Która pompa ciepła będzie najlepsza?
Zmiana sposobu ogrzewania domów z paliwa stałego na np. pompę ciepła staje się coraz popularniejsza. Jak wybrać najlepsze dla nas urządzenie?
Kończący się sezon grzewczy jest tak naprawdę początkiem sezonu wymiany rodzaju ogrzewania w wielu polskich domach. Dofinansowanie jakie można uzyskać chociażby z programu czyste powietrze mobilizuje nas do takiego działania. Zdecydowana większość z nas decyduje się na wybór pompy ciepła. Szczególnie osoby posiadające instalacje fotowoltaiczna są w takim przypadku uprzywilejowane. Dobrze dobrana moc instalacji może nam obniżyć nie tylko rachunki za prąd, ale także koszty ogrzewania domu. Kluczowym pozostaje wybór pompy ciepła, która będzie dla nas najlepsza.
Jak wybrać pompę ciepła do naszego domu?
Szukając najlepszego urządzenia dla naszego domu zaczynamy od znalezienia informacji na temat urządzeń w Internecie. Kiedy mamy już wybranych kilka modeli zaczynamy porównanie pomp ciepła we własnym zakresie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając konkretne rozwiązanie? Odpowiadamy poniżej.
- Zacznijmy od najbardziej podstawowej sprawy czyli mocy urządzenia. Chcąc zrobić zestawienia pomp różnych producentów powinniśmy wiedzieć ile tak naprawdę mocy potrzebujemy. Wybierajmy urządzenia o podobnej mocy. Wiadomym jest, że jak moc urządzenia X od jednego producenta ma 6 kW, a urządzenie Y od drugiego 6,3 kW to oczywiście nic się nie stanie, bo takie są realia. Chodzi o to aby nie porównywać urządzeń o mocy 10 kW do tych o mocy 5 kW
- Drugą równie ważną rzeczą przed podjęciem działań związanych z szukaniem konkretnego modelu jaką powinniśmy ogarnąć jest wybór rodzaju pompy. Czy decydujemy się na powietrzną czy na gruntową pompę. Nie ma sensu porównywać kosztów zakupu tych dwóch typów. Wiadomym jest, że przy tych samych mocach, dużo droższa będzie pompa gruntowa. Wszystko ze względu na koszt wykonania pionowych odwiertów niezbędnych do jej działania
- Gwarancja. Tutaj sprawa wygląda trochę bardziej skomplikowanie. Przede wszystkim problemem jest udzielanie gwarancji nie na całe urządzenie, tylko na składowe jakie się tam znajdują. Inaczej rzecz wygląda jeśli chodzi o zasilacz czy obudowę, a inaczej jeśli chodzi o sprężarkę. Trzeba koniecznie to przeczytać, tak aby po 5 latach nie okazało się, że producent X którego urządzenie kupiliśmy nie daje praktycznie żadnej gwarancji na najbardziej eksploatowane podzespoły.
Powyższe punkty oczywiście nie wyczerpują nam elementów, które musimy wziąć pod uwagę przy finalnym wyborze pompy ciepła. W praktyce możemy wybór oddać w ręce znajomego instalatora lub jeśli takiego nie mamy skorzystać z bezpłatnych narzędzi do porównywania pomp ciepła jakie są dostępne np. ta tej stronie https://optimalenergy.pl/ oszczędzając sporo czasu na własne poszukiwania.
Czym powinniśmy się kierować jeśli chcemy wybrać najlepszy model?
Osoby decydujące się na zmianę ogrzewania muszą wziąć jeszcze pod uwagę ew. wymianę centralnego ogrzewania. Okazuje się w praktyce, że przecież duża ilość czynnika, którym jest woda, stare rury i grzejniki, brak ogrzewania podłogowego rzutują w bardzo dużym stopniu na ekonomiczne uzasadnienie zmiany sposobu ogrzewania. Chcąc podjąć właściwą decyzję musimy w pierwszej kolejności trochę poczytać na temat samych pomp ciepła i ich producentów, tak aby uniknąć sytuacji, gdzie handlowiec będzie chciał nam sprzedać nie najlepszy model, ale taki na którym najwięcej zarobi. Natomiast równolegle pamiętajmy, żeby do wyceny prac związanych z wymianą instalacji centralnego ogrzewania brać osoby techniczne z doświadczeniem wieloletnim w kwestiach ogrzewania. Jest sporo (nawet większość) firm, które w ciągu ostatnich 2 lat zostały założone pod wpływem mody na zmianę sposobu ogrzewania.
Decydujmy się na współpracę tylko z doświadczonymi ekipami, które patrzą całościowo na zagadnienia związane z ogrzewaniem domów. Często najlepiej wybrana pompa ciepła źle wpięta do instalacji może powodować więcej złego niż dobrego. Finał będzie taki, że zmienimy ogrzewanie z paliwa stałego na elektryczne, a nie o to w tym wszystkim chodzi.
Artykuł zewnętrzny