Na czym polega regeneracja węgla aktywnego?
Węgiel aktywny wytwarza się albo uzyskuje m.in. z różnego rodzaju węgla czy łupin orzechów lub pestek owoców. To produkt bardzo pożądany ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, które pozwalają na jego wykorzystywanie w procesie uzdatniania wody czy oczyszczania powietrza lub ścieków. Co istotne, jest w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że tak dużym powodzeniem wśród jego użytkowników cieszy się regeneracja węgla aktywnego pozwalająca na odzyskanie jego właściwości po kilku latach intensywnej eksploatacji. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego procesu.
Węgiel aktywny ma interesujące zdolności sorpcyjne. Dzięki dużej powierzchni właściwej i rozwiniętej powierzchni porów niezwykle efektywnie wchłania zanieczyszczenia,. Okazuje się, że powierzchnia sorpcyjna 1 g węgla może wynosić nawet 3200 m2. To wszystko sprawia, że jest powszechnie wykorzystywany w procesie uzdatniania wody pitnej - zwłaszcza, że istnieje możliwość jego kilkukrotnej eksploatacji, a co za tym idzie wieloletniej eksploatacji.
Regeneracja węgla aktywnego
Aby węgiel aktywny spełniał swoje zadanie, musi posiadać swoje właściwości sorpcyjne. To cecha wyróżniająca go i pozwalająca na wykorzystywanie w procesie uzdatniania wody pitnej. Należy jednak pamiętać, że latami pracując w filtrze, z biegiem czasu przestaje spełniać swoje podstawowe zadanie. Właśnie dlatego potrzebna jest regeneracja węgla aktywnego przeprowadzona w sposób profesjonalny, przy użyciu zaawansowanego zaplecza technicznego.
Firmy oferują 2 rodzaje regeneracji węgla aktywnego: termiczną lub mikrobiologiczną. Ze względów bezpieczeństwa węgiel wykorzystywany w uzdatnianiu wody powinien być poddany działaniu wysokiej temperatury (metoda termiczna, in. reaktywacja). W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne piece, w których w temperaturze 750-950°C dochodzi do wypalenia zaabsorbowanych zanieczyszczeń.
Termiczna regeneracja węgla aktywnego jest procesem bardzo złożonym. Musi zajść kilka etapów: odparowanie wody, desorpcja lotnych związków organicznych, piroliza nielotnych substancji organicznych i gazyfikacja powstałych w jej wyniku substancji zwęglonych. Aby cały proces był efektywny i bezpieczny dla produktu, należy zlecić ją doświadczonemu przedsiębiorstwu. Warto skorzystać z usług Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które dysponuje zespołem wykwalifikowanych specjalistów i - przede wszystkim - właściwym zapleczem technologicznym. Przeprowadzą proces w sposób prawidłowy, tym samym nie powodując nieodwracalnych strat w strukturze węgla poprzez obniżenie jego wytrzymałości mechanicznej przy niewielkim wzroście liczby jodowej. Warto zdawać sobie sprawę, że dzięki temu regeneracja węgla aktywnego będzie mogła być przeprowadzona również w przyszłości, co pozwoli na jego naprawdę wieloletnie wykorzystywanie.
Regeneracja węgla aktywnego z GPW
Korzystając z usług Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, zyskujesz pewność, że regeneracja węgla aktywnego została wykonana w sposób prawidłowy. Firma wykorzystuje bowiem zaawansowane technologicznie zaplecze z nowoczesną instalacją pozwalającą na termiczny odzysk odpadu, jakim jest zużyty węgiel aktywny. Posiada także laboratorium, które czuwa nad całym procesem, na bieżąco kontrolując właściwości regenerowanego węgla.
Oferta Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów to kompleksowe usługi obejmujące wydobycie (również metodą inżektorową) zużytego węgla z filtrów, transport do Stacji Regeneracji Węgla w Imielinie przy użyciu specjalistycznej cysterny lub w workach big-bag, proces reaktywacji i ponowne zasypanie złoża. Klient otrzymuje certyfikat węgla zregenerowanego określający jego parametry. Istnieje również możliwość uzupełnienia strat węgla powstałych w czasie eksploatacji lub podczas regeneracji.
Artykuł zewnętrzny