Jak zoptymalizować i zrobotyzować procesy biznesowe?
RPA, czyli zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych, to pojęcie, które powinien doskonale znać każdy przedsiębiorca chcący wzmocnić swoje przewagi konkurencyjne. Wprowadzenie robotyzacji w firmie może przyczynić się do zmniejszenia kosztów operacyjnych działalności, zwiększenia efektywności oraz ograniczenia ryzyka występowania rozmaitych błędów czy awarii bądź przestojów produkcyjnych. Poniżej omawiamy, jakie korzyści płyną z zastosowania RPA w przedsiębiorstwie.
Robotyzacja procesów biznesowych, czyli RPA
RPA to skrót od angielskiego zwrotu Robotic Process Automation, czyli zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych. W największym skrócie polega to na tym, iż niektóre czynności zamiast ludzi wykonują odpowiednio zaprogramowane roboty. Czy istotą RPA jest całkowite zastąpienie pracy ludzi przez roboty? Absolutnie nie.
Jak wiadomo, procesy biznesowe realizowane są przez każde przedsiębiorstwo na całym świecie. Pod tym pojęciem rozumiemy szereg czynności podejmowanych przez kierownictwo oraz pracowników poszczególnych szczebli, których celem jest wypracowanie w konsekwencji dla firmy zysku. RPA polega na tym, że w niektórych segmentach działalności praca ludzi zastępowana jest pracą maszyn. Dotyczy to przede wszystkim dużych zakładów produkcyjnych, gdzie skutkuje to znacznym powiększeniem zdolności produkcyjnych, a co za tym idzie - wyższym zyskiem dla firmy.
Robotyzacja a automatyzacja
Wiele osób używa zwrotów "robotyzacja" i "automatyzacja" zamiennie. Należy jednak pamiętać o tym, że w rzeczywistości robotyzacja jest jednym z rodzajów automatyzacji i dotyczy procesów realizowanych z wykorzystaniem specjalistycznego robota komputerowego.
Robotyzacja procesów biznesowych w firmie skutkuje tym, iż część kompetencji pracowników (m.in. przykład czynności, które wykonuje się w sposób powtarzalny, schematyczny) przekazywana jest na rzecz robotów, dzięki czemu mogą oni poświęcić się rozwijaniu relacji z kontrahentami bądź klientami.
W których procesach biznesowych sprawdza się RPA?
Eksperci wskazują, że implementacja RPA sprawdza się wyłącznie w ściśle określonych procesach biznesowych. Nie ma możliwości wprowadzenia stuprocentowej robotyzacji wszystkich procesów biznesowych, gdyż pewne czynności muszą wykonywać wyłącznie ludzie.
Do procesów biznesowych, które można objąć robotyzacją, zalicza się przede wszystkim te, które są schematyczne, powtarzalne oraz czasochłonne. Odpowiednio zaprogramowany robot będzie w stanie wykonywać rozmaite, trudne czynności znacznie szybciej niż pracownik produkcji nawet z kilkudziesięcioletnim stażem. Inne procesy, które mogą być objęte robotyzacją, to m.in. takie, w których porównuje się dane, np. odnośnie sprzedaży w danym roku, miesiącu czy tygodniu.
Dlaczego warto zainwestować w robotyzację procesów biznesowych?
Podstawowym argumentem potwierdzającym słuszność zainwestowania w robotyzację procesów biznesowych jest fakt, iż zaprogramowane roboty są w stanie wykonywać różnorodne, powtarzalne czynności nawet kilkunastokrotnie szybciej aniżeli ludzie. To z kolei przekładać się będzie na wymierne korzyści dla firmy.
Roboty w przeciwieństwie do ludzi są w stanie pracować bez przerwy - 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Są sprawne, wydajne a ich największą zaletą jest fakt, iż - w przeciwieństwie do ludzi - nie spóźniają się. W pracy ludzi często przydarzają się także wszelkiego rodzaju błędy i pomyłki. W przypadku, gdy wykonywanie powtarzalnych czynności powierzymy robotom, ryzyko ich występowania zostanie ograniczone do absolutnego minimum.
Zobacz też: TCO w RPA. Jak obliczyć całkowity koszt posiadania w zrobotyzowanej automatyzacji procesów?
Jednocześnie pracownicy, którzy zostaną odciążeni przez roboty, będą mogli skupić się na innych czynnościach, na przykład pogłębianiu relacji z klientami, tworzeniu kampanii reklamowych itp. Pracownicy, którym zostanie zaproponowana zmiana zakresu obowiązków na bardziej ambitny i pro-rozwojowy, z pewnością również docenią ten fakt.
Ile kosztuje wprowadzenie RPA w firmie?
Niektórym przedsiębiorcom z pewnością wydaje się, że wprowadzenie robotyzacji w firmie będzie wiązało się z ogromnymi kosztami. Nic bardziej mylnego. W wielu przypadkach wprowadzenie RPA kosztuje mniej aniżeli roczny koszt zatrudnienia wszystkich pracowników. Oczywiście, bardzo dużo zależy od tego, jak bardzo skomplikowane zadania miałby wykonywać robot. W większości przypadków koszt zakupu RPA zwraca się firmom już po około 12 miesiącach.
Więcej informacji na temat specyfiki robotyzacji procesów biznesowych w firmie można znaleźć na portalu https://mindbox.pl/.