Podstawowe rodzaje napędów pneumatycznych
Rozwój technologiczny ostatnich kilku dekad sprawił, że przemysł przeszedł prawdziwą rewolucję. Nie ominęła ona również pneumatyki. Współczesne rozwiązania są zdecydowanie bardziej dopasowane do obecnych potrzeb - nie tylko samych klientów, ale również rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej. Napędy pneumatyczne oferują dziś niespotykaną dotychczas sprawność i wydajność. Dobrze jest więc orientować się w dostępnych rodzajach.
Napędy pneumatyczne - co musisz wiedzieć?
Nowoczesne napędy pneumatyczne są bardzo trwałe. Producenci zrobili wszystko, by nie ulegały zniszczeniom pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych i środowiskowych. Dzięki temu uzyskali rozwiązania, których nie uszkadzają wilgoć czy duże wahania temperatur. Użytkownicy zyskali w ten sposób możliwość wykorzystywania ich w trudnych warunkach, co ma ogromne znaczenie dla przedstawicieli niektórych branż. Co równie istotne, nośnikiem energii jest tutaj powietrze - oznacza to, że pneumatyka jest higieniczna i może być wykorzystywana w tak specyficznych gałęziach przemysłu, jak farmacja czy przemysł spożywczy.
Powietrze wykorzystywane jako napęd ma ogrom zalet, wśród których najważniejszy wydaje się być fakt, że nie generuje zanieczyszczeń. Co więcej, nie podlega ono skomplikowanej utylizacji. Użytkownicy doceniają je także ze względu na fakt, że pozostaje łatwe w magazynowaniu i transporcie. Bardzo istotne jest natomiast to, że powietrze wykorzystywane w pneumatyce nie stanowi zagrożenia dla środowiska oraz ludzi. Nawet jeśli pojawiają się nieszczelności w układzie, nie są tak groźne jak prąd czy ciecz. Nie da się zaprzeczyć, że nowoczesne napędy pneumatyczne to najlepsze rozwiązania do wykorzystywania w środowiskach o dużym narażeniu na wybuch.
Nowoczesne napędy pneumatyczne są doceniane przez użytkowników również ze względu na bardzo niewielkie wymagania w zakresie przeglądów i konserwacji. Pozwala to bowiem na osiągnięcie naprawdę niskich kosztów eksploatacyjnych. Są również łatwe w instalacji i wymianie, a branża jest mocno ustandaryzowana, dzięki czemu nie występuje monopol urządzeń dostarczanych przez jednego producenta. Zawsze możesz wybrać ofertę sprawdzonego dostawcy, firmy Inter Trade, która posiada odpowiednie doświadczenie, dzięki któremu zatrudnieni w niej specjaliści zaproponują ci optymalne rozwiązanie dla twojej aplikacji.
Nowoczesne napędy pneumatyczne można podzielić na kilka rodzajów. Różnicujemy je m.in. ze względu na budowę. W ten sposób możemy wyróżnić:
- napędy liniowe (beztłoczyskowe), w których elementem roboczym jest wózek,
- napędy obrotowe, które najczęściej wykorzystywane są do otwierania i zamykania zaworów kulowych i przepustnic,
- napędy tłoczyskowe, które pozyskują energię poprzez napełnienie komory i wytwarzanie ruchu liniowego wałka przez tłok,
- napędy tłoczyskowe, najbardziej popularne i typowe, w których elementem wykonawczym jest tłoczysko. Jego ruch liniowy wykonuje prace na urządzeniu,
- napędy mieszkowe (poduszki powietrzne), czyli siłowniki jednostronnego działania, w których poduszka napełniana jest przez medium, natomiast do powrotu do pozycji wyjściowej potrzebna jest siła nacisku,
- napędy obrotowe/ wahadłowe, czyli siłowniki z wbudowaną przekładnią, które wykorzystują listwę zębatą,
- napędy obrotowe/ wahadłowe, czyli siłowniki z wbudowaną przekładnią listwa zębata-zębnik
Napędy pneumatyczne możemy podzielić również ze względu na powszechność użytkowania. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na:
-
napędy tłokowe, czyli:
- siłowniki jednostronnego działania, w których ciśnienie generuje ruch w jedną stronę, a sprężyna jest niezbędna do powrotu,
- siłowniki dwustronnego działania, w których do obu ruchów (roboczego i powrotnego) wykorzystuje się ciśnienie,
- siłowniki zderzakowe, które służą do zatrzymywania elementów na liniach produkcyjnych,
- siłowniki typu mini, które stosuje się tam, gdzie brakuje miejsca na pełnowymiarowe odpowiedniki,
-
napędy obrotowe, czyli napędy łopatkowe, śrubowe i zębatkowe oraz silniki pneumatyczne.
Artykuł zewnętrzny