Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych? Wyznacznikiem dopasowania odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej jest wysokość rachunków za prąd. Według tych danych możemy oszacować prawidłową ilość paneli fotowoltaicznych. Najważniejszym parametrem, który nas interesuje, jest kW. Jednak to nie wszystko, o czym należy pamiętać, wybierając panele fotowoltaiczne w Rzeszowie lub gdziekolwiek indziej.
Wybór fotowoltaiki Rzeszów krok po kroku
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej firmy, która zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych na Podkarpaciu. Najlepiej wybrać fachowców, którzy są polecani przez wielu klientów i generalnie mają dobre opinie. Nie warto też kupować najtańszych paneli z nieznanego źródła, od producenta, który nie jest polecany przez innych klientów. Oprócz wyboru instalatora ważne są również cena, gwarancja produktu, marka oraz testy niezawodności i moc paneli. Kolejnym krokiem jest natomiast wybór odpowiedniego systemu fotowoltaicznego.
Systemy fotowoltaiczne dzielą się na:
- proste, kiedy to prąd stały trafia od razu do urządzeń,
- umiarkowane, kiedy to falownik przekształca prąd stały na zmienny,
- profesjonalne (składają się z modułu ogniw, falownika i modułów sterujących), które umożliwiają kontrolę
- ilości pobieranego prądu w budynku.
Ostatnim, ale bynajmniej nie najmniej ważnym krokiem, jest wybór materiału i zastosowanej technologii wykonania paneli słonecznych.
Panele fotowoltaiczne Rzeszów - co mamy do wyboru?
Ze względu na swoją strukturę panele monokrystaliczne są bardziej wydajne i odporne na mikropęknięcia. Mają ponad 18% wydajności. Ze względu na wygląd, dzielą się na full black z czarnym tłem, oraz czarne z białymi kropkami.
Panele polikrystaliczne mają około 16% wydajności i charakteryzują się niebieskim kolorem. Natomiast panele amorficzne mają wydajność na poziomie 8% i są cienkowarstwowe. Ze względu na te parametry stosuje je się w sygnalizacjach świetlnych.
Możemy również wybierać między panelami fotowoltaicznymi szkło/szkło i szkło/folia. Panele szkło/szkło są droższe i cięższe, w związku z czym częściej się odklejają. Mają jednak dłuższą wydajność, która wynosi około 30 lat. Natomiast panele szkło/folia mają wydajność około 15 lat.
Fotowoltaika Rzeszów - rodzaje instalacji
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych: on grid i off grid. W przypadku on grid stajemy się prosumentem, jesteśmy odbiorcą i dostawcą energii równocześnie. Ten typ instalowany jest zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, jak i podmioty gospodarcze. Off grid pozwala nam natomiast, dzięki odpowiednim magazynom energii, zachować nadwyżki prądu dla siebie. Ta opcja dedykowana jest dla jachtów, łodzi i domków letniskowych. Jest tańszą opcją niż agregaty prądotwórcze. Off grid nie jest opłacalne dla domów jednorodzinnych, gdzie energię wykorzystuje się przez cały rok.
Ostatecznie wybór paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Warto stawiać na jakość, wybierając produkty uznanych marek oraz korzystając z usług sprawdzonych instalatorów. Wybór paneli warto oddać w ręce fachowców, którzy potrafią go dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.
Instalacje o różnej mocy - https://sm-project.pl/
Artykuł zewnętrzny