Rodzaje montażu elektroniki
Z pewnością każdy z nas wie, jak wygląda najzwyklejsza w świecie płytka drukowana. Technologia elektroniczna przez krótki okres czasu zdobyła serca wszystkich osób i dzisiaj niemożliwe jest, aby nie było choć jednego takiego urządzenia w każdym domu. Oprócz artykułów domowych, elektronika jest potrzebna również z przemyśle. Zakłady produkcyjne coraz częściej zastępują wykonywanie ręczne maszynami. Wpływa to korzystnie chociażby dla zdrowia pracowników, którzy operując maszyną w dużej mierze zaoszczędzają swoje zdrowie. Istnieją dwa główne sposoby montowania elektroniki na płytkach PCB. Każdy z nich posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Porównywanie ich na tych samych płaszczyznach nigdy nie kończy się jednak powodzeniem, gdyż obydwa sposoby są dobre do swoich celów indywidualnych.
Montaż przewlekany THT
Płytki drukowane z reguły robione są tak, by pasowały one do każdego rodzaju montażu. Chodzi tutaj głównie o wywiercone w nich dziurki, które mają na celu pokazać nam, gdzie montować poszczególne elementy.
Posługując się montażem THT nazywanym też przewlekanym, musimy przede wszystkim posiadać podzespoły przeznaczone do tego rodzaju montażu. Elementy te na spodzie muszą zawierać wystające, długie druciki. W ten sposób dochodzimy do określenia, czym dokładnie wyróżnia się dany montaż. Otóż, w metodzie przewlekanej przekładamy druciki elementów przez dziurki wywiercone w płycie, a następnie lutujemy je od spodu.
Jest to dobre rozwiązanie, jeśli mówimy o tworzeniu większych układów w ograniczonej ilości. Sposób ten charakteryzuje się przede wszystkim koniecznością wykonywania ręcznego. Osoba zatrudniona przeplatając elementy, z pewnością zrobi to dokładnie i starannie. Aby jednak wszystkie obowiązki nie spadały na osoby fizyczne, proces lutowania odbywa się już maszynowo.
Montaż powierzchniowy SMD/SMT
Ta metoda wykorzystywana jest głównie wtedy, kiedy mamy do czynienia z produkcją hurtową głównie mniejszych układów elektronicznych, jak np. te do telefonów czy laptopów. W samym sposobie montażu nie ma nic trudnego. Polega on na naklejaniu każdego z elementów na płytce za pomocą pasty przewodzącej prąd, a następnie cały układ trafia do pieca w celu zastygnięcia.
Do montażu powierzchniowego możemy użyć również komponentów z drucikami i najzwyczajniej zakleić je pastą lutowniczą od góry. Częściej jednak wykorzystuje się specjalnie przeznaczone do tego elementy, które wystarczy nałożyć odgórnie na płytkę.
Raczej nigdzie nie spotkamy się z ręcznym montażem SMD. Cały proces od początku do końca sprawowany jest przez maszyny, którymi operują wykwalifikowani inżynierowie.
Czy można zrobić układ elektroniczny w domu?
Oczywiście, że tak. Chcąc zrobić swój własny układ elektroniczny potrzebujemy jedynie płyty laminatu, drukarki, specjalnego papieru oraz żelazka. Mając gotowy projekt w programie przeznaczonym do tego typu zabiegów, drukujemy go na cienkim papierze kredowym. Następnie kartkę wprasowujemy w odpowiednio pociętą płytkę laminatu, ściągamy papier i trawimy w chlorku żelaza. Zostaje nam już nic innego, jak tylko poprzewiercać dziurki i włożyć elementy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą prodel, oferującą montaż SMT: https://prodel.com.pl/montaz-smt-smd/.
Artykuł zewnętrzny