Farma fotowoltaiczna - czym jest i do czego służy?
Farma fotowoltaiczna to duży zbiór paneli słonecznych, które pochłaniają energię ze słońca, przekształcają je w energię elektryczną, i wysyłają do sieci elektroenergetycznej. Farmy słoneczne, nazywane niekiedy parkami słonecznymi lub elektrowniami fotowoltaicznymi, są zwykle "zakładane" na ziemi zamiast na dachach, i mają różne kształty i rozmiary.
Farma fotowoltaiczna - jak to wygląda w praktyce?
Farmy słoneczne dzielą się na dwie kategorie - zakładane na własny użytek lub do zaspokojenia potrzeb dużej zbiorowości. Osobista farma fotowoltaiczna może zajmować jeden lub dwa akry i zwykle zaspokaja potrzeby jednego właściciela. W zależności od intencji może być wykorzystana do zaspokojenia wszystkich potrzeb użytkowników prywatnych lub generować oszczędności przez sprzedaż energii z powrotem do lokalnego zakładu energetycznego. Farmy fotowoltaiczne na skalę przemysłową potrzebują 30-40 akrów ziemi - taki obszar pozwoli założyć farmę słoneczną generującą moc 5 MW, która może zasilić setki domów.
Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Farma fotowoltaiczna to świetny sposób na zarobek. Statystyki pokazują, że przy sprzedaży 1 MW można zarobić nawet 40 000 dolarów rocznie. W przypadku farm, zakładanych na skalę przemysłową, energia jest sprzedawana przez zawarcie umów z zakładami energetycznymi. O ile polski rynek dopiero otwiera się na możliwości, jakie daje produkcja energii ze słońca, o tyle fotowoltaika w Stanach Zjednoczonych ma się wyjątkowo dobrze. Średnie wartości sprzedaży energii różnią się oczywiście zależne od wielu czynników, takich jak produkcja energii słonecznej w najbliższej okolicy oraz aktualny wskaźnik wytwarzania energii słonecznej na rynku hurtowym.
Farma fotowoltaiczna - czy to ma przyszłość?
W przyszłości lokalne farmy słoneczne oraz projekty solarne na skalę użytkową staną się poważną częścią rynku energetycznego, który zapewni czystą energię i skutecznie zastąpi energię pozyskiwaną z paliw kopalnych. Energia słoneczna na dużą skalę będzie coraz tańsza, ponieważ deweloperzy farm fotowoltaicznych znajdują coraz więcej sposobów na obniżenie kosztów założenia farm, zaś koszty sprzętu wciąż spadają. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów w niedalekiej przyszłości pojawi się coraz więcej farm słonecznych, które pozwolą odejść od tradycyjnych metod pozyskiwania energii i przyczynią się do poprawy warunków klimatycznych na całym świecie. To duży krok w stronę czystszego powietrza i czystej energii dostępnej dla każdego prywatnego użytkownika.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.synergio.pl/