Czy inteligentne rozwiązania pomogą nam oszczędzać wodę?
Żyjemy szybciej, lepiej i dostatniej, jesteśmy coraz bliżej ekspansji kosmosu, przekraczamy kolejne granice rozwoju technologicznego, a wszystko to przy jednoczesnym pogłębianiu się różnic społecznych, walki z ogólnoświatową epidemią oraz galopującymi zmianami klimatycznymi, które stawiają zupełnie nowe wyzwania zarówno przed pojedynczym człowiekiem, jak i organizacjami państwowymi. Jeśli region, w którym żyjemy, ominą huragany, powodzie i inne gwałtowne zjawiska pogodowe, związane głównie z szybko ocieplającym się klimatem, to, niestety, niemal na pewno, wcześniej lub później, doświadczymy skutków niedoboru wody. Czy wspomniana technologia może pomóc instytucjom samorządowym lepiej gospodarować jej kurczącymi się zasobami?
Powodzie, huragany...
Żyjąc w epoce zmian klimatycznych, które pogłębiają się z każdym dziesięcioleciem, poszczególne państwa czy regiony zmuszone są stworzyć systemy bezpieczeństwa, które będą mogły skutecznie przeciwdziałać ich skutkom. W Polsce zmaganie się z efektami radykalizacji klimatu i ponoszenie kosztów z tym związanych w głównej mierze spadnie na samorządy. Będą one musiały wypracować procedury i rozwiązania na wypadek wydłużających się coraz bardziej okresów suszy, które z kolei będą przerywane intensywnymi ulewami. Tak bowiem kształtuje się specyfika obecnego klimatu w Polsce: wraz ze zwiększoną częstotliwością susz wzrasta zagrożenie powodziami. Jak to możliwe? Roczna suma opadów w naszym kraju nie maleje, lecz nie jest to już wypadkowa cyklicznych deszczy, a jedynie rezultat rzadkich, wielkich i gwałtownych ulew, które często powodują występowanie rzek ze swoich koryt. Do tego dochodzi zmieniająca się zauważalnie dynamika wiatrów, które coraz częściej przeobrażają się w huragany. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia było ich jedynie kilka w skali roku, a obecnie, po upływie zaledwie dwudziestu, trzydziestu lat ich liczba wzrosła do niemal 30, by w rekordowym okresie osiągnąć wynik 52. Wraz z częstotliwością rośnie również ich siła, która przekłada się na ogromne straty finansowe i infrastrukturalne, które ponosić będą przede wszystkim samorządy. Szacuje się, że w latach 2020-2030 wydatki związane z pokryciem skutków gwałtownych zjawisk pogodowych sięgną aż 120 mld zł. Samorządowcy zarządzający swoimi gminami muszą zacząć uwzględniać nową rzeczywistość klimatyczną podczas budowania nowych sieci energetycznych, dróg, mostów i pozostałej infrastruktury użytku publicznego.
… i susze
Potężnym problemem, będącym efektem zmian klimatycznych, może już niedługo okazać się powszechny niedobór wody. Niemal co roku w Polsce występuje okresowa susza lub znaczący deficyt opadów. O ile mieszkańcy wielkich miast nie doświadczają jeszcze tego bezpośrednio, o tyle zakazy podlewania upraw, a zwłaszcza ogrodów, są już coroczną letnią rzeczywistością na wsiach i w małych miastach. Statystyki potwierdzają ten problem dobitnie: w okresie 1951-1981 susze w Polsce występowały średnio co pięć lat, a obecnie już są co dwa lata. Powoduje to konieczność znalezienia skutecznych sposobów oszczędzania wody, a zadanie to należy do władz samorządowych. I tu z pomocą przychodzą najnowsze technologie, wśród których na szczególną uwagę zasługuje inteligentny system gospodarowania wodą Smart Water firmy Orange, działający w oparciu o internet rzeczy.
Technologia na ratunek
Smart Water umożliwia monitoring sieci wodociągowej oraz bieżącą analizę zużycia wody w gminie. Pozwala to np. na bardzo szybkie lokalizowanie awarii i wycieków, co w rezultacie przekłada się na możliwość natychmiastowego reagowania i naprawiania problemów. Szybkie podejmowanie decyzji przez piastujących najwyższe stanowiska w administracji samorządowej, czyli wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, może uchronić mieszkańców przed dotkliwymi konsekwencjami nie tylko awarii, ale również zmian klimatycznych. System Smart Water dostarcza niezbędne współcześnie rozwiązania, które powinny stanowić nierozerwalny element w skutecznym i bezpiecznym zarządzaniu gminą, miastem bądź przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym.
Jeśli szukasz najlepszych sposobów na efektywne zarządzanie zasobami wody w swojej miejscowości, koniecznie poznaj możliwości Smart Water od Orange: www.orange.pl/poradnik-dla-firm/iot/jak-oszczedzac-wode-smart-water/