Zegarek tytanowy czy stalowy?
Tytanowy zegarek wzbudza respekt. Materiał kojarzony z przemysłem lotniczym i militarnym coraz częściej pojawia się nie tylko w czasomierzach do zadań specjalnych, ale także w modelach codziennych. Jednak wyższość tytanu nad stalą chirurgiczną najczęściej wykorzystywaną do budowy zegarków nie zawsze jest oczywista. Sprawdzamy, czym zegarek ze stali chirurgicznej różni się od zegarka z tytanu i który z nich warto wybrać!
Zegarek tytanowy
Zazwyczaj czasomierze noszące miano zegarków tytanowych posiadają kopertę oraz bransoletę wykonaną w całości z tytanu. W niektórych modelach może zdarzyć się, że tytanowy pozostanie tylko jeden z elementów - zabieg stosowany jest głównie z uwagi na estetykę. Ze względu na charakterystyczny wygląd, tytan w zegarku rozpoznasz niemal natychmiast. Pierwiastek chemiczny o symbolu (Ti) wyróżnia się grafitową, ciemno szarą barwą i matowym wykończeniem. To jednak nie wszystko! O zastosowaniu tytanu w zegarmistrzostwie zadecydowały jego cechy:
- Lekkość - tytan jest około 40% lżejszy niż stal.
- Twardość - tytan używany do produkcji zegarków cechuje się twardością zbliżoną do stali chirurgicznej wykorzystywanej w tym samym celu. Zapewnia to bezpieczeństwo mechanizmu zamkniętego w kopercie i częściową odporność na zarysowania.
- Antyalergiczność - tytan nie wchodzi w reakcje ze skórą.
- Matowość - miłośnicy estetyki tytanu to właśnie matowe wykończenie cenią najbardziej. Warto zaznaczyć, że wraz z upływem czasu efekt zmatowienia zanika i w miejscach, gdzie zegarek ociera się o przedmioty występują "wypolerowane" fragmenty.
Warto pamiętać, że choć zegarki tytanowe nie są już modelami występującymi marginalnie, wciąż nie stanowią pierwszego wyboru większości liczących się na rynku firm. Ich miłośnicy muszą się więc liczyć z nieco wyższą ceną zakupu oraz ograniczeniami w zaawansowanym serwisowaniu. Mowa tu o polerowaniu i szlifowaniu, które stosowane jest w przypadku uszkodzeń mechanicznych zegarka wynikających z długotrwałego użytkowania. Wymiany baterii i ingerencja w funkcje mechanizmu zamkniętego w kopercie będą przebiegały dokładnie tak samo, jak w modelach wykonanych z pozostałych dostępnych materiałów.
Dla kogo są zegarki tytanowe?
W ofercie popularnych i renomowanych marek pojawiają się zegarki tytanowe męskie i zegarki tytanowe damskie. W większości przypadków są to modele o stylistyce klasycznej oraz sportowej przeznaczone dla wszystkich odbiorców zauroczonych designem. I choć tytanowy zegarek może kupić każdy, modele z tego materiału szczególnie polecane są:
- alergikom oraz osobom borykającym się z poważnymi problemami skórnymi;
- osobom stawiających na komfort użytkowania związany z małą masą zegarka np. sportowcom;
- użytkownikom stawiających na jednolitą kolorystykę czasomierza.
Zegarek ze stali chirurgicznej
Zegarki metalowe, które zna każdy z nas w rzeczywistości wykonywane są ze stali chirurgicznej nazywanej też stalą szlachetną lub stalą nierdzewną. Wyróżniają się srebrną, metaliczną barwą i niematowym wykończeniem. Obecnie to właśnie stal jest materiałem najczęściej wybieranym do produkcji kopert i bransolet - zarówno tych tradycyjnych o grubym splocie, jak i typu mesh. Wszystko za sprawą połączenia przystępnej ceny, trwałości i ładnego wyglądu. Sięgając po zegarek ze stali chirurgicznej musisz wiedzieć, że czasomierze stalowe są:
- cięższe od zegarków z tytanu;
- w większości przypadków nieco tańsze niż zegarki tytanowe;
- trwałe, ale nie całkowicie odporne na zarysowania;
- hipoalergiczne, choć osobom ze złożonymi problemami skórnymi rekomenduje się wybór zegarków tytanowych.
Warto zaznaczyć, że zegarki z metalu różnią się między sobą wykorzystanym do ich produkcji stopem. Poszczególne firmy mogą wykorzystywać mieszanki o zróżnicowanym składzie. Dla większości użytkowników skład chemiczny nie ma większego znaczenia, jednak osoby z alergiami powinny zwrócić na tę właściwość szczególną uwagę. Przez zakupem zegarka warto zasięgnąć informacji o zawartości niklu w stali szlachetnej użytej do produkcji zegarka, ponieważ często to on jest przyczyną uczuleń. Procentowa zawartość niklu w stali nierdzewnej używanej w zegarmistrzostwie nie powinna przekraczać 13%.
Złoty zegarek ze stali chirurgicznej
Warto wiedzieć, że niemal wszystkie złote zegarki i zegarki w kolorze złota, a także czasomierze o innej barwie zostały wykonane ze stali chirurgicznej. Za widoczny na zewnątrz kolor odpowiada specjalna technika, jaką jest naniesienie powłoki PVD. Pozwala ona uzyskać pełne krycie materiału i zapewnia mu pożądany przez designera odcień. Metoda zapewnia trwałość, jednak powłoka z czasem może ulegać delikatnym przetarciom w najbardziej eksploatowanych miejscach. Będą one najmniej widoczne w przypadku zegarków dwukolorowych np. łączących odcienie srebra i złota.
Dla kogo są zegarki ze stali nierdzewnej?
Jako że metalowe zegarki są najpopularniejszą grupą dostępną na zegarmistrzowskim rynku, zegarki ze stali nierdzewnej można spotkać w każdym segmencie - damskim, męskim i dziecięcym, gdzie z powodzeniem funkcjonują jako zegarki codzienne, eleganckie, fashion i sportowe. Podobnie, jak w przypadku modeli wykonanych z tytanu, zegarek ze stali może wybrać każdy. Materiał szczególnie rekomendowany jest, gdy:
- Wybierasz zegarek wielokolorowy. Technologia barwienia stali nierdzewnej pozwala na niemal dowolne manipulowanie kolorystyką czasomierza.
- Stawiasz na łatwość serwisowania. Zdecydowana większość punktów serwisowych oferuje polerowanie kopert wykonanych ze stali. W przypadku zegarków tytanowych jest to niemal niemożliwe, ponieważ materiał niełatwo poddaje się zabiegowi wygładzania zarysowań.
- Standardowa masa zegarka nie stanowi dla Ciebie przeszkody w wygodnym użytkowaniu.
- Nie cierpisz na uporczywe dolegliwości skórne.
Inne materiały na zegarek
W ofercie wybranych producentów znajdziesz także zegarki wykonane z innych materiałów niż stal szlachetna lub tytan. Często będą to modele spoza oferty stałej, stworzone na specjalną okazję - jako edycja limitowana. Wśród innych materiałów na zegarki znajdziesz:
- Aluminium - jest lżejsze od tytanu, co sprawia, że zegraki wykonane z aluminium są rekordowo lekkie. Równocześnie jest metalem relatywnie plastycznym, co nie pozwala mu na osiąganie wysokich wyników dotyczących twardości i wytrzymałości. Zegarki wykonane z aluminium możemy więc uznać za dość delikatne. Warto zaznaczyć, że barwienie materiału jest proste, co przekłada się na duże możliwości designerskie. Aluminiowe zegarki znajdziemy m.in. w linii Certina Aluminium.
- Brąz lub mosiądz - to bardzo urokliwe, dość ciężkie materiały. Zegarki z nich wykonane kierowane są do prawdziwych miłośników oryginalnych rozwiązań. Zarówno brąz, jak i mosiądz wraz z wiekiem pokrywają się patyną, co wpływa na zmianę kompozycji kolorystycznej czasomierza. Propozycje zegarków tego typu zaprezentował m.in. Vostok Europe.
Zegarek z tytanu czy stali?
Właściwości przedstawionych materiałów nie pozwalają na jednoznaczne rozstrzygnięcie pomiędzy zegarkiem z tytanu i zegarkiem ze stali. Oba warianty dostępne są powszechnie na zegarmistrzowskim rynku. W podjęciu ostatecznej decyzji powinieneś wziąć pod uwagę trzy kluczowe elementy:
- Lekkość - zegarek z tytanu jest lżejszy od zegarka ze stali nierdzewnej.
- Cena - w przypadku tej samej konfiguracji funkcji w większości przypadków zegarek ze stali nierdzewnej będzie nico tańszy niż zegarek tytanowy.
- Możliwość serwisowania - dostępność i łatwość wykonania jakichkolwiek zabiegów estetycznych jest większa w przypadku zegarków stalowych.
Poza wymienionymi aspektami, przy wyborze zegarka ogromną rolę odgrywa estetyka. Postaw na materiał, który Ci się bardziej podoba. Niezależnie od tego, czy będzie to zegarek z tytanu czy stali, w codziennym użytkowaniu sprawdzi się doskonale. Po wyborze metalu, z którego wykonany jest zegarek zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest szkiełko oraz klasę wodoszczelności, którą zapewnia producent.
Masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru najlepszego materiału zegarka? Skontaktuj się z doradcami profesjonalnego sklepu z zegarkami - ZEGAREK.NET, którzy pomogą w doborze rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb.
Artykuł zewnętrzny