Jakie cechy są wymagane u specjalistów z branży IT?
Każdy specjalista IT, który pragnie być docenianym na rynku pracy i zyskiwać na wartości, musi wykazywać się pewnymi konkretnymi kompetencjami oraz umiejętnościami, gwarantującymi sukces w obszarze IT. Warto jednak zwrócić uwagę na inne cechy, które z pewnością ułatwią nam ścieżkę kariery w branży nowoczesnych technologii. Jakie cechy są wymagane przez pracodawców, którzy planują zatrudnienie nowych specjalistów IT?
Umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy
Jedną z kluczowych cech, które powinni posiadać wszyscy specjaliści IT i programiści to umiejętność szybkiego przyswajania nowej wiedzy. Nie istnieje programista, który zna wszystkie dostępne technologie, wykorzystywane języki programowania i potrafi swobodnie używać wszystkich narzędzi na rynku. A nawet jeśli taki istnieje... to i tak będzie musiał w szybkim tempie uczyć się nowych technologii. Obszar IT rozwija się w błyskawicznym tempie, a co za tym idzie, wiele nowych rozwiązań jest wdrażanych do firm, które wytwarzają oprogramowanie. By móc w efektywny sposób je wykorzystywać, specjaliści muszą nauczyć się ich mechaniki, działania oraz poznać ich funkcje.
Umiejętność przyswajania wiedzy jest też przydatna dla początkujących programistów. Nawet jeśli oferta pracy, którą jesteśmy zainteresowani, obejmuje wymaganiami wiele nieznanych nam technologii, to posiadając umiejętność szybkiego uczenia się i udowadniając to pracodawcy, będzie on bardziej skłonny zatrudnić nas, mając świadomość, że szybko nadrobimy niezbędną wiedzę i zaczniemy stanowić dla organizacji wartość dodaną.
Kreatywność
Kreatywność to kolejna, bezcenna cecha, która może stanowić dla nas ogromny atut zarówno podczas rozmowy o pracę, jak i w dalszej karierze programistycznej. Praca programisty, ale też innych specjalistów IT jak architekta IT, specjalisty Data Science czy bazodanowca polega często na wykorzystywaniu swojej wyobraźni, dotychczasowej wiedzy i umiejętności, by zrealizować swoje zadania w nieoczywisty, często kreatywny sposób, na który nikt wcześniej nie wpadł. Praca w IT jest bardzo niepowtarzalnym zajęciem - rzadko kiedy staniemy przed tym samym problemem dwa razy. Dlatego istotne jest, by cechę, jaką jest kreatywność pokazywać od samego początku swojej kariery w IT.
Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole
Praca w IT nie wygląda tak, jak mówią o niej osoby niezaznajomione z tematem. W ogólnym przeświadczeniu społeczeństwa, praca specjalisty IT lub programisty polega na siedzeniu w jakieś piwnicy przez 8 godzin i klepaniu kodu bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Nic bardziej mylnego.
W każdej firmie występuje bardzo rozwinięta kultura organizacyjna, która wymaga od specjalistów komunikowania się zarówno z członkami zespołu, jak i z klientami zewnętrznymi. To z kolei wymaga dużej komunikatywności oraz umiejętności pracy w zespole. Praca nad dużym projektem, często tworzonym przez kilkudziesięcioosobowy zespół nie byłaby możliwa, gdyby nie wysokie umiejętności pracy w zespole jego członków. To właśnie ta cecha może stanowić nasz atut w momencie, gdy nie mamy do zaoferowania zbyt dużego doświadczenia programistycznego.
Analityczne myślenie
Choć wiele osób może z powodzeniem zbić wieloma argumentami tę cechę, to jednak my będziemy wciąż zdania, że umiejętność analitycznego myślenia bardzo przydaje się w branży IT. Oczywiście, wielu humanistów przebranżowiło się, i pomimo swojego humanistycznego zacięcia zdołało zdobyć pracę w branży, to jednak wiele problemów da się samodzielnie rozwiązać tylko wtedy, gdy dysponujemy ścisłym, analitycznym umysłem. To wciąż cecha pożądana przez wielu pracodawców, czego dowodem są oferty pracy, które jako profil kandydata, wskazują osoby charakteryzujące się umiejętnością analitycznego myślenia. Czym jest i co zapewnia inteligentna automatyzacja i robotyzacja procesów? To zaledwie przykład jednego z tematów, z którym z pewnością poradzą sobie lepiej osoby myślące analitycznie.
Zainteresowanie nowoczesnymi technologiami
Tysiące osób marzy o przebranżowieniu się i rozpoczęciu swojej kariery w IT. Dla większości z nich głównym motorem napędowym do zdobycia nowej wiedzy i kompetencji są duże pieniądze, które można w tej branży zarobić. Naturalnie, wysokie wynagrodzenie to duża motywacja, która jednak nie będzie napędzać nas przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pracy w IT. By móc odnieść prawdziwy sukces jako programista lub inny specjalista IT, musimy się zagadnieniem nowoczesnych technologii naprawdę interesować. Jeśli czujemy prawdziwą pasję do IT, warto zaglądać na https://mindbox.pl/pl/blog/, gdzie regularnie pojawiają się ciekawe artykuły branżowe.
Osoba, która zdecydowała się przebranżowić z powodów finansowych, zdobędzie w końcu swoją upragnioną posadę. I co wtedy? Będziemy zadowoleni ze stanowiska młodszego programisty do końca życia? Brak zainteresowania tematem programowania sprawi, że spoczywając na laurach, nie będziemy czuli potrzeby dalszego rozwoju. Cecha, jaką jest prawdziwe pasjonowanie się IT, jest nie do przecenienia dla pracodawcy.
Artykuł zewnętrzny