Jak zaoszczędzić energię cieplną w chłodni
Zagadnienie odpowiedniego zaizolowania chłodni jest tak stare, jak osiadły tryb życia ludzkości i chęć przechowywania różnych produktów spożywczych na dłuższy czas. Od stuleci głowimy się, w jaki sposób najefektywniej zabezpieczyć termicznie takie miejsca. Czy wiesz z jakich materiałów obecnie wykonuje się zabezpieczenia termiczne w chłodniach? Zależy Ci na oszczędności energii? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Zaprojektuj chłodnię z głową
Nie od dziś wiadomo, że im lepiej zabezpieczymy termicznie chłodnię, tym efektywniej będzie ona funkcjonowała, a co za tym idzie, koszty przeznaczone na utrzymanie właściwej technologicznie temperatury, będą odpowiednio niższe.
Nie jeden inżynier już się głowił, jak zaprojektować wielką chłodnię, minimalizując straty energii niezbędnej przechowywania produktów spożywczych w odpowiedniej temperaturze. Lata temu podstawowym materiałem wykorzystywanym do izolacji termicznej był styropian, który faktycznie na całkiem dobre właściwości.
Produkty spożywcze cechują się niestety stosunkowo krótkim czasem przydatności do pożycia. Jest to spowodowane rozwijającymi się bakteriami, których szybkość wzrostu można znacząco opóźnić, przechowując towar w odpowiednio niskiej temperaturze.
Stare rozwiązania izolacyjne to już przeszłość
Początkowo w budownictwie chłodni – stosowane były maty korkowe z paroizolacją ze smoły. Później pojawiły się rozwiązania oparte na polistyrenie ekspandowanym, potocznie zwanym styropianem, który wciąż był mocowany za pomocą smoły, a wykańczano go blachą trapezową.
Płyty warstwowe to przyszłość
Przełomem w budownictwie chłodni było wynalezienie płyt warstwowych. Dzięki łatwości ich montażu oraz magazynowania – w bardzo szybkim czasie wyparły materiały poprzedniej generacji. Płyty warstwowe PIR i PUR zaskarbiły sobie serce przemysłu chłodniczego. Ich konstrukcja z rdzeniem z pianki komórkowej oraz powłoka wykonana ze stali lub aluminium – czyni je bardzo trwałymi produktami, które są bardzo szybkie w montażu. Dodatkowo w połączeniu z właściwościami ognioodpornymi pianki PIR – wydają się wręcz idealne w stosowaniu w każdej chłodni.
Wysokiej klasy właściwości izolacyjne płyt warstwowych Sprawiają, że w łatwy sposób, możemy stworzyć chłodnię, lub mroźnię, które spełnią dzisiejsze, wygórowane standardy klientów.
W kontekście sprawnej energetycznie chłodni, oprócz dobrania właściwych materiałów do jej wykonania – należy zaprojektować wszelkie ciągi komunikacyjne, które będą zoptymalizowane pod kątem efektywnego zarządzania energią. Dodatkowo należy uniemożliwić elementom konstrukcyjnym przemarzania, gdyż jest to największa bolączka, która może w perspektywie czasu prowadzić do poważnych kosztów modernizacyjnych.
Jeszcze innym sposobem może być natryskiwanie pianki poliuretanowej na wnętrze hali, która ma stać się przyszłą chłodnią. Rozwiązanie takie łączy cechy płyta warstwowych, z zapewnieniem szczelności konstrukcji, oraz szybkością zaizolowania takiego pomieszczenia. Pianka aplikowana jest przez specjalistę, za pomocą pistoletu wystrzeliwującego ją pod ciśnieniem w każdy zakamarek budynku. Dzięki temu zjawisko mostków termicznych nie będzie już problemem. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, gdyż staje się ono coraz popularniejsze, nawet w rozwiązaniach domowych.
Ograniczmy straty ciepła na przejściach
Możemy zabezpieczać nasze chłodnie w najrozmaitszy sposób, stosując najnowocześniejsze materiały, ale na nic to się nie przyda, jeśli nie będziemy stosować dodatkowych rozwiązań. Najwięcej strat generujemy w momencie otwierania drzwi, przez co dosłownie pieniądze przeciekają nam przez palce. Warto zainstalować kurtyny paskowe dedykowane do chłodni, które w łatwy sposób oszczędzą nam spore sumy pieniędzy. Wykonane z grubej i odpornej folii PCV, zapobiegają uciekaniu zimnego powietrza do części nieizolowanej. Nie zawsze mamy możliwość szybkiego zamykania i otwierania specjalnych drzwi z zaworem dekompresyjnym. Śluzy wykonane z kurtyn paskowych to sprawdzone rozwiązanie od wielu lat.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył, jak warto zastosować nowoczesne materiały w budowie chłodni, gdyż potrafią one w znaczący sposób oszczędzić nasze pieniądze oraz tempo wzniesienia konstrukcji.
Artykuł zewnętrzny