Filtracja gazów zapylonych o wysokiej temperaturze. Jak radzić sobie z tym procesem w hutach, odlewniach czy cementowniach?
Specyfika pracy niektórych zakładów, takich jak huty szkła, odlewnie, cementownie czy elektrociepłownie, ze względu na wysokie temperatury spalin, wymaga modyfikacji tradycyjnych technologii odpylania przemysłowego. Jak rozwiązać problem braku możliwości filtrowania gazów o wysokich temperaturach? Osoby oraz firmy zaangażowane w sektor przemysłowy od lat opracowują coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Z pomocą przychodzą wydajne i bezpieczne dla środowiska systemy schładzania, dzięki którym możliwe jest skuteczne oczyszczanie. Sprawdź, jak działają w praktyce i w jakich branżach można je wykorzystać.
Filtracja workowa – proces, który nie zawsze może być realizowany od razu
Jedną z najskuteczniejszych metod neutralizacji gazów przemysłowych, powstających m.in. na skutek spalania paliw kopalnych, jest filtracja workowa. Niestety, technologia ta nie może być wykorzystywana w przypadku spalin o temperaturach często przekraczających 600 stopni Celsjusza, które emitowane są m.in. przez elektrociepłownie, huty szkła czy zakłady cementowe. Maksymalny pułap temperatury akceptowanej przez filtry workowe wynosi ok. 260°C. Aby móc zastosować odpylanie przemysłowe z pomocą worków filtrujących, konieczne jest więc wcześniejsze, znaczne schłodzenie emitowanych gazów.
Co zrobić, aby uzyskać możliwość neutralizacji zapylonych gazów?
Obecnie odchodzi się od tradycyjnej metody schładzania, polegającej na zmieszaniu gorących gazów z masami zimnego powietrza atmosferycznego, ze względu na znaczne zwiększenie objętości mieszaniny. Filtracja z zastosowaniem wymieszania strug słusznie uznawana jest za skrajnię nieefektywną, dlatego zakłady przemysłowe coraz częściej stawiają na alternatywne rozwiązanie, jakim są profesjonalne chłodnice gazów. Pozwalają one szybko i skutecznie obniżyć ciepłotę spalin do poziomu umożliwiającego oczyszczanie ich przez filtry workowe. Schładzanie zachodzi w specjalnych rurowych wymiennikach, w które wyposażony jest system. Brak konieczności dopuszczania zimnego powietrza sprawia, że masa oraz objętość zapylonych gazów nie ulegają powiększeniu.
Jak przebiega proces chłodzenia gazów?
System chłodzenia gazów przemysłowych opiera się na wykorzystaniu zjawiska konwekcji. Ciepło ze spalin przenoszone jest na czynnik chłodzący, którym mogą być m.in. powietrze, woda, olej lub inny gaz. Miejscem wymiany ciepła są ścianki wspominanych wymienników rurowych. Schładzana substancja przemieszcza się w kierunku od góry do dołu, natomiast czynnik chłodzący – w kierunku prostopadłym do przepływu spalin. W przypadku wymienników ciepła, w których rolę czynnika chłodzącego odgrywa powietrze, spaliny tłoczone są za pomocą wentylatorów osiowych lub promieniowych, natomiast chłodnice na wodę lub olej wykorzystują ciśnienie sieci zasilającej.
Swoją budową wymienniki rurowe wymiennika przypominają nieco poziome filtry dla przemysłu, jednak zamiast worków, w obudowie chłodnicy mieszczą się rury służące wymianie temperaturowej. Renomowani producenci systemów odpylających, jak np. INSTAL-FILTER S.A. swoje chłodnice gazów przemysłowych projektują w taki sposób, aby proces obniżania temperatury był jednocześnie pierwszym etapem odpylania. Grubsze frakcje pyłu, które znajdują się w spalinach, ulegają wytrąceniu, a następnie trafiają do leja zsypowego. Ważną funkcję w takich instalacjach pełnią również łańcuchowe systemy czyszczenia, które zapobiegają osadzaniu się warstw pyłów na powierzchni rur wymiennikowych.
Korzyści, jakie niesie ze sobą proces chłodzenia gazów
Zastosowanie chłodnic pozwala na szybkie i efektywne schłodzenie zanieczyszczeń do temperatury umożliwiającej odpylanie przemysłowe za pomocą filtrów workowych. Do najważniejszych korzyści, jakie zapewnia chłodzenie spalin za pomocą tej technologii, należy zaliczyć:
- niepowiększoną objętość gazów,
- możliwość przeprowadzenia wstępnego odpylania już na etapie chłodzenia,
- wykorzystanie ciepła odzyskanego ze spalin np. do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody,
- brak ryzyka korodowania instalacji dzięki zastosowaniu recyrkulacji powietrza chłodzącego,
- automatyczne oczyszczanie wymienników rurowych z zalegających cząstek i zanieczyszczeń,
- szerokie możliwości rozbudowy systemów, konstrukcji wymienników stopniowych,
- możliwość zastosowania w hutach, odlewniach, elektrowniach, cementowaniach oraz innych zakładach, gdzie występują zapylone gazy o wysokich temperaturach.
Nowoczesne podejście do przemysłu się opłaca
Zastosowanie nowoczesnych technologii schładzania gazów o wysokich temperaturach umożliwia korzystanie z wydajnych, sprawdzonych systemów odpylania, takich jak filtry workowe. Wykorzystywanie chłodnic w cementowniach, zakładach energetycznych czy hutach szkła lub miedzi, daje również możliwość ponownego, bezpiecznego wykorzystania ciepła ze spalin, ponieważ czynnik chłodzący nie posiada żadnych zanieczyszczeń. Przede wszystkim jednak odpowiednio zaprojektowany system schładzania oraz odpylania pozwala neutralizować szkodliwe związki i substancje. W wyniku tych działań zakłady przemysłowe mogą jeszcze skuteczniej zadbać o środowisko i czyste powietrze. Działania te są ważne nie tylko z punktu widzenia obecnych, ale również przyszłych pokoleń oraz troski o planetę. Warto inwestować w nowoczesne rozwiązania.
Artykuł zewnętrzny