Maszyny CNC - co to jest? Jak działają obrabiarki CNC? Sprawdź!
Czym są maszyny CNC? Jeśli nie wiesz, a chcesz się dowiedzieć, to z poniższe akapity wyjaśnią ci podstawowe, a zarazem najważniejsze informacje. Poznaj działanie i zastosowanie tych nowoczesnych maszyn. Wykorzystywane są w przedsiębiorstwach wytwórczych, a obsługuje je operator CNC oraz programista CNC.
Co oznacza skrót CNC?
CNC to skrót od Computerized Numerical Control. Oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to układ sterowania numerycznego wyposażony w mikrokomputer, który programujemy do obróbki materiałów. Sterowniki CNC stosowane są do kontrolowania urządzeń takich jak np. frezarki czy tokarki. Początki technologii CNC sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Rozwój tej technologii cały czas trwa. Maszyny CNC coraz częściej zastępują człowieka w wykonywaniu wielu prac i dają o wiele lepsze rezultaty, niż podczas pracy manualnej. Obrabiarki CNC mogą obrabiać prawie każdy materiał, zapewniają ogromną precyzję, powtarzalność oraz wysoką jakość wykonania detali. Jeśli zachodzi taka potrzeba, obrabiarki będą wykonywać tę samą pracę przez długi czas.
Maszyny CNC i ich zastosowanie
Charakteryzuje je szybki czas realizacji projektu i niesamowita precyzja. Ich zastosowanie jest niemal nieograniczone. Możemy stosować je do prototypowania, czyli wytwarzania np. produktów odlewowych. Maszyny CNC obniżają nakład pracy i koszty. Dzięki nim możemy produkować wysokiej jakości powtarzalne operacje z różnorakimi detalami. Zapewniają obróbkę różnych materiałów, np. narzędzi ze stali i aluminium. Obrabiarki CNC łączą się z innymi technikami, np. z drukarkami 3D. Wykorzystywane są w lotnictwie, motoryzacji, elektronice, obronności, medycynie czy edukacji.
Obrabiarki CNC – sposób działania
Operator maszyn CNC przygotowuje urządzenie do pracy, programuje je zgodnie z dokumentacją wykonawczą. Programowanie obrabiarek CNC polega na wprowadzeniu poleceń określających zakres wykonywanych prac i finalny wygląd elementu. Nowoczesne maszyny CNC opierają się na systemie sterującym i wykorzystują mikrokomputer do zarządzania procesem. Działają na zasadzie zautomatyzowanej regulacji w zamkniętym układzie zapętlonego sprężenia zwrotnego, które zachodzi w obrębie układu współrzędnych. Są niezwykle precyzyjne. Programowanie maszyn CNC jest skomplikowane w obsłudze i wymaga odpowiedniej wiedzy operatorów, których musi cechować dobrze rozwinięta wyobraźnia przestrzenna. Operator, który ukończy kurs CNC, może liczyć na wysokie wynagrodzenie.
Artykuł zewnętrzny