Koszty instalacji sprężonego powietrza
Instalacje sprężonego powietrza wykorzystywane są w wielu zakładach produkcyjnych na całym świecie. Na popularność tego rozwiązania nie wpłynęły nawet wysokie koszty utrzymania i eksploatacji takich systemów. Wszystko to za sprawą wielu zalet układów pneumatycznych, wśród których można wymienić wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Jakie są koszty instalacji sprężonego powietrza?
Co składa się na koszt instalacji sprężonego powietrza?
Na koszt instalacji sprężonego powietrza składa się bardzo dużo czynników. Jednym z nich są koszty inwestycji, w tym cena wydajnej sprężarki śrubowej (https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/sprezarki-srubowe-champion,153.htm), osuszacza sprężonego powietrza i innych urządzeń wchodzących w skład układu pneumatycznego, które zapewnią powietrze o odpowiedniej jakości. Do tego należy doliczyć orurowanie o odpowiedniej średnicy i materiale, filtry, zawory, zbiorniki i wiele innych kluczowych elementów. Trzeba też pamiętać o koszcie montażu instalacji sprężonego powietrza.
Koszty eksploatacji układu w dłuższej perspektywie również można określić jako wysokie. Wlicza się w nie regularną konserwację i naprawy instalacji sprężonego powietrza. Na wspomniane sumy wpływ mają również wielkość i rozległość sieci oraz straty powietrza w wyniku rozszczelnień instalacji. Szczególnie istotny jest ten ostatni czynnik – w przeciętnym zakładzie produkcyjnym straty sięgają średnio aż 30% całkowitego wytwarzanego powietrza. Jak się okazuje, są to w dłuższej perspektywie bardzo duże wydatki, które wynikają z wysokiej ceny produkcji tego medium.
Jaki jest koszt wytworzenia sprężonego powietrza?
Wpływ na to ma przede wszystkim stale rosnąca cena energii elektrycznej oraz poziom ciśnienia roboczego w instalacji. W 2021 roku za 1 kWh w Polsce płaci się od 69 do 78 gr. Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie z zapowiedziami w 2022 roku wydatki na energię mają się podnieść o kolejne 20–25%. Dodając do tego fakt, że na znaczną część kosztów instalacji sprężonego powietrza składa się właśnie zużycie energii, cena wytworzenia sprężonego powietrza z roku na rok będzie zauważalnie wyższa.
Wytworzenie 1 m3 powietrza wymaga między 0,4 a 0,7 kWh. Z tego wynika, że koszt takiego przedsięwzięcia waha się w przedziale od 28 do nawet 55 gr. Jednak, jak wspomniano wcześniej, ceny są też zależne od wymaganego w instalacji ciśnienia roboczego. W zakładach pracy wytwarza się zazwyczaj sprężone powietrze o ciśnieniu wyższym niż standardowo przyjęte 6 barów. Z wyliczeń wychodzi, że podniesienie ciśnienia o 1 bar każdorazowo zwiększa całkowity koszt wytworzenia 1m3 sprężonego powietrza nawet o kolejne 10%, a więc od 3 do ponad 5 gr.
Instalacja sprężonego powietrza – koszty całkowite
Na ostateczną cenę mają oczywiście wpływ również inne czynniki, w tym typ wykorzystanej sprężarki, wycieki, ewentualne zatory i nadciśnienie w układzie. Istnieją sposoby, by obniżyć koszty instalacji sprężonego powietrza o kilka do kilkunastu procent. Należy m.in. szybko eliminować powstające nieszczelności i zadbać o odpowiedni poziom ciśnienia w układzie.
Chcesz zainwestować w nową instalację sprężonego powietrza? Zapoznaj się z ofertą na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/
Artykuł zewnętrzny