Obszar oddziaływania obiektu. Co oznacza dla inwestora?
Kiedy decydujemy się na postawienie domu – niezależnie od tego, czy będzie to dom wymagający pozwolenia na budowę, czy też nie, musimy liczyć się z tym, że odpowiednie urzędy będą oczekiwały od nas dostarczenia dokumentów, takich jak zgłoszenie budowy lub wniosek o pozwolenie na budowę. Niezbędne jest również przedstawienie planu budowy. W kontekście przedkładanej dokumentacji najpewniej zetkniemy się z pojęciem „obszaru oddziaływania obiektu”. Co to takiego?
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego – co to jest?
Zgodnie z obecną definicją, określoną w ustępie 20. artykułu 3. ustawy Prawo budowlane, obszarem oddziaływania obiektu nazywamy teren w otoczeniu tego obiektu, wyznaczony poprzez odrębne przepisy, które wprowadzają ograniczenia dotyczące zabudowy tego terenu. W myśl tej definicji obszar oddziaływania obiektu, a zatem naszego potencjalnego domu o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2, jest mocno ograniczony. To z kolei przekłada się na zmniejszenie zakładanego ryzyka wpływów budowy na jej sąsiedztwo.
Obowiązujące jeszcze do niedawna w ramach ustawy rozwinięcie terminu obejmowało przepisy odrębne, które wiązały się z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących obiektu, ale pod kątem zagospodarowania terenu, w tym jego zabudowy.
Konieczność ustalenia obszaru oddziaływania obiektu
Informacja na temat obszaru oddziaływania obiektu musi zostać zawarta w projekcie budowlanym, składanym wraz z innymi dokumentami do właściwego urzędu. Umieszczenie takich danych ma na celu ustalenie, jaki wpływ będzie miał planowany obiekt na jego bezpośrednie sąsiedztwo. Dlatego też, w przypadku braku umotywowanej zgody osób pozostających w tym obszarze oddziaływania, budowa może zwyczajnie nie nastąpić. Dotyczy to zarówno domów wymagających pozwolenia na budowę, jak i tych, do budowy których to pozwolenie nie jest wymagane. Jeżeli zatem wzniesienie takiego obiektu kłóciłoby się z interesem prawnym jakiejś osoby, ma ona pełne prawo do odwołania się od decyzji o jego budowie, ponieważ staje się stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę.
Obszar oddziaływania obiektu: jak wyznaczyć?
Od kilku lat obowiązek wyznaczenia obszaru oddziaływania obiektu spoczywa na autorze projektu budowy. Zobowiązany jest on zatem do pełnej znajomości wymaganych przepisów prawa. Organ administracyjny ma za zadanie jedynie zweryfikować ustalenia projektanta.
Więcej na temat obszaru oddziaływania obiektu budowlanego dowiesz się z tego artykułu: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/obszar-oddzialywania-obiektu/
Artykuł zewnętrzny