Zespoły przygotowania powietrza
Zespoły przygotowania powietrza to specjalne bloki, w skład których wchodzą zawór odcinający, filtroreduktor oraz smarownica. Dzięki ich zastosowaniu użytkownicy mogą uzyskać powietrze o pożądanych parametrach - bez zanieczyszczeń i o optymalnym ciśnieniu. Co warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Co należy wiedzieć?
Nowoczesne stacje przygotowania powietrza mogą występować w kilku konfiguracjach – filtroreduktor, filtroreduktor ze smarownicą lub 3 elementowy zestaw wraz z zaworem odcinającym . Znacznie częściej wybieranym rozwiązaniem jest opcja 3-elementowa, która pozwala na osiągnięcie optymalnych właściwości medium w sposób kompleksowy. Sprężone powietrze:
- pozbawione jest cząsteczek wody, oleju czy ciał stałych,
- ma ciśnienie zredukowane do wymaganego poziomu roboczego,
- zostaje właściwie naolejowane.
Dzięki temu możliwe jest prawidłowe działanie wszystkich elementów w układach pneumatycznych i zmniejszenie ich eksploatacji.
Kluczową informacją jest więc to, że zespoły przygotowania powietrza są istotnym elementem układu pneumatycznego, który umożliwia ich prawidłową pracę oraz sprawia, że cechuje je niska awaryjność. Bardzo ważne jest jednak, by były prawidłowo dobrane, umiejętnie obsługiwane oraz regularnie konserwowane celem zachowania wysokiej skuteczności.
Użytkownicy, którzy decydują się na zespoły uzdatniania powietrza, do swoich aplikacji wybierają również specjalne zawory odcinające. Dzięki nim możliwe jest zarówno odcięcie zasilania, jak i znacznie ważniejsze odpowietrzenie instalacji. Jeśli zawór jest sterowany ręcznie, nie bez znaczenia pozostaje możliwość zamontowania kłódki, dzięki której całość zostaje zabezpieczona przed nieuprawnionym ponownym zasileniem układu.
Dostępne u producentów zestawy przygotowania powietrza przyjmują różne wielkości nominalne i różnią się między sobą gwintami. Najbardziej standardowe rozwiązania to zakres od G1/8” do G1”, jednak należy wiedzieć, że istnieje możliwość indywidualnego zamówienia zarówno mniejszych, jak i większych bloków. Użytkownicy doceniają fakt, że nowoczesne zespoły przygotowania powietrza są łatwe w montażu i obsłudze
Na uwagę zasługuje również zwarta budowa. Zespoły przygotowania powietrza są więc nie tylko praktyczne, ale także estetycznie zaprojektowane.
Zespoły przygotowania powietrza - prawidłowy dobór
Wybierając zespoły przygotowania powietrza, użytkownik powinien mieć na uwadze przede wszystkim:
- wielkość przyłącza,
- wielkość przepływu,
- dostępny zakres regulacji,
- właściwą kolejność elementów: zawór odcinający, filtr, reduktor ciśnienia, smarownica.
Nie mniej istotny jest także typ spustu kondensatu - można zdecydować się na rozwiązanie automatyczne, półautomatyczne lub ręczne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku modelu półautomatycznego do jego uruchomienia niezbędne jest wcześniejsze odpowietrzenie całego układu.
Wybrane urządzenie powinna cechować duża wydajność, dlatego najlepiej jest zaufać sprawdzonym specjalistom posiadającym doświadczenie zarówno w sprzedaży, jak i doborze czy montażu bloków uzdatniania powietrza. Właśnie dlatego rekomendujemy usługi firmy Inter Trade, która od wielu zajmuje się doradztwem w zakresie tego typu rozwiązań. Ich wiedza i doświadczenie to twoja pewność, że wybrane zespoły przygotowania powietrza będą sposobem na optymalizację pracy instalacji.
Artykuł zewnętrzny