Drukarka laserowa - sprawdź czym kierować się przy jej zakupie
Drukarka jest podstawowym wyposażeniem w każdej firmie. To także produkt, który w wielu sytuacjach znajduje zastosowanie również w domowym zaciszu. Jedni drukują na nim potrzebne umowy, ważne dokumenty, a inni notatki, czy zdjęcia. Drukarki laserowe słyną z szybszego druku niż drukarki atramentowe. Poza tym oferują wiele przydatnych funkcji. Podpowiadamy czym kierować się przy zakupie tego sprzętu i na co zwracać uwagę przed ostatecznym wyborem.
Jakie są rodzaje drukarek?
Zacznijmy od tego, jakie wyróżniamy rodzaje drukarek. Pierwszym z nich są drukarki atramentowe, gdzie wydruk tworzony jest linijka po linijce, za pomocą mikroskopijnych kropli atramentu, które natryskiwane są na papier. Odmianą są drukarki żelowe, których druk jest odporny na wilgoć.
Na sklepowych półkach możemy spotkać się także z drukarkami igłowymi. Ich mechanizm działania jest dość prosty – igły uderzają w taśmę z barwnikiem, co powoduje powstanie wydruku na papierze. Kolejnym rodzajem drukarek są drukarki sublimacyjne. Do tego urządzenia należy zastosować odporny na wysoką temperaturę papier oraz specjalną folię zabezpieczającą. Pod wpływem wysokiej temperatury, która wytwarzana jest przez głowicę, barwniki z folii nanoszone są na papier.
Jak działa drukarka laserowa?
Najbardziej interesującym nas dzisiaj modelem są jednak drukarki laserowe. Idealnie jeżeli posiadają automatyczny druk dwustronny. Technologia druku laserowa została zapożyczona od kserokopiarek. Cały proces składa się z kilku etapów. Rozpoczyna go przygotowanie wałka, który pokryty jest materiałem światłoczułym lub krzemem. Zostaje naelektryzowany przed uruchomieniem druku. Następnie odbywa się naświetlania laserem lub diodami, a to powoduje utracenie ładunku elektrycznego w naświetlonych miejscach. Kolejnym etapem druku jest proces wywoływania. Toner jest przesunięty z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły w miejscach naświetlonych i nienaświetlonych. Poprzez elektryzowanie ładunku o przeciwnym znaku elektrody znajdującej się pod papierem toner zostaje naniesiony na miejsce druku. Następuje przesunięcie pomiędzy wałkami, gdzie toner zlepia się i utwardza. Dalej światłoczuły wałek jest oczyszczony z resztek tonera oraz zostaje rozelektryzowany.
Jeżeli chodzi o drukarki laserowe kolorowe, to cały proces wygląda bardzo podobnie. Jedyną istotną różnica jest to, że światłoczuły bęben zostaje oświetlany i nanoszone, są na niego barwy.
Drukarkę laserową możemy podzielić na te drukujące w kolorze oraz monochromatyczne. Te drugie dzielimy na write-black oraz write-white. Pierwsza z technologii naświetla punkty do zadrukowania. Gwarantuje to uzyskanie głębokiej czerni na drukach. Write-white naświetla natomiast miejsca, które mają pozostać puste, co zapewnia dokładniejsze ujęcie detali. Ciekawostką jest fakt, że samo pojęcie drukarki laserowej może być nieco mylne. Coraz częściej laser zastępowany jest światłem LED. Diody naświetlają obraz na bębnie pobierany przez toner. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne do wykorzystania zarówno w warunkach biurowych, jak i domowych. Minusem w tym przypadku jest niski współczynnik odwzorowania kolorów.
Drukarka laserowa do domu lub biura. Czego można oczekiwać?
Drukarka laserowa jest zazwyczaj droższa niż drukarka atramentowa. Jednak coraz częściej mamy do czynienia z produktami jak tania drukarka laserowa. Najtańsze rozwiązania możemy zakupić już od kilkuset złotych, występują więc w przystępnej cenie. Takie urządzenia, jak np. drukarka duplex oferują wysoką jakość wydruków i szybkość działania. Posiadają także cenny automatyczny druk dwustronny, optymalną rozdzielczość druku, możliwość skanowania dokumentów w warunkach domowych. Drukarki laserowe polecane są chętnie wybierane szczególnie przez osoby, które drukują dość sporo materiału z wysoką częstotliwością. Dużą popularnością cieszą się drukarki laserowe monochromatyczne, które drukują tylko w czerni. To rozwiązanie o wiele tańsze niż drukarka kolorowa. Nie zachodzi częsta wymiana wkładów, a cały proces druku jest o wiele tańszy. W przypadku drukarek atramentowych należy regularnie wymieniać kartridże, gdyż grozi to zaschnięciem atramentu. W przypadku drukarek laserowych taki problem nie istnieje – w każdej chwili urządzenie jest gotowe do pracy.
Szybkość druku – kluczowy parametr drukarki laserowej
Szybkość druku jest niewątpliwie jednym z ważniejszych atutów drukarki laserowej. Należy pamiętać, że tańsza, niewielkich rozmiarów drukarka będzie trochę wolniejsza niż profesjonalna drukarka biurowa. Budżetowe rozwiązania drukują ok. 20 stron na minutę, podczas gdy rozwiązania dla firm drukują z prędkością nawet 50 str min.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem drukarki laserowej?
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Czynnikami, na które musimy zwrócić uwagę, kupując drukarkę do domu lub biura są następujące:
- Prędkość druku – jeżeli zależy nam na szybkim druku, ponieważ mamy duże ilości dokumentów prędkość druku jest bardzo ważny parametr,
- Pamięć RAM – odpowiedzialna jest za szybkie działanie urządzenia i prace z większymi plikami graficznymi,
- Rozdzielczość druku (DPI) – im wyższa rozdzielczość druku, tym wyraźniejszy druk otrzymujemy. Jeżeli drukowane będą tylko słowa, nie ma to większego znaczenia, np. x 1200 dpi, x 600 dpi
- Obciążenie normatywne – ważny parametr dla firm, który szacuje żywotność urządzenia, w przypadku użytku domowego, czynnik mało ważny,
- Koszt wydruku/eksploatacji – głównie chodzi o tonery i ich cykliczną wymianę, oraz materiały eksploatacyjne,
- Maksymalny format druku, format druku, jakie posiadają poszczególne modele.
Warto także zwrócić uwagę na przydatne, dodatkowe funkcje drukarek laserowych, np. automatyczny druk dwustronny (duplex), druk z urządzeń mobilnych, druk z nośnika USB, czy Wi-Fi.
Artykuł zewnętrzny