Akumulatory do fotowoltaiki - czy to się opłaca?
W przypadku paneli fotowoltaicznych można obniżyć rachunki elektryczne nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli domostwo nie wykorzysta zgromadzonej energii, nadwyżka zostanie przekazana do energetyki. Można natomiast sprawić, aby energia została wykorzystana na domowe potrzeby. Jak? Odpowiedzią są akumulatory do fotowoltaiki, czyli domowy magazyn energii.
Fotowoltaika to niewątpliwie aktualny i modny temat. Wszystko, co związane z zieloną energią jest warte uwagi. Po pierwsze - ponieważ dotyczy ochrona środowiska. Po drugie - przekłada się na oszczędności w domowym budżecie. W przypadku paneli fotowoltaicznych można obniżyć rachunki elektryczne nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli domostwo nie wykorzysta zgromadzonej energii, nadwyżka zostanie przekazana do energetyki. Można natomiast sprawić, aby energia została wykorzystana na domowe potrzeby. Jak? Odpowiedzią są akumulatory do fotowoltaiki, nazywane także magazynami energii.
Czym są akumulatory do fotowoltaiki.
Aby przejść do tytułowego tematu, warto wyjaśnić pokrótce istotę działania paneli fotowoltaicznych. Podstawowa instalacja składa się z paneli, które przekazują energię na rzecz elektrycznych urządzeń domowych, a zgromadzona nadwyżka zostaje oddana do energetyki. To, co zostało przekazane, może zostać ponownie wykorzystane (ale tylko w 80%) przez właściciela w ciągu 12 miesięcy. Pozostałe 20% nadwyżki pozostaje u operatora i jest to swoistego rodzaju opłata za to, że przechowywał prąd przekazany przez instalację fotowoltaiczną. W przypadku niewykorzystania pełnej puli, zielony prąd zostanie odsprzedany innym odbiorcom. To dobre i ekologiczne rozwiązanie. Właściciel paneli rozliczy się natomiast z zakładem energetycznym uwzględniając ilość kupionych i sprzedanych jednostek energii.
Akumulatory do fotowoltaiki to dodatkowa część instalacji, której zadaniem jest magazynowanie wyprodukowanego, ale niewykorzystanego napięcia. W rezultacie zamiast oddawać prąd do elektrowni, będzie on gromadzony właśnie w akumulatorze. Panele zbierają energię w godzinach słonecznych, czyli najczęściej od przedpołudnia do późnego popołudnia. W kolejnych porach dnia (od wieczora do ranka) domownicy korzystają z ekozasilania zużywając ok. 80% zmagazynowanej mocy. Reszta energii staje się nadwyżką, która dzięki akumulatorowi może być wykorzystana w dowolnym momencie (np. podczas awarii elektrowni). Warto dodać, że tego typu magazyny nadają się również do przechowywania energii zakupionej od elektrowni. Jeśli w taryfie nocnej energia jest tańsza, można pobrać zapas, by wykorzystać ją w ciągu dnia, kiedy prąd jest droższy. Jeśli instalacja fotowoltaiczna została poprawnie zaprojektowana, w teorii nie powinno zabraknąć prądu zgromadzonego przez panele - wyjątkiem może być dokuczliwa zima lub znaczne zwiększenie zapotrzebowania na energię w domostwie.
Czy warto instalować magazyny energii?
Zależy od celu, dla którego właściciel instalacji fotowoltaicznej decyduje się na montaż magazynu energii. Jeśli głównym założeniem mają być oszczędności (aspekt ekonomiczny) - nie opłaca się. Instalacja akumulatorów jest sporym wydatkiem, który w przeciwieństwie do montowania paneli - nie zwróci się. Magazyny energii, aby działać również potrzebują prądu. Stąd zmagazynowanie 1kWh odbywa się kosztem ok. 0,1 kWh. Właściciel akumulatora odbiera mniej energii niż zostało przekazane do przechowania, ponosi więc pewnego rodzaju stratę. Sprawność magazynów będzie się pogarszała wraz z upływem czasu, co związane jest ze zużyciem sprzętu. To naturalne zjawisko, aczkolwiek również działające na niekorzyść właściciela.
Jeśli natomiast głównym kryterium wyboru akumulatorów do fotowoltaiki jest bezpieczeństwo domowników na wypadek awarii elektrowni lub innych losowych sytuacji uniemożliwiających korzystanie z prądu sieciowego, to inwestycja w magazyny jest dobrym pomysłem. Zasilanie awaryjne na własne potrzeby to z pewnością komfort psychiczny i spokój mieszkańców, który ciężko przełożyć na pieniądze.
Dokładniejsze wyliczenia dotyczące opłacalności inwestycji w akumulatory znajdują się na blogu ecoABM.
Akumulatory do fotowoltaiki czy sprzedaż nadwyżki do elektrowni?
Porównując koszty z realnym zyskiem, bardziej opłacalna jest sprzedaż nadwyżki do elektrowni. Montaż magazynów energii jest na ten moment drogi, a inwestycja nie zwróci się. Prognozowane są obniżki cen akumulatorów - na przestrzeni najbliższych 10 lat ceny powinny spaść o ok. 20%. Wtedy warto wrócić do tematu i przeanalizować raz jeszcze nakłady. Jeśli ktoś jest zainteresowany montażem magazynów, najlepiej zaprojektować je od razu przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznej. To będzie tańsze rozwiązanie niż dokładanie akumulatorów do istniejących już paneli.
Artykuł zewnętrzny