Jakich inżynierów z branży IT brakuje na rynku?
Sektor IT to bardzo szeroka dziedzina, która obejmuje wiele różnych usług, produktów i rozwiązań, popychających świat naprzód. Niektóre z obszarów IT powoli tracą na znaczeniu, podczas gdy inne rozwijają się i pretendują do miana najważniejszych w ciągu kilku najbliższych lat. Bez względu na to, czy jesteśmy doświadczonymi specjalistami IT, czy osobami, które dopiero planują swoją karierę w tej branży, warto dowiedzieć się, w jakich dziedzinach tej branży wciąż brakuje rąk do pracy.
Programiści RPA
Robotic Process Automation to innowacyjny zbiór rozwiązań, który umożliwia wprowadzenie usprawnień w wielu obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem technologii Sztucznej Inteligencji i procesów robotyzacyjnych, przedsiębiorstwa z każdej gałęzi gospodarki dostrzegły w tym rozwiązaniu ogromny potencjał, który umożliwia jednoczesne zwiększenie efektywności procesu przy zmniejszeniu kosztów jego realizacji.
Rozwiązania klasy RPA to, w zależności od potrzeb firmy, produkt gotowy, wdrażany przez organizację oferującą tego typu usługę lub rozwiązanie dedykowane, które zostało zaprojektowane na podstawie potrzeb danej firmy. Każde oprogramowanie klasy RPA musi zostać zaprojektowane, napisane, wdrożone w firmie, a także niezbędne jest, by w miarę potrzeby niwelować wszelkie błędy, które w pierwszym stadium wdrażania mogą mieć miejsce. Tym właśnie zajmują się programiści RPA, którzy na ten moment są pracownikami deficytowymi na polskim rynku pracy.
Inżynierowie do spraw cyberbezpieczeństwa
Jednym z podstawowych przykładów deficytu pracowników branży IT jest obszar cyberbezpieczeństwa. Digitalizacja wielu usług sprawia, że coraz większą część swojego życia przenosimy do sieci, włączając w to gromadzenie danych, wykonywanie przelewów bankowych czy komunikowanie się ze sobą. Skutkiem tego jest zwiększona ekspozycja użytkownika na potencjalne cyberataki.
Cyberbezpieczeństwo to szeroki zakres procesów i technik, których zadaniem jest ochrona sieci, oprogramowania lub sprzętu informatycznego przed atakami. Dlatego też coraz więcej firm informatycznych i nie tylko decyduje się na zatrudnienie specjalistów tej dziedziny. Inżynierowie bezpieczeństwa, architekci bezpieczeństwa IT oraz Security Software Deweloperzy to najpopularniejsze stanowiska, na które wciąż brakuje inżynierów. Firma Mindworkers z powodzeniem znajdzie odpowiedniego specjalistę, który z powodziem wniesie wartość dodaną na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem.
Specjaliści IoT
Internet of Things to innowacyjna technologia, która jest obecna na rynku od kilku lat. Celem wdrożenia tej technologii jest stworzenie inteligentnej przestrzeni, w której wiele urządzeń i systemów komunikuje się ze sobą i wymienia danymi za pośrednictwem sieci. Zastosowanie IoT może być bardzo szerokie - od znacznego usprawnienia procesów produkcyjnych, przez inteligentne biura aż po nasze domowe urządzenia RTV i AGD.
Wraz z rozwojem tej technologii, coraz więcej firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami chce na stałe wdrożyć u siebie rozwiązania IoT. Jednak w tym celu niezbędni są specjaliści, którzy posiadają odpowiednie kompetencje i wiedzę, pozwalającą na sprawne wykorzystanie IoT do realizacji celów.
Specjaliści UX
Rozpoczęcie swojej ścieżki kariery od stanowiska specjalisty UX to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną rozwinąć skrzydła w IT, jednak nie posiadają technicznego zacięcia, a ich dotychczasowa ścieżka zawodowa raczej krążyła wokół obszarów humanistycznych. Obszar User Experience jest coraz bardziej doceniany przez firmy z branży IT i nie tylko. Produkty i usługi zorientowane na klienta to na ten moment klucz do uzyskania względnej przewagi konkurencyjnej na rynku. Wiedzą o tym największe firmy, które dopiero po wnikliwych badaniach decydują się na wdrożenie danego rozwiązania na rynek, będąc pewnym, że użytkownik końcowy będzie usatysfakcjonowany efektem końcowym.
Czym zajmują się specjaliści UX? W zależności od stanowiska (często wyszczególnić można takie stanowiska UX researcher, UX designer, UX strategist) zajmują się badaniem satysfakcji z danych rozwiązań, starają się dopasować je do oczekiwań klientów, a także prowadzą szeroko zakrojone testy, które na celu mają zweryfikowanie każdej składowej, która ma wpływ na zadowolenie użytkowników. Specjaliści UX wnoszą bardzo dużo wartości dodanej do firmy, czego dowodem jest wzrost liczby rekrutacji na to stanowisko.
Artykuł zewnętrzny