Jakość w roli inżynieryjnego bohatera
Zarządzanie jakością to nic nowego w branży motoryzacyjnej, nadal jednak zdarzają się pytania, czym tak naprawdę zajmuje się Inżynier Jakości w Centrum Inżynieryjnym? Jakie są jego zadania, jakie powinien mieć kwalifikacje? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, tym bardziej, że zespół jakościowy to niezwykle istotny element w całej produkcyjnej oraz inżynieryjnej układance!
Czym zajmuje się Inżynier Jakości?
Do obowiązków osób należących do tego zespołu należy przede wszystkim szkolenie pracowników, zarządzanie dokumentacją, przeprowadzanie wewnętrznych audytów, a także kontrolowanie, aby wdrażany projekt był zgodny ze standardami jakościowymi. Jednakże w obszarze elektroniki wymagania bezpieczeństwa i oczekiwania nieustannie rosną - zarówno po stronie producentów wielkich marek samochodowych, jak i klientów indywidualnych. To sprawia, że wyzwanie jest coraz większe, podobnie jak odpowiedzialność Inżyniera Jakości.
Jak to wygląda w Grupie ZF, będącej globalnym koncernem technologicznym i liderem w branży motoryzacyjnej? W celu spełniania wszystkich wspominanych oczekiwań, ZF bazuje na wymaganiach VDA Automotive SPICE, Functional Safety ISO26262 oraz CyberSecurity, realizując tym samym misję Zero Defects. Inżynier Jakości pracuje z zespołem inżynierów nad rozwojem konkretnych produktów, np. kamery, radaru czy sterownika elektronicznego, a celem tego jest zapewnić, że standardy jakościowe spełnione są już podczas fazy projektowania i tworzenia oprogramowania. Funkcjonalność produktu udowadniana jest wówczas podczas testowania próbki w warunkach laboratoryjnych lub bezpośrednio w samochodzie testowym na torze.
Decydujące stanowisko
Niezależna pozycja Inżyniera Jakości jest kluczowa, ponieważ to właśnie on ocenia procesową pracę zespołu, weryfikuje strategię testową oraz wynik walidacji. Jego rola w tym zakresie jest nie do przecenienia. W codziennej pracy problemy pojawiają się dość często, ale wyszkolony oraz doświadczony Inżynier Jakości o odpowiednich zdolnościach komunikacyjnych zawsze pomoże je rozwiązać. Warto też zaznaczyć, że charakter pracy inżynieryjnej jest twórczy, gdyż zespół tworzą eksperci rozmaitych dyscyplin, takich jak Software, Hardware czy Mechanical. Ich kompetencje z kolei mogą być podnoszone poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań procesowych lub usprawnień. Tutaj wszystko się ze sobą w pewien sposób łączy!
Funkcjonowanie zespołu jakości jest równie istotne, co rozwijanie indywidualnego potencjału jego członków i poszerzenie umiejętności. W tym zakresie szczególnie przydatny może okazać się nie tylko program podnoszenia kwalifikacji, ale również dostęp do szkoleń czy informacji ogólnodostępnych. Dla przykładu - aktualnie każde z tych działań realizowane jest przez ZF, dzięki czemu nasz zespół jakości codziennie staje się coraz większą grupą ekspertów, którzy mogą dzielić się wiedzą z nowymi pracownikami, a to z kolei zapewnia sukces i wprowadzanie kolejnych innowacyjnych produktów na rynku. Wspólny cel łączy świetnych inżynierów!
Agnieszka Kotecka
Dyrektor Zespołu Zapewnienia Jakości