4 przydatne funkcje systemu ERP w pracy inżyniera
Praca inżyniera wymaga doskonałej organizacji. Najczęściej jest on odpowiedzialny za szereg procesów, jakie odbywają się w firmie. Aby zniwelować ryzyko błędów i niedopatrzeń, a przy tym sprawić, by wykonywanie obowiązków było wydajniejsze i wygodniejsze, należałoby pomyśleć o specjalistycznych narzędziach informatycznych.
Nowoczesne technologie obecne są w każdej dziedzinie życia. Firmy, które nie podążają za innowacjami, mogą stracić swoją pozycję na rynku. Obecnie liczy się jak największa automatyzacja i usprawnienie procesów, co ma znaczenie m.in. w pracy inżynierów prowadzących liczne projekty. Z pewnością pracę pomoże usprawnić dopasowany do potrzeb firmy system ERP.
System ERP – co to takiego?
System ERP jest kompleksowym oprogramowaniem, dzięki któremu można efektywnie zarządzać wszystkimi zasobami, jakimi dysponuje firma. W jednej bazie danych są gromadzone i przetwarzane informacje z każdego działu. Pracownicy korzystają z jednego systemu i w czasie rzeczywistym mają wgląd do informacji, jakie wprowadzają osoby z innych komórek firmy. Ma to ogromne znaczenie dla wydajności i ergonomii pracy całego personelu. Zastanówmy się, jakie dokładnie korzyści będą czerpać inżynierzy i jakie funkcje docenią najbardziej.
Funkcje, które docenią inżynierzy
Praca inżyniera może wyglądać inaczej w zależności od tego, jakie zajmuje stanowisko i w czym specjalizuje się firma. Są inżynierzy, którzy planują duże projekty międzynarodowe. Inni są odpowiedzialni za procesy logistyczne, a jeszcze inni nadzorują działania związane z produkcją. Stanowiska te są różne, trudno więc oczekiwać, by system ERP wyglądał zawsze tak samo. Dlatego też przed wdrożeniem trzeba starannie zidentyfikować potrzeby, by wybrać taki, który pozwoli w jak najwyższym stopniu zoptymalizować pracę. Jednocześnie jest jednak kilka funkcji, które doceni się właściwie w każdej branży. Jakie?
- Zarządzanie projektami. Bardzo często praca inżyniera wiąże się z realizacją projektów o różnym stopniu zaawansowania. Dzięki systemowi ERP można zestawiać ze sobą różna dane, a przez to wykonywać analizy, przewidywać skuteczność podjętych decyzji. Łatwiej też zdiagnozować potencjalne ryzyko.
- Lepszy przepływ informacji. W projekty zaangażowanych jest więcej osób, aniżeli sam inżynier. Wymaga to stałej komunikacji między różnymi pracownikami lub działami firmy. Dzięki systemowi ERP wiele czynności odbywa się automatycznie, a wszyscy mają wgląd do tego, jakie dane wprowadzają inne osoby, więc cały proces pozyskiwania informacji jest znacznie szybszy.
- Zarządzanie zapasami. Wielu inżynierów jest odpowiedzialnych za spawy związane z zaopatrzeniem i zarządzanie zapasami. Dlatego też z pewnością docenią, że system ERP znacząco to ułatwi. Bardzo łatwo będzie można rozplanować zaopatrzenie i przygotować przestrzeń na dostawę.
- Zarządzanie produkcją. Systemy ERP pozwalają optymalizować koszty produkcji, ułatwią planowanie całego procesu produkcyjnego i można je zintegrować z maszynami znajdującymi się na hali produkcyjnej.
Artykuł zewnętrzny