Szambo - duży problem?
Pomimo stałych inwestycji w rozwój kanalizacji w Polsce jest bardzo dużo regionów, w których jedyną możliwością na pozbycie się ścieków z domu jest montaż zbiorników bezodpływowych zwanych potocznie szambami. Choć jest to sposób najdroższy, to czasem po prostu konieczny. Zdarza się tak wtedy, gdy na przykład w pobliżu działki nie ma sieci kanalizacyjnej. Jest to też opcja, gdy z różnych względów inwestorzy nie decydują się na założenie przydomowej oczyszczalni.
- Wykorzystanie węży asenizacyjnych
- Jak kontrolować poziom napełnienia szamba?
- Niezbędne elementy
Wykorzystanie węży asenizacyjnych
Żelbetowe i plastikowe szamba są szczelne, a ścieki nie zanieczyszczają okolicznych wód gruntowych. Nowoczesne węże do beczkowozu pozwalają także usuwać nieczystości szybko, a to sprawia, że środowisko naturalne jest w odpowiedni sposób chronione. Chodzi przede wszystkim o to, by jak najmniej ścieków przesącza się do gruntu. Szczelne szamba wymagają więc tego, by je regularnie opróżniać. Czasem nawet co kilka tygodni jest konieczność zamawiania samochodu wyposażonego w wąż do beczkowozu. Ta częstotliwość jest oczywiście uzależniona od ilości przez domowników zużywanej wody. Koszty przyjazdu szambiarki wyposażonej w wąż asenizacyjny do beczkowozu jest szacowany na około od 120 do 180 i więcej złotych za 10 m³ ścieków, jakie zostały odebrane.
Jak kontrolować poziom napełnienia szamba?
Jak już widać, posiadanie szamba wiąże się nie tylko z problemami logistycznymi, ale także z dość dużymi kosztami. Poza tym właściciel musi również regularnie sprawdzać, jaki jest poziom ścieków, by wiedzieć, na kiedy zamówić szambowóz. Najczęściej ściąga się pokrywę zbiornika i zagląda do niego. Niektóre instalacje są wyposażone w mechaniczne lub elektrycznie czujniki. W tym drugim wypadku o przekroczeniu określonego poziomu zostaniemy poinformowani sygnałem świetlnym lub dźwiękowym. Trzeba także pamiętać, żeby mieć rezerwę i czasu, i miejsca w zbiorniku.
Kolejnym problemem jest to, że szambiarka musi wjechać na posesję, więc zawsze musi być ktoś w domu, kto otworzy bramę. Taki wóz może również uszkodzić teren ogrodu, więc już przy projektowaniu ogrodu trzeba mieć to na uwadze. Niektórzy decydują się na to, by wąż do szamba wyprowadzić na zewnątrz. Tym samym koniec zakończony szybkozłączką jest dostępny z ulicy. W takim wypadku wóz ma dostęp do zbiornika z zewnątrz i podłącza tylko swój wąż do pompy do szamba do szybkozłączki. Warto osadzić ją w dolnej części ogrodzenia. Jak widać, tego typu rozwiązanie najlepiej jest zaplanować na etapie instalacji zbiornika i przed postawieniem ogrodzenia. Szambo musi być również wyposażone w kominek odpowietrzający w stropie zbiornika, wówczas niweluje się problem podciśnienia, jakie powstaje w czasie opróżniania szamba za pomocą pompy szambiarki.
Niezbędne elementy
Choć wiele zależy od konstrukcji szamba oraz pompy, w jakie są wyposażone szambiarki, to warto zwrócić uwagę, że ważnym aspektem jest również jakość akcesoriów. Jednym z najważniejszych są węże do wody brudnej. Służą one do przesyłania ssącego lub tłoczącego. Przede wszystkim wykazują bardzo dużą odporność na różnego rodzaju substancje takie jak na przykład lekkie kwasy, fekalia, szlamy oraz inne media płynne. Inne modele są wykorzystywane na przykład w rolnictwie. Tu częściej sięga się po te o gładkiej ściance wewnętrznej. Taka budowa węży asenizacyjnych zapewnia większą wydajność. Akcesoria przeznaczone do szambiarek są odporne na ścieranie wewnętrzne i zewnętrzne. Są elastyczne i dzięki temu sprawdzają się nawet przy niskich temperaturach.
Artykuł zewnętrzny