Ile kosztuje integracja systemów informatycznych w firmie? Sprawdzamy!
Ile kosztuje integracja systemów informatycznych w firmie? Sprawdzamy!
Zapewnienie integralności wykorzystywanych w firmie programów i systemów komputerowych to jedno z najważniejszych wyzwań niezbędnych do wydajnego funkcjonowania podmiotu. Bardzo często nawet spore inwestycje w wykorzystywane narzędzia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów właśnie ze względu na brak możliwości harmonijnej współpracy pomiędzy nimi. W takim przypadku warto pomyśleć o integracji systemów informatycznych. Dzięki temu procesowi udaje się wykorzystać pełnię potencjału aplikacji i systemów i znacznie zwiększyć efektywność podejmowanych działań.
Na czym polegają integracje systemów informatycznych?
Scenariusz w większości przypadków prezentuje się podobnie. Oprogramowanie, wykorzystywane np. w różnych działach firmy, nie umożliwia wzajemnego wykorzystywania swoich zasobów lub swobodnego korzystania z urządzeń. W związku z tym realizacja obowiązków staje się bardzo trudna, ponieważ przepływ dokumentów i informacji jest zaburzony, a pracownicy muszą skupiać się na kwestiach technicznych zamiast na tym, co jest istotą ich pracy. – Integracja systemów informatycznych pozwala na rozwiązanie tego problemu – mówi ekspert firmy Kotrak zajmującej się m.in. integracją oprogramowania, dostarczaniem systemów ERP i tworzeniem oprogramowania dedykowanego. – Możliwa jest przy tym integracja różnych rozwiązań – od pojedynczych aplikacji po systemy zarządzania – dodaje.
Integracja systemów informatycznych: etapy
W obecnej rzeczywistości gospodarczej i technologicznej integracja systemów informatycznych staje się jednym z podstawowych wyzwań niezbędnych do sprawnego konkurowania na wymagającym rynku. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa odpowiednie wdrożenie. Pierwszy etap jest przy tym skupiony na skrupulatnej analizie potrzeb i problemów klienta. Dostawca usługi powinien wobec tego wykazywać się nie tylko wiedzą technologiczną, ale również biznesową, organizacyjną, a w niektórych przypadkach również prawną. Dopiero na tej bazie można opracować odpowiednie metody integracji systemów informatycznych, które sprawdzą się w konkretnym przypadku. Dostępnych jest wiele różnych schematów działania, różniących się zarówno pod względem zakresu prac, jak i niezbędnych środków, wobec czego doświadczenie dostawcy odgrywa szczególnie ważną rolę.
Koszty integracji oprogramowania
Wielu przedsiębiorców zwraca przede wszystkim uwagę na koszty integracji systemów informatycznych. W przekonaniu wielu z nich są one stosunkowo wysokie, a czynniki finansowe bardzo często zniechęcają do dokonania transformacji. Warto mieć jednak świadomość, że wydatków z tego tytułu nie da się jednoznacznie określić. Zależą od wielu czynników: w głównej mierze tego, jaki będzie zakres prac oraz jaki efekt będzie chciała osiągnąć firma. Integracja systemów informatycznych zarządzania – a więc oprogramowania najbardziej istotnego z punktu widzenia organizacji – będzie oczywiście zdecydowanie droższa od integracji pojedynczych aplikacji. Dobrze dobrana metoda integracji systemów informatycznych może w wymierny sposób przełożyć się również na koszty całej operacji i pomóc w uzyskaniu oszczędności.
Dlaczego warto zdecydować się na integrację?
Na wydatek związany z integracją systemów informatycznych warto spojrzeć przede wszystkim jak na doskonałą inwestycję. W wielu przypadkach okazuje się, że integracja jest zdecydowanie tańsza od np. tworzenia od podstaw nowych systemów, a następnie przestawiania przedsiębiorstwa na zupełnie nowe technologie. Bezpośrednim rezultatem jest natomiast znaczne zwiększenie efektywności poprzez automatyzację procesów. Znajdzie to również przełożenie na komfort pracy poszczególnych pracowników.
Artykuł zewnętrzny