Dlaczego automatyzacja jest tak ważna w procesie produkcji?
Bardzo szybki rozwój sektora przemysłowego (zarówno na skalę światową, jak i krajową) wynika przede wszystkim z nieustannie rosnącego zapotrzebowania ze strony konsumentów, którzy spodziewają się powszechnej dostępności produktów wysokiej jakości w przystępnych cenach. Dotyczy to również szeroko rozumianej branży elektronicznej – producenci podzespołów i urządzeń elektronicznych muszą stale inwestować w innowacyjne, nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby sprostać wymaganiom rynku i oczekiwaniom klientów. Z tego względu automatyzacja procesów produkcyjnych jest dziś w branży elektronicznej tak naprawdę standardem oraz bezwzględną koniecznością, jeśli dany producent chce się rozwijać i utrzymać na niezwykle konkurencyjnym rynku.
Na czym polega proces automatyzacji produkcji?
Automatyzacja produkcji podzespołów, komponentów i urządzeń elektronicznych oznacza zastępowanie ludzi automatami oraz maszynami w obrębie poszczególnych linii produkcyjnych w taki sposób, by przynosiło to firmie jak największe korzyści. W praktyce automatyzacja oznacza więc przejęcie części, a w niektórych przypadkach nawet całości zadań wykonywanych przez załogę ludzką przez wyspecjalizowane automaty po to, by zwiększyć efektywność produkcji. Co bardzo ważne, nie jest to jednak równoznaczne z całkowitym zastąpieniem pracowników maszynami w każdym obszarze – najlepsze efekty automatyzacji osiągane są bowiem tam, gdzie maszyny wyręczają człowieka w zadaniach wymagających wielogodzinnego utrzymywania stałej precyzji. Pozwala to przekierować ludzi do wykonywania zadań niemożliwych do realizacji przez automaty, czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest przede wszystkim kreatywność i nieszablonowe myślenie.
Automatyzacja produkcji – najważniejsze korzyści
Wdrożenie rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne przekłada się dla producentów elektroniki na szereg wymiernych korzyści, które są odczuwalne dla firmy zarówno bezpośrednio, jak i w dłuższej perspektywie czasowej. Wśród najważniejszych zysków z automatyzacji należy wymienić przede wszystkim:
- zauważalną poprawę wydajności pracy,
- optymalizację kosztów produkcji,
- realizację poszczególnych zautomatyzowanych procesów w sposób w pełni powtarzalny i stabilny,
- zwiększenie precyzji wykonywanych czynności do poziomu niemożliwego do osiągnięcia w praktyce przez człowieka,
- przejęcie przez automaty realizacji najbardziej skomplikowanych, monotonnych lub fizycznie obciążających czynności, co przekłada się na poprawę efektywności danej linii produkcyjnej,
- możliwość sprawnego wykonywania pracy także w szkodliwych lub trudnych warunkach,
- zwiększenie ochrony zdrowia i życia zatrudnionych pracowników,
- poprawę ergonomii pracy,
- ograniczenie do minimum ewentualnych wad produkcyjnych i strat związanych z błędami montażowymi,
- znaczącą poprawę jakości wytwarzanych podzespołów oraz komponentów elektronicznych,
- skrócenie czasu realizacji produkcji.
PB Technik – polski dostawca urządzeń do automatyzacji produkcji elektroniki
Na polskim rynku branżowym PB Technik jednym z najbardziej rozpoznawalnych dostawców sprawdzonych, wysokiej klasy rozwiązań dla producentów elektroniki. Oferta firmy obejmuje starannie wyselekcjonowane spektrum urządzeń i produktów pochodzących wyłącznie od renomowanych światowych oraz europejskich producentów. Dzięki nieprzerwanej obecności na krajowym rynku od 1991 roku i uważnej obserwacji najnowszych globalnych trendów PB Technik posiada ogromne doświadczenie, które pozwala dobierać dostępny dla klientów asortyment tak, by optymalnie spełniał ich oczekiwania oraz potrzeby.
Dostępne w aktualnej ofercie PB TECHNIK urządzenia do automatyzacji produkcji to m.in. niezwykle precyzyjne roboty lutujące ERSA, szybkie i wszechstronne automaty do montażu komponentów THT.
Urządzenia do automatyki produkcji stanowią jedynie wąski wycinek pełnej oferty PB Technik, zachęcamy zatem do zapoznania się z dostępnym dla klientów asortymentem bezpośrednio na stronie internetowej firmy: https://pbtechnik.com.pl/
Artykuł zewnętrzny