy nie pozostawiaj urządzeń bez nadzoru. Chroń swój telefon lub tablet hasłem i wylogowuj się lub blokuj ekran za każdym razem, gdy odchodzisz od komputera
6. Aktualizuj aplikacje i oprogramowanie | Porozmawiaj z pracownikiem działu IT, aby upewnić się, że komputer w pracy jest zaprogramowany do automatycznego instalowania aktualizacji. To samo zrób dla komputera domowego i urządzeń przenośnych, a także regularnie uruchamiaj ponownie wszystkie urządzenia, aby dać im szansę na zakończenie procesu aktualizacji.
7. Ogranicz aktywność w publicznych sieciach Wi-Fi | W kampusie zawsze łącz się z bezpieczną siecią. Podczas podróży należy korzystać z sieci komórkowej lub sieci VPN, aby uzyskać bezpieczny dostęp do Internetu. Jeśli musisz korzystać z sieci publicznej, upewnij się, że jest ona renomowana i powstrzymaj się od dostępu do poufnych informacji, takich jak bankowość online.
8. Wykonuj kopie zapasowe komputera | Porozmawiaj z personelem wsparcia informatycznego w swojej jednostce i upewnij się, że istnieje plan regularnego wykonywania kopii zapasowych plików i danych. Komputery mogą korzystać z pamięci masowej w chmurze lub z zewnętrznych dysków twardych do przechowywania kopii plików. Tak czy inaczej, regularne tworzenie kopii zapasowych uchroni Cię przed utratą całej pracy lub badań w przypadku ataku ransomware.
9. Chroń dane osobowe | Nie należy przechowywać na komputerze informacji umożliwiających identyfikację osób, takich jak numery ubezpieczenia społecznego pracowników, numery kart kredytowych lub adresy e-mail studentów, chyba że są one zapisane w zaszyfrowanym pliku.
10. Uczestnicz w szkoleniach | Skorzystaj z bezpłatnych zasobów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego. Sprawdź online filmy szkoleniowe na temat świadomości bezpieczeństwa, przejrzyj witryny szkoleniowe lub zamów prezentację na temat bezpieczeństwa cybernetycznego dla swojego zespołu.