Kiedy należy zlecić opracowanie dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem
Obowiązek przygotowania dokumentu ochrony przeciwwybuchowej ciąży na pracodawcach w przedsiębiorstwach, w których występuje pyłowa atmosfera wybuchowa. Opracowanie wnikliwej analizy i zaplanowanie działań zwiększających bezpieczeństwo w miejscu pracy stanowi gwarancję koordynacji środków ochronnych i ochronę. Każdy przedstawiciel przedsiębiorstwa powinien wiedzieć kiedy i w jaki sposób opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem, dlatego w poniższym artykule omawiamy związane z nim najistotniejsze zagadnienia.
Konieczność sporządzenia dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem - na kim spoczywa ten obowiązek i w jakich miejscach?
Obowiązek opracowania dokumentu ochrony przeciwwybuchowej spoczywa na przedstawicielach firm, w których wykorzystywane są pyły, ciecze lub gazy podwyższające ryzyko wystąpienia atmosfery wybuchowej. W związku z tym, ryzykiem objęci są również pracownicy określonych przedsiębiorstw, w których konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej oceny bezpieczeństwa wybuchowego.
Najczęściej miejsca pracy, w których występuje atmosfera wybuchowa (tzw. strefa zagrożenia wybuchem) to m.in. magazyny o zróżnicowanym przeznaczeniu, stolarnie, firmy oferujące lakiernictwo natryskowe lub proszkowe, a także wszystkich tych strefach, gdzie korzysta się z materiałów palnych.
Kiedy należy go opracować?
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem pracodawca jest zobowiązany do przygotowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem tuż przed dopuszczeniem pracowników do pracy na danym stanowisku. DPZW można przygotować zarówno dla instalacji, jak i obiektów zagrożenia wybuchowego. Należy jednak pamiętać, że pierwsze opracowanie dokumentu nie oznacza ostatecznego - pracodawca ma obowiązek aktualizowania DPZW, tym bardziej przy wymianie urządzeń lub zmianie profilu działalności firmy.
Co zawiera się w dokumencie ochrony przeciwwybuchowej?
- odpowiednio sporządzona klasyfikacja zagrożenia wybuchem,
- ocena ryzyka wybuchu,
- techniczny audyt instalacji i/lub obiektów,
- opracowany dokument uwzględniający procedurę dotyczącą ewentualne naprawy.
Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów opracowuje się właściwy dokument zabezpieczenia przed wybuchem. Zawarte w treści DPZW zasady bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko wystąpienia negatywnych skutków w miejscu pracy, w którym występuje atmosfera wybuchowa oraz zapewniają bezpieczeństwo pracownikom. Przygotowany dokument powinien być sporządzony na podstawie dyrektywy ATEX i obowiązujących norm prawnych.
Komu zlecić opracowanie dokumentu?
Pomimo tego, że obowiązek opracowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem spoczywa na pracodawcy, to wciąż może on liczyć na profesjonalne i kompleksowe wsparcie specjalistów. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się ochroną przeciwwybuchową, jednak istotne, by wybrać doświadczoną i sprawdzoną działalność. W razie jakichkolwiek wątpliwości bądź pytań w zakresie DPZW warto skontaktować się z ekspertami ochrony przeciwwybuchowej z Instytutem Bezpieczeństwa Technicznego Ex Solution.
Artykuł sponsorowany