Edukacja CNC w internecie
Witajcie! Nie ma co się czarować – w dzisiejszych czasach coraz rzadziej sięgamy już do książek, instrukcji czy dokumentacji papierowej. Nie dość, że brakuje w niej magicznego ctrl+f, to dokumentacja niektórych obrabiarek potrafi przekroczyć 1000 stron A4 i jest zwyczajnie ciężka oraz nieporęczna. Popularność natomiast, od lat zyskują materiały dostępne online. Nie dość, że mamy je na laptopie czy komórce, obecnie nawet na telewizorze czy zegarku. Wszechobecny dostęp do sieci komórkowej z niemalże nieograniczonymi pakietami internetu nie wymaga już od nas nawet przygotowywania się do edukacji – ot, klikamy chrome, wpisujemy „cnc g kod” i jesteśmy w domu, w pracy to znaczy w Internecie. Druga niepodważalna zaleta materiałów online to multimedialność. Konia z rzędem temu, kto w dzisiejszych czasach podejmie się nauczenia np. obsługi programów CAD/CAM z książek zamiast oglądnąć kilka filmów na YT. Ostatnia i chyba najważniejsza zaleta, to wręcz nieograniczona liczba źródeł. Całość pozwala na poznanie zagadnienia z wielu obiektywnych miejsce – dokumentacja papierowa do konkretnej obrabiarki? 1 wydawca, katalog narzędziowy w papierze? 1 wydawca, materiały na Jutubie o obróbce? Setki, tysiące kanałów w każdym języku.
Góra katalogów, czy jedna apka? Wybór należy do Ciebie.
Nie zawsze jednak jest tak pięknie – część producentów z jakiegoś magicznego, tylko im znanego powodu, ukrywa przed użytkownikami wiele informacji. Zdobycie modelu 3d obrabiarki czy imadła, otrzymanie listy parametrów maszynowych czy nawet zwykłej instrukcji konserwacji wymaga czasem wysłania cyrografu podpisanego krwią do samego Pana Piekieł. Czasem tylko po to, żeby w odpowiedzi otrzymać formułkę mówiącą o tym, że w kraju NNN trzeba być klientem firmy MMM, żeby otrzymać jakiekolwiek wsparcie i… sorry. Są natomiast producenci, którzy wręcz zbyt aktywnie krzyczą do ludzi „bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy, to albowiem jest dokumentacja, modele, serwisówki, filmy i edukacja moja, która dla Was została stworzona”. Tak wiem, nie jestem tu osobą obiektywną – w końcu głównie dzięki tej firmie, mam co wsadzić do garnka, ale mogę stanąć do dyskusji z kimkolwiek, kto uważa, że inny producent dostarcza więcej, nie oczekując niczego w zamian. Ta firma to HAAS.
Napis „NEED A MANUAL” jest tak krzykliwy, jakby wymawiał go młody jegomość w szeleście z blokowiska siedzący na ławce pod blokiem.
Otrzymałem jasny limit znaków na tekst, z jednoczesnym ostrzeżeniem „tylko się nie rozpędzaj”, więc ograniczę argumenty i listę rzeczy udostępnianych online przez Haas na www.haascnc.com do minimum. Gwarantuję, że to co zapisałem, to nie więcej niż 10% tego, co chciałbym napisać. Lecimy:
- Modele 3d – maszyny, stoły uchylno-obrotowe, głowice, obudowy – właściwie wszystko. Jeszcze trochę i każdy będzie mógł wydrukować sobie Haas’a na domowej drukarce 3d. Pamiętacie te obiecanki z przełomu wieku? Ja tak.
- Pełne instrukcje operatorskie w 27 językach – „Dodatek Příručky operatora, všechna práva vyhrazena”.
- Procedury naprawcze i diagnostyczne – czyli nie dzwoń na serwis, nie chcemy na Tobie zarobić, dasz radę sam!
- Jawne ceny maszyn (z konfiguratorem niczym salon samochodowy) oraz ceny części – już dzisiaj możesz sprawdzić ile kosztują części zamienne do maszyny, którą dopiero planujesz kupić.
- YouTube i Haas Tip of the Day. Nie znasz? Żałuj, https://www.youtube.com/c/haasautomation
A wiesz, że sondy Renishaw w Haasie kupisz taniej niż w Renishaw?
Natomiast działania edukacyjne w kierunku obrabiarek, to nie tylko strona czy filmy Haas’a – to też bezpośrednie funkcjonowanie firmy Abplanalp dostępnej pod adresem www.abplanalp.pl, wyłącznego dystrybutora maszyn Haas w Polsce. Jakie to działania? Zacznijmy od początku:
- Blisko 50 ośrodków typu HTEC (Haas Technical Education Center) zlokalizowanych na terenie naszego kraju. W każdym z nich przynajmniej 2 obrabiarki pozwalające uczniom lub studentom na kontakt z prawdziwymi obrabiarkami produkcyjnymi od początku edukacji technicznej, umożliwiające doszkalanie kadry edukacyjnej i prowadzenie dodatkowych kursów…
- Np. tych organizowanych przez https://www.edukacja-cnc.pl/, projektu wiążącego przyszłych operatorów najpierw ze szkołami, później z trenerami a na końcu również z właścicielami firm które korzystają z „naszych” obrabiarek.
- Warsztaty technologiczne, czyli spotkania w centrach demonstracyjno-sprzedażowych (7 lokacji w Polsce) nastawione na pokazy obróbek, ciekawych technologii, tricków programistycznych czy darmowych przekąsek i kawy – dla niektórych to także jest bardzo istotne.
- Webinary, zwłaszcza w okresie pandemicznym, na których zarówno ja, jak i moi koledzy braliśmy na tapetę jeden temat i „męczyliśmy” uczestników tak, żeby mogli wykorzystać zasłyszane patenty w codziennych obowiązkach (dostępne też na YT).
- Hotline w sprawach serwisowych, ponad 10 pracowników działu aplikacji gotowych pomóc w kwestiach programowania i technologii oraz dziesiątki specjalistów od narzędzi czy chłodziw, którzy tylko czekają na pytania i zawsze są chętni do pomocy.
„B” jest nieme.
No i na koniec autoreklama, shameless plug, czyli kanał CNC - Krok po Kroku prowadzony przeze mnie. Tip of the Day, wspomniana wcześniej seria filmów produkcji Haas, to dobre materiały ale: 1. Tylko Haasowe, 2. Głównie po angielsku (chociaż jest troszkę tłumaczeń). CNC – Krok po Kroku to moja mała polska odpowiedź na problemy, z którymi z racji wykonywanego zawodu spotykam się codziennie u naszych klientów, ale też znajomych z branży. Kupiłeś głowicę kątową do frezarki i nie wiesz „z czym to się je”? Wpadnij! Rozkalibrowały się sondy i „nie ogarniasz”? Zapraszam! Jesteś tak zielony, że „jeszcze sikasz trawą” i nie wiesz jak zaprogramować prosty kontur? Specjalnie dla Ciebie przygotowałem na ten temat film! Mógłbym wymieniać tematy, które już są na kanale (już przeszło 30 filmów), te które zaplanowałem lub nawet nakręciłem, czy te które dopiero rosną mi w głowie godzinami – kto mnie zna osobiście ten wie, że jestem męczącym przykładem skrajnego egocentryzmu, ale pozostawię Was tylko z linkiem:
https://www.youtube.com/c/JszyndlarCNCkrokpokroku
Tam po prawej jest taki czerwony przycisk, warto kliknąć, ślicznie dziękuję z góry.