Jak działa spawarka półautomat i kiedy się ją stosuje?
Spawarki półautomatyczne, nazywane też migomatami, to urządzenia najczęściej kupowane do domowych i półprofesjonalnych zastosowań ze względu na dużą uniwersalność i stosunkowo prostą do nauczenia się metodę spawania. W profesjonalnych warsztatach i zakładach przemysłowych wykorzystywane są przeważnie do wykończeń i niewielkich spoin znajdujących się np. na zewnątrz, w widocznych miejscach spawanych elementów. Dowiedz się, jak dokładnie działa półautomat i kiedy się go stosuje.
Jak spawa się półautomatem?
Standardowym migomatem można spawać metodą MIG za pomocą topliwej elektrody w osłonie gazów obojętnych (argonem, helem) lub MAG, w osłonie gazów aktywnych (dwutlenkiem węgla i jego mieszankami).
Spawarki półautomatyczne najczęściej pozwalają na spawanie wyłącznie metodami MIG/MAG, ale spotkać można modele wielofunkcyjne, które umożliwiają spawanie również TIGiem i elektrodami. Są jednak nieco rzadziej wybierane ze względu na to, że spawanie TIGiem wymaga większych umiejętności spawacza i dużej precyzji, natomiast elektrodami spawa się ręcznie.
Dlaczego należy spawać w osłonie gazowej?
W spawarkach półautomatycznych spawanie odbywa się pod osłoną gazową, która chroni materiał przed dostępem do powietrza i tworzy jak najlepsze warunki dla jarzenia się łuku. Warunki te zależą między innymi od dopasowania gazu do materiału – czasami gaz pozwala na ustabilizowanie łuku, innym razem powoduje jego destabilizację. Może także wpływać na ogólny wygląd i jakość spoiny – jej kruchość czy wygląd, tworzenie się pęcherzy czy przyspieszenie pracy.
Gaz wpływa też na ilość i wielkość rozprysków powstających w czasie spawania. Gazy osłonowe w połączeniu z różnymi materiałami pozostają również nie bez znaczenia dla zdrowia spawacza. Nieodpowiednio dobrane mogą zwiększać emisję ozonu i metali ciężkich w otoczeniu użytkownika migomatu.
Jak działa spawarka półautomatyczna?
Spawarkę półautomatyczną uruchamia się, naciskając przycisk i ustawiając parametry spawania. Trzeba dobrać odpowiedni gaz, napięcie spawania i ustawić posuw drutu, a następnie przesuwać powoli, w stałym tempie uchwytem spawalniczym wzdłuż spawanych materiałów. Wysuwany drut, topi się w łuku elektrycznym i w połączeniu ze spawanym materiałem tworzy jeziorko spawalnicze, a po zastygnięciu – estetyczną spoinę.
W niektórych migomatach oprócz regulacji wspomnianych parametrów można liczyć na regulację przepływu gazu i prądu początkowego oraz końcowego, synergię czy możliwość spawania prądem pulsującym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że obecność funkcji dodatkowych, poza tymi podstawowymi niezbędnymi dla poprawnego przeprowadzenia procesu spawalniczego, podnosi cenę urządzenia.
Kiedy stosuje się spawarki półautomatyczne?
Spawarka półautomatyczna to najlepszy wybór do spawania hobbystycznego, zastosowań domowych i półprofesjonalnych. Świetnie sprawdzi się w przydomowych lub niewielkich warsztatach mechanicznych i zakładach pracy. Jest obecna również w przemyśle, na produkcjach i budowach.
Wady i zalety migomatów
Wśród niewątpliwych zalet migomatów można wymienić między innymi:
- wysoką wydajność pracy i dobrej jakości spoiny,
- możliwość zautomatyzowania procesu spawalniczego,
- stabilność łuku i posuw drutu w stałym tempie,
- możliwość pracy w różnych pozycjach,
- szeroki zakres grubości i rodzajów możliwych do spawania materiałów.
MIG/MAG to metoda najbardziej uniwersalna, stosowana w najróżniejszych miejscach i przez osoby o różnym stopniu doświadczenia. Wśród nielicznych wad tych urządzeń można spostrzec jedynie nieco droższe koszty materiałów i samych migomatów w porównaniu do np. elektrod otulonych. Dostrzegalne jest także uzależnienie jakości spoin od umiejętności spawacza w przypadku spawania półautomatycznego.
Jak wybrać spawarkę półautomatyczną?
Wybierając półautomat spawalniczy dobrze wcześniej określić swoje potrzeby. Trzeba pamiętać o tym, że na każdy milimetr materiału, który będziemy spawać, musi przypadać 30-40A natężenia prądu spawania. Jeśli zatem w planach mamy spawanie materiałów o grubości 3-4 milimetrów, potrzebna będzie spawarka o mocy około 180A.
Do pewnego momentu im większy prąd spawania, tym lepiej. Powyżej pewnej wartości, zakup urządzenia, zwłaszcza do domowych zastosowań, staje się coraz mniej opłacalny, ponieważ w przydomowych warsztatach raczej nie spawa się tak grubych blach, jak w przypadku przemysłu.
Cykl pracy urządzenia i inne ważne parametry spawarek
Bardzo istotny dla wygody i jakości pracy będzie również cykl pracy urządzenia. Parametr ten wyraża się w procentach. 60% cykl pracy oznacza, że półautomat może pracować na najwyższym zakresie prądu przez 6 minut, a później należy zrobić przerwę. Jeśli cykl pracy nie jest podany, może okazać się, że migomat działa tylko kilkadziesiąt sekund.
Wybierając półautomat do zastosowań domowych, należy zwrócić uwagę, aby był przeznaczony do podłączenia do sieci 230 V. W przypadku zastosowań profesjonalnych lub półprofesjonalnych można zdecydować się na urządzenie, które można podpinać do sieci trójfazowej, albo do obu ich rodzajów. Warto zwracać uwagę również na producenta urządzenia. Jeśli kupujemy półautomat renomowanej marki z odpowiednio długim okresem gwarancyjnym względem innych urządzeń, minimalizujemy ryzyko zakupienia słabej jakości sprzętu.
Do zastosowań domowych wystarczą migomat z podajnikiem dwu-rolkowym, natomiast do półprofesjonalnych i profesjonalnych - warto rozważyć podajnik cztero-rolkowy.
Kiedy na zakup spawarki decyduje się osoba, która nie miała wcześniej styczności ze spawaniem, warto zwrócić uwagę, że najczęściej zakup samego migomatu nie wystarczy. Standardem jest sprzedaż urządzenia wraz z przewodami. Wówczas trzeba dokupić pozostałe akcesoria potrzebne do rozpoczęcia pracy takie jak maska, rękawice, butla, reduktor i rolki z drutem. Czasami można dostać gotowe zestawy, które umożliwiają rozpoczęcie nauki spawania od zaraz.
Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący sprzęt i akcesoria spawalnicze.
undefined