Wolnobieżne podnośniki koszowe w akcji - wypożyczalnia AA HERKULES o zastosowaniach zwyżek przejezdnych i ich konkretnych typów
Podnośniki koszowe z wolnobieżnym napędem można wykorzystać na wiele sposobów. Możliwość wykorzystania zwyżek, każdorazowo trzeba jednak ocenić, a także dobrać odpowiedni model do miejsca wykonywanych prac oraz ich rodzaju - przełoży się to na bezpieczeństwo oraz wygodę pracy operatora. Zacznijmy jednak od wyboru modeli wolnobieżnych przejezdnych (z własnym napędem) w kontekście zwyżek na przyczepie, czy na samochodzie.
Gdzie wykorzystywane są zwyżki wolnobieżne?
Place budowy, inwestycje, teren firmy, obiekty zamknięte (firmy, magazyny, hale, galerie handlowe, obiekty sakralne) - praca na określonym obszarze - TAK!
Wybór wolnobieżnego podnośnika przejezdnego jest odpowiedni, gdy maszyny chcemy używać na określonym obszarze np. na terenie placu budowy, inwestycji, czy też w danym budynku. Zwyżki wolnobieżne każdorazowo transportowane są za pomocą lawet bezpośrednio na miejsce, w którym maszyna ma pracować. Podnośniki wolnobieżne z elektrycznymi napędami zostały zaprojektowane z myślą o realizacji wszelkich prac w obiektach zamkniętych (choć nie tylko). Modele spalinowe są cenione i wykorzystywane na zewnętrznych placach budowy, terenach inwestycji (deweloperskich/drogowych) i wielu innych miejscach. Należy podkreślić, że na adopcje wolnobieżnych podnośników przejezdnych w wielu branżach i zwiększające się zapotrzebowanie wpływa ich różnorodność - zarówno względem wielkości poszczególnych modeli, jak i samych typów maszyn (nożycowe, teleskopowe, masztowe, pająki). Drugi czynnik to niekwestionowana funkcjonalność i możliwości.
Wiele miejsc rozrzuconych na dużym obszarze - NIE!
Wybór wolnobieżnej maszyny wiąże się z koniecznością jej transportu. Zwyżki wolnobieżne nie będą trafionym wyborem, gdy mamy do wykonania zadania w różnych miejscach oddalonych od siebie na dużych odległościach - np. przy pracach związanych ze zmianą bilbordów reklamowych w różnych częściach miasta, czy przy pracy związanej z szybkim, jednorazowym przycięciem gałęzi mogących uszkodzić dach czy elewacje - w takich przypadkach warto zdecydować się na zapewniających dużą mobilność zwyżkach na samochodach.
Dobór typu podnośnika wolnobieżnego do miejsca pracy
Zastosowania podnośników teleskopowych
Wolnobieżne podnośniki teleskopowe zapewniają możliwość pracy w miejscach często niedostępnych dla innych rodzajów zwyżek, Wszystko za sprawą długiego ramienia, mogącego sięgać do kilkunastu metrów bez konieczności podjazdu bezpośrednio pod miejsce pracy. Maszyna pozwala na zasięgi w wielu kierunkach (obrót o 360 stopni). Dodatkowo możliwość bardzo precyzyjnego manewrowania koszem zapewnia hydrauliczne ramię JIB. Maszyny zapewniają także wysoki zasięg w pionie do 26 m. Wadą może być natomiast stosunkowo nieduży udźwig około 200-250 kg. Wolnobieżne podnośniki teleskopowe w zależności od napędu mogą być wykonywane do realizacji różnorodnych zadań min. :
- nad liniami produkcyjnymi
- w trudno dostępnych miejscach, pomiędzy różnymi przeszkodami
- przy pracach porządkowych/konserwacyjnych/renowacyjnych
- przy pracach elewacyjnych
- przy pracach konstrukcyjnych
- przy pracach dekarskich
- przy pracach instalatorskich/montażowych
- także przy przeglądach technicznych/inspekcjach budynków
Galeria zdjęć:
Zastosowania podnośników nożycowych
Wolnobieżne podnośniki nożycowe zapewniają nieco inne właściwości - mogą podnosić dużo większe ciężary (850, czy nawet 1100 kg - 7 osób w koszu nie jest problemem), jednak nie oferują tak dalekich zasięgów bocznych. Podnośniki tego typu posiadają kosze, a właściwie podesty wznoszone w górę pionowo, dzięki nożycowej konstrukcji. Prace z ich użyciem wymagają podjazdu/dostępu do miejsca, bezpośrednio pod obszarem roboczym. Zasięg boczny do 1,5 m można uzyskać za pomocą wysunięcia przedłużenia platformy. Zaletą wolnobieżnych podnośników nożycowych jest duże zróżnicowanie modeli pod kątem wielkości i stabilność. Modele spalinowe zostały wyposażone w dodatkowe podpory, pomoce przy pracach na nierównym terenie. Podnośniki nożycowe sprawdzają się do prac:
- budowlanych (to najczęściej wykorzystywane podnośniki osobowe na budowy)
- instalatorskich/montażowych z koniecznością zabrania większej ilości narzędzi
- porządkowych
- konserwacyjnych
- renowacyjnych
- elewacyjnych
- konstrukcyjnych
- inspekcjach, przeglądach technicznych budynków.
Galeria zdjęć:
Zastosowania podnośników typu pająk
Wolnobieżne podnośniki typu pająk znajdują zastosowanie w przypadku zadań specjalnych - wszystko dzięki rozkładanym szeroko podporom i pokrytym gumą gąsienicom chroniącym podłoża/glazury. Zwyżki tego typu to tak naprawę podnośniki teleskopowe z przegubami w wersji z hybrydowym silnikiem elektryczno-spalinowym oraz zmodyfikowanym napędem. Maszyny zapewniają dużą elastyczność sterowania koszem, dalekie zasięgi boczne oraz udźwig do 200 kg. Podnośniki pająki są także dużo lżejsze i mniejsze niż modele teleskopowe na kołach. Podpory, mogą zapewnić stabilność w bardzo ciężkich warunkach terenowych (także przy dużych uskokach podłoża). Wolnobieżne zwyżki gąsienicowe wykorzystywane są bardzo chętnie:
- w galeriach handlowych
- w obiektach sakralnych (kościołach, sanktuariach, szczególnie przy rekonstrukcjach i renowacjach fresków oraz przy malowaniu)
- przy pracach elewacyjnych
- także przy ww. pracach montażowych, czy pracach konserwacyjnych
- wszędzie tam, gdzie wykonawcy zależy na zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia glazury, a prace wykonywane są w różnych kierunkach.
Galeria zdjęć:
Zastosowania podnośników masztowych
Podnośniki masztowe/kolumnowe z wolnobieżnym napędem są cenione przede wszystkim za niewielkie wymiary i wagę. Zwyżki tego typu podnoszą kosz w kierunku góra-dół, dzięki wysuwanej pionowo kolumnie. Zasięg boczny uzyskuje się także przy pomocy rozsunięcia ruchomej części kosza tzw. balkonu (do 0,5 m). Większe modele oferują, także zasięg boczny, dzięki dodatkowemu ramieniu (do nawet kilku metrów), przy czym dla zachowania równowagi znacznie wzrasta ich masa. Boczny zasięg roboczy w przypadku wolnobieżnych modeli masztowych, także jest wielokierunkowy (obrót masztu wokół osi maszyny) - co jest kolejną zaletą. Podnośniki są w stanie zmieścić się w otworze drzwiowym i wjeżdżają do wind. Najmniejsze modele są wykorzystywane od prac:
- w wąskich przestrzeniach (korytarzach, łącznikach/ciągach komunikacyjnych)
- w galeriach handlowych
- w magazynach
- serwisowych związanych z instalacjami, wymianie żarówek itp.
Galeria zdjęć:
Podsumowanie
Zastosowań wolnobieżnych podnośników koszowych jest wiele, zarówno tych oczywistych, jak i tych mniej oczywistych. W przypadku potrzeby realizacji prac wysokościowych podnośniki przejezdne są w wielu przypadkach jedynym słusznym wyborem - kwestią ustaleń jest wyłącznie dobór odpowiedniego typu oraz rozmiaru do miejsca i konkretnego zadania (w czym mamy nadzieje pomógł artykuł i mogą pomóc także specjaliści działu wynajmu wypożyczalni AA HERKULES - oferta i dane kontaktowe dostępne na stronie: https://www.wypozyczalniapodnosnikow.pl/wolnobiezne). Mamy nadzieję, że firmy, które nigdy nie korzystały z podnośników, zamiast pracy na drabinach i rozkładania rusztowań, także przekonają się do zalet i wykorzystania podnośników - poprawi to bezpieczeństwo i komfort pracy, a także relatywnie skróci czas potrzebny na realizację zadań. Podnośniki wolnobieżne są dziś maszynami w wielu przypadkach niezastąpionymi - nie tylko na budowach.
Artykuł zewnętrzny