Automatyka przemysłowa
Automatyka przemysłowa to branża, która łączy w sobie wiele różnych dziedzin nauki. Przede wszystkim jest to połączenie elektryki, elektroniki i informatyki. Automatykę przemysłową możemy spotkać w większości hal produkcyjnych czy taśm montażowych. Ścisła automatyzacja procesów nie obejdzie się bez kilku bardzo ważnych elementów sterowania takich jak styczniki, sterowniki PLC czy falowniki jednofazowe.
Styczniki
Stycznik, to elektryczne urządzenie, pełniące funkcję łącznika mechanizmów. Nie można go przestawić w sposób inny niż ręczny, ma tylko jedno położenie spoczynkowe, a także może regulować prąd w warunkach normalnych oraz przy przeciążeniach
Konstrukcja stycznika
Standardowy stycznik składa się z 9 elementów: izolacyjnej podstawy stycznika, rdzenia nieruchomego, cewki stycznikowej, zwory ruchomej elektromagnesu, styku nieruchomego, styku ruchomego, styków zwieranych i rozwieranych, sprężyn stykowych oraz komory gaszeniowej łuku elektrycznego.
Automatyka przemysłowa stosuje styczniki między innymi do obwodów silnikowych czy wentylatorów.
Przekaźniki mogą stanowić wygodną alternatywę dla stycznika. Jednak przekaźnik odpowiada za przekazywanie napięcia niskoprądowego lub zerowego, natomiast w automatyce produkcji znajduje zastosowanie przekazywanie napięcia wysokoprądowego. Dla zakresu automatyki przemysłowej, zastosowań różnych maszyn, wydajności, bezpieczeństwa i wykorzystania pełni aplikacji w przemyśle warto wykorzystać możliwości, jakie daje zastosowanie styczników.
Sterowniki PLC
Sterowniki PLC, czyli Programmable Logic Controller, to urządzenie, które można zaprogramować, by działało w pożądany przez nas sposób. Wykorzystywane są zarówno w aplikacjach automatyki przemysłowej, jak i systemach Smart Home.
Dzięki możliwości swobodnego programowania, możemy przenieść algorytm, który został z powodzeniem zastosowany w innych urządzeniach, do innych urządzeń, co zwiększy wydajność naszych działań.
Sterowniki PLC stosowane są między innymi w obrabiarkach, gdzie algorytm, który zaprogramujemy, ma za zadnie powtarzać dany zestaw czynności ustawioną przez nas ilość razy.
Kolejnym miejscem, gdzie możemy mówić o sterownikach PLC w kontekście usprawnienia działań w środowiskach przemysłowych, to przepompownie czy oczyszczalnie ścieków. Algorytm ma za zadanie, poprzez przykładowo czujniki optyczne czy czujniki indukcyjne kontrolować procesy. Jeśli czujniki przekroczą dany poziom, za pomocą przekaźników informacja zostaje przekazana do komputerów przemysłowych, a algorytm podejmuje odpowiednie działania.
Falowniki jednofazowe
Falowniki, zwane również przemiennikami częstotliwości, to urządzenia do regulowania częstotliwości pracy silników. Pozwalają na płyną regulację ich pracy, co niweluje możliwość uszkodzeń w urządzeniu, którego pracę silnika kontroluje falownik. Falowniki jednofazowe zasilane są, jak sama nazwa wskazuje, jedną fazą. Wykorzystywane są przy liniach produkcyjnych, napędach przenośników, dźwigów czy wind. Wraz z rozwojem technologii falowniki zaczęły być z powodzeniem stosowane w branży HVAC oraz zaczynają być używane w branży budynkowej.
Rodzaj silnika
Silnik jednofazowy, czyli moc 1x230V lub 1x115V
Silnik trójfazowy, czyli 3x400V lub 3x230V.
Rodzaj sterowania
Sterowanie wektorowe – dokładniejsza kontrola pracy silnika, stały moment obrotowy
Sterowanie skalarne – stosowane tam, gdzie nie jest potrzebna idealnej kontroli prędkości obrotowej.
W sklepie internetowym znajdują się różne rodzaje falowników oraz wsparcie techniczne dla klientów.