Materiały ścierne do obróbki stali szlifierkami kątowymi
Szeroki wachlarz materiałów ściernych do szlifierek kątowych umożliwia wszechstronną obróbkę różnych gatunków stali. Dzięki prawidłowemu doborowi tarcz ściernych możemy tymi maszynami pracować dokładnie i efektywnie.
Narzędzia ścierne Klingspor do cięcia stali
Stosowane w szlifierkach kątowych materiały ścierne do obróbki stali możemy w prosty sposób sklasyfikować na: przeznaczone do cięcia lub szlifowania. W pierwszej grupie znajdują się bardzo popularne narzędzia ścierne do cięcia o budowie warstwowej zwane popularnie tarczami korundowymi. Tarcze te składające się z mieszanki ścierniwa i spoiwa żywicznego. Dodatkowo są wzmacniane okrągłymi siatkami z włókna szklanego. W procesie produkcji mieszankę zawierającą siatki wzmacniające prasuje się, aby mogły utworzyć jedno narzędzie, a następnie wygrzewa się w piecach elektrycznych.
Podstawowym parametrem tarcz do cięcia jest ziarnistość, czyli rozmiary ziarna ściernego. Przyjęło się określać ziarnem grubym wielkości ziarna 8-24, średnim – 30-60, drobnym – 70-180. Do cięcia przeznaczone są głównie ściernice tarczowe z ziarnem grubym i średnim: 24, 30, 36 i 60. Zapewnia ono wysoką efektywność pracy.
W tarczach do cięcia stosuje się wyłącznie spoiwo żywiczne, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz elastycznością. Ponieważ podlega ono procesom starzenia się, tego typu narzędzia ścierne do cięcia mają trwałość wynoszącą 3 lata od daty produkcji. Ze spoiwem bezpośrednio związany jest parametr twardości tarczy, mierzony siłą konieczną do wyrwania ziarna ściernego ze spoiwa. Tarcze do cięcia mają przeważnie spoiwo twarde, które oznacza się literami P, Q, R i S, lub bardzo twarde określane literami T, U, V, W, X, Y i Z. Twardość spoiwa dobiera się, korzystając z reguły mówiącej, że materiały bardzo twarde tnie się narzędziami o mniejszym stopniu twardości. Miękkie zaś – o większymi stopniu twardości.
Narzędzia ścierne do cięcia wykonuje się zgodnie z normą EN 12413. Określa ona rodzaje tych narzędzi i podaje ich wymiary oraz wymagania techniczne. Zgodnie z EN 12413 oznaczenie ściernicy tarczowej jako A 60T-BF 125 × 1,0 × 22,23 informuje o: rodzaju ziarna ściernego (A), rozmiarze użytego ziarna ściernego (60), stopniu twardości narzędzia (T), rodzaju spoiwa (BF) oraz wymiarach narzędzia (średnica 125 mm, grubość – 1,00 mm, średnica otworu mocującego – 22,23 mm).
Ze względów bezpieczeństwa pracy, na ściernicy powinna być podana jej maksymalna dopuszczalna prędkość obwodowa (m/s) oraz maksymalna dopuszczalna prędkość obrotowa wrzeciona szlifierki (r.p.m. lub min-1). Ponadto na etykiecie umieszczany jest kolorowy pasek, który wymagany jest przez niemiecki Komitet Tarcz Ściernych (DSA). Pasek niebieski oznacza dopuszczalną prędkość obwodową 50 m/s, a żółty – 63 m/s, czerwony – 80 m/s, zielony – 100 m/s, niebiesko-żółty – 125 m/s. Na etykiecie narzędzia umieszcza się także piktogramy podające zastosowanie narzędzia, a także przypominające o zasadach bezpiecznej pracy itp. Jeśli tarcza oznaczona jest logo oSa (Organisation for Safety of Abrasives), spełnia najwyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy.
Tarcze SMT – narzędzia ścierne Klingspor do szlifowania stali
Szlifierkami kątowymi możemy szlifować stal za pomocą wielu rodzajów materiałów ściernych. Wśród nich obecnie bardzo popularne są ściernice listkowe talerzowe, zwane także tarczami SMT. Podstawę tych narzędzi ściernych stanowi talerz wykonany z włókna szklanego lub wzmacnianego tworzywa sztucznego. W jego środku znajduje się otwór o średnicy 22,23 mm przeznaczony do mocowania w szlifierkach kątowych. Do spodu korpusu przyklejone są nachodzące na siebie lamelki wykonane z płótna i/lub z włókniny ściernej. Jako ścierniwo w lamelkach tarcz SMT stosuje się elektrokorund, elektrokorund cyrkonowy lub ceramiczny. Ziarna ścierne w lamelkach płóciennych osadza się za pomocą specjalnie przygotowanych żywic syntetycznych o odpowiednio dobranej sile trzymania ścierniwa. Dzięki temu ziarno jest uwalniane z podłoża, gdy jego wydajność skrawania słabnie. Efektem tego jest utrzymanie stałej, wysokiej wydajności tego typu narzędzi ściernych.
Tarcze SMT przeznaczone są do szlifowania zgrubnego (ściernice o ziarnistości 36-40), międzyoperacyjnego (60-80), jak i dokładnego (120) elementów wykonanych ze stali, stali nierdzewnej, aluminium i metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Narzędzia te doskonale sprawdzają się w szlifowaniu spawów wykonywanych na elementach stalowych i ze stali nierdzewnej, a także czyszczeniu większych powierzchni płaskich.