Jakie zbiorniki wybrać do magazynowania wody amoniakalnej i innych substancji chemicznych?
Gdy słyszymy o wodzie amoniakalnej na myśl przywołujemy charakterystyczny, mocny i duszący zapach. Jak wiadomo, jest to substancja, która przechowywana w złych warunkach ma negatywne oddziaływanie zarówno na człowieka, jak i na środowisko. Zatem, w czym i jak magazynować wodę amoniakalną w bezpieczny sposób? Zapytaliśmy o to inżynierów Gpi Poland.
Główne zastosowania wody amoniakalnej
Amoniak to chemiczny związek nieorganiczny azotu i wodoru, który łatwo rozpuszcza się w wodzie dzięki czemu powstaje woda amoniakalna. Jest to substancja drażniąca, która może wchodzić w niebezpieczne reakcje z chlorem, tlenem czy jodem. Co więcej, traktowanie jej mocnymi zasadami lub już samo ogrzewanie wody amoniakalnej może doprowadzić do wydzielania amoniaku gazowego.
Obszarów i sposobów wykorzystania wody amoniakalnej jest naprawdę wiele. Ze strony technicznej substancję stosuje się w przemyśle szklarskim czy gumowym. W rolnictwie znajduje swoje zastosowanie jako nawóz, wykorzystywany w celu zakwaszania gleby, będący jednocześnie jednym z najlepszych regulatorów pH gleby. W przemyśle energetycznym woda amoniakalna pomaga w redukcji emisji tlenków azotu dostarczanych do atmosfery.
To nie wszystko - wodę amoniakalną wykorzystuje się również w przemyśle farmaceutycznym lub kosmetycznym, czy nawet garbarskim do produkcji żelatyny, produkcji środków myjących czy barwników. Część z was zna jąrównież jako domowy odtłuszczacz przed malowaniem blachy ocynkowanej bądź jako środek czyszczący z rdzy. Z jednej strony skuteczny, ale wymagający odpowiedniego magazynowania środek dla wielu branż.
Bezpieczny zbiornik przemysłowy na substancje żrące. Czyli jaki?
Jak widać, woda amoniakalna ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jednak jej właściwości chemiczne często powodują powstawanie korozji, dlatego najlepszym rozwiązaniem na przechowywanie jest zbiornik ze stali nierdzewnej.
Aby mieć pewność, że woda amoniakalna będzie bezpiecznie magazynowana należy zadbać o szczelność zbiornika, pamiętać o zastosowaniu podwójnego płaszcza bądź wanny ociekowej w celu detekcji wycieku. Ważne jest miejsce i odpowiednio niska temperatura, w którym znajduje się zbiornik chemiczny. Istotnym elementem jest kontrolowanie stężenia amonu w oparciu o obowiązujące normami oraz postępowanie zgodnie z procedurami dotyczącymi użytkowania zbiornika.
Zbiorniki z odbiorem UDT
Przy produkcji zbiorników na substancje żrące i niebezpieczne, w tym na wodę amoniakalną ważne jest, aby spełniały określone standardy bezpieczeństwa. Na polskim rynku są to normy podlegające pod UTD (Urząd Nadzoru Technicznego). Inżynierowie z Gpi przy projektowaniu i wykonywaniu urządzeń stale współpracują z UDT, mając świadomość jak istotne jest spełnienie określonych regulacji prawnych.
Niezawodne zbiorniki chemiczne
Zbiorniki nierdzewne sprawdzą się najlepiej do magazynowania substancji chemicznych, ponieważ stal szlachetna jest najbardziej trwałym i odpornym na korozję materiałem. Inżynierowie analizując projekty i potrzeby klienta rekomendują odpowiedni typ stali. Czasami jest to stal Duplex i Super Duplex. Wyróżniającą cechą tego materiału jest cieńsza powłoka, niż przy wykorzystaniu stali 304 / 304L lub 316 / 316L. W praktyce oznacza to krótszy czas oczekiwania i niższe koszty zakupu zbiornika przy zachowaniu jakościowych parametrów. Mając na uwadze bezpieczeństwo, konstruktorzy stawiają na odpowiedni typ stali, obliczają wielkość i grubość ścian zbiornika i optymalizują go do lokalizacji jaką dysponuje klient. Materiałem wykorzystywanym w Gpi do produkcji zbiorników chemicznych jest stal austenityczna, wykazująca wysoką udarność, która jest idealna do magazynowania wody amoniakalnej zarówno w skrajnie wysokich, jak i niskich temperaturach.
Dbałość o szczegóły
Niezbędnym narzędziem, z którego korzystają inżynierowie Gpi jest TankDesign. Nowoczesny i autorski program do kalkulacji zbiorników, pomaga konstruktorom zoptymalizować zbiornik tak, aby spełniał potrzeby klienta i restrykcyjne normy. We wczesnej fazie kalkulacji, inżynierowie są w stanie zaproponować wiele różnych rozwiązań i alternatyw na przyjętych przed laty schematów.
Producent zbiorników ciśnieniowych i bezciśnieniowych
Gpi Poland jako polska spółka holenderskiej grupy Gpi Tanks w ciągu 8 lat zaznaczyła swoją pozycję wśród producentów zbiorników. Jak to możliwe w tak specjalistycznej branży? W przeciwieństwie do innych ofert na rynku Gpi posiada bogatą ofertę produktową i obsługuje wiele branż. Producent zbiorników obsługuje przemysł chemiczny, farmaceutyczny (w 2021 otworzono Gpi Pharma), branżę spożywczą, browarnictwo. Wśród najpopularniejszych zbiorników Gpi znajdują się zbiorniki ciśnieniowe z odbiorem UDT, zbiorniki z certyfikatem ASME, duże zbiorniki nierdzewne budowane u klienta do magazynowania chemii. Doświadczenie i odpowiednie narzędzia do kalkulacji (Gpi posiada autorski software do obliczeń i optymalizacji) pozwalają na projektowanie i dostarczanie zbiorników dla największych firm w całej Europie.
Tendencja wzrostowa
Jednym ze znaczących projektów było wybudowanie na miejscu kwasoodpornych zbiorników magazynowych na glikol dla ORLEN Południe. Gpi zaprojektowało i wyprodukowało 15 zbiorników magazynowych na tą substancję, co pod względem gospodarczym, było to jednym z ważniejszych przedsięwzięć. Agrecol, to kolejna firma, która powierzyła produkcję 10 zbiorników buforowych do magazynowania nawozu. W bogatym portfolio Gpi pojawiają się realizacje również dla Kompanii Piwowarskiej, Browaru Pinta, NGK Ceramics Polska, Epax, Spaas Polska, Delicpol, międzynarodowych koncernów spożywczych i chemicznych.
Gpi Poland w skrócie
Gpi Poland to zespół wielu specjalistów, którzy bazują na doświadczeniu całej grupy Gpi, w skład której wchodzą spółki holenderskie, oddział w Niemczech oraz partnerzy z Wielkiej Brytanii. Polski producent zbiorników jest na rynku od 2013 roku, a już w 2020 roku stał się laureatem Diamentów Forbesa i Gazel Biznesu.
Dewizą Gpi jest odpowiadanie na potrzeby klientów w taki sposób, aby zaproponować najlepszą możliwą i bezpieczną opcję do zrealizowania, to znaczy; odpowiednie parametry zbiornika, najlepszy materiał, sprawny montaż i szybką dostawę.