Ergonomiczne wyposażenie biura - co musisz wiedzieć
Siedzący tryb życia to zmora dzisiejszych czasów. Wpływa on negatywnie na stan kręgosłupa, wydolność organizmu, a także prowadzi do wielu innych przykrych konsekwencji, jak choćby nadmierna masa ciała oraz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wraz z postępem technologicznym coraz więcej osób pracuje w biurze, siedząc całe dnie przed komputerem. W biurze spędza się średnio około 8 godzin, chociaż często jest to dużo więcej. Dojazd do i powrót z pracy to zazwyczaj samochód i często długie korki. Nie zostaje wiele czasu na ruch.
Co można zrobić w tej sytuacji, żeby zadbać o siebie i swój kręgosłup, żeby być sprawniejszym i zdrowszym? Fizjoterapeuci wskazują, że ważniejsze niż godzina na siłowni jest spontaniczny ruch w ciągu dnia. Nie musi to być duży wysiłek, tak naprawdę już krótki spacer po piętrach w pracy, delikatne rozciąganie ramion i szyi lub zmiana pozycji może przynieść pozytywny efekt. Dodatkowo bardzo pomocne jest ergonomiczne wyposażenie biur, dzięki któremu pracownicy mogą być bardziej aktywni w ciągu dnia. Zastanawiasz się, co to jest ergonomiczne biuro i jakie przynosi korzyści? A może chcesz je urządzić, ale nie wiesz, na jakie elementy warto jest postawić? Zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej, a ergonomiczne biuro nie będzie miało przez Tobą tajemnic.
1. Co to znaczy ergonomiczne biuro?
2. Elementy ergonomicznego wyposażenia biura
3. Korzyści z ergonomicznego wyposażenia biura
Co to znaczy ergonomiczne biuro?
Chciałbyś wiedzieć, co to znaczy ergonomiczne biuro? Przede wszystkim jest to biuro zaprojektowane w sposób przemyślany i funkcjonalny. W takim miejscu pracy wykonuje się obowiązki efektywnie i z zaangażowaniem. Ergonomiczne biuro nazywane jest inaczej aktywnym. Wyposażenie takiego biura sprawia, że meble stymulują ciało do ruchu i wspierają częstą zmianę pozycji. W ten sposób środowisko pracy sprawia, że pracownicy mają lepsze samopoczucie, pracują efektywniej i czują mniejsze zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkowo ma to wpływ na polepszenie pamięci, zwiększona koncentrację oraz więcej energii. Częsta zmiana pozycji to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego kręgosłupa, zwłaszcza mając siedzącą pracę. Ergonomiczne biuro to odpowiednio dobrane wyposażenie, zwłaszcza aktywizujące meble, ale też obecność przyrządów do ćwiczeń, z których można skorzystać w trakcie przerwy, a także komfort, jaki zapewniają ścianki wygłuszające. Praca w aktywnym środowisku ma bardzo wiele pozytywnych skutków, które prezentujemy poniżej.
Elementy ergonomicznego wyposażenia biura
Na rynku dostępnych jest coraz więcej mebli, które gwarantują ergonomiczne wyposażenie biura. Jednym z najpopularniejszych elementów są meble do ćwiczeń. Co to znaczy? Na przykład biurka z regulowaną wysokością pozwalają na pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Zmiana wysokości biurka jest szybka i bezproblemowa. Dzięki częstej zmianie pozycji nie tylko wzmacnia się i uelastycznia kręgosłup, ale też ciało spala więcej kalorii. Różnica pomiędzy spalaniem kalorii w pozycji siedzącej a stojącej jest znacząca. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmacniać mięśnie, stojąc możesz skorzystać z platformy balansującej. Dzięki temu zaktywizujesz i obudzisz mięśnie, spalisz kalorie, a także poprawisz krążenie krwi. Kolejnym wartym uwagi elementem wyposażenia w ergonomicznym biurze są aktywne krzesła. Są świetnym uzupełnieniem tradycyjnych krzeseł, które również powinny zostać wybrane z odpowiednią starannością i dostosowane do wzrostu oraz masy ciała pracownika i stanowić podparcie dla ramion, odcinka lędźwiowego oraz nóg. Z kolei krzesła aktywny wspierają zmianę pozycji oraz aktywują mięśnie pleców i tułowia. Dzięki temu wpływają bardzo korzystnie na poprawę postawy ciała. Dodatkowo bardzo pomocne w utrzymaniu codziennej aktywności są przyrządy do ćwiczeń, takie jak na przykład biurowe bieżnie i rowerki treningowe. Pozwalają one na ruch w trakcie pracy lub przerwy. Kompleksową ofertę ergonomicznego wyposażenia biura znajdziesz na stronie https://www.ajprodukty.pl/. Oferowane tam produkty cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.
Korzyści z ergonomicznego wyposażenia biura
Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z ergonomicznego wyposażenia biura? Przede wszystkim jest to pomoc w utrzymaniu wśród pracowników aktywności. Aktywne biurka i krzesła, a także przyrządy do ćwiczeń zapewniają odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Dzięki temu korzystnie wpływają na układ krążenia, a także sercowo-naczyniowy. Zwiększa się wydolność fizyczna oraz psychiczna, poprawia się poziom koncentracji oraz energii. Aktywne środowisko pracy wpływa także na lepsze samopoczucie, a także większą wydajność. Nie sposób nie wspomnieć, że aktywność w biurze pozytywnie wpływa także na poprawę wyglądu sylwetki, wspierając spalanie kalorii. Dzięki temu łatwiej pozbyć się nadmiaru kilogramów. Dobrej jakości ergonomiczne meble są łatwe w obsłudze i intuicyjne, dlatego codzienne korzystanie z nich jest przyjemnością.
Artykuł zewnętrzny