Kompresory przemysłowe - podstawowe informacje
Przemysł rządzi się swoimi prawami. Aby wszystko mogło poprawnie funkcjonować, konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Jednymi z popularnych urządzeń wykorzystywanych w różnych branżach są kompresory przemysłowe. Są to urządzenia o bardzo szerokim spektrum zastosowań.
Jak działają kompresory przemysłowe?
Kompresory służą do wytwarzania wysokiego ciśnienia, a co za tym idzie wymuszania przepływu gazu. Kompresory przemysłowe są niemalże niezbędne do tego, żeby różne urządzenia, instalacje i systemy mogły prawidłowo funkcjonować. Jak działają kompresory? Urządzenia te podnoszą ciśnienie gazu poprzez zasysanie, a następnie za pomocą sprężania zwiększają wartość ciśnienia do wymaganych parametrów. Należy pamiętać, że jest to proces silnie endoenergetyczny, tj. wydzielający znaczną ilość ciepła do otoczenia. W celu wyrównania tego procesu, w kompresorach montuje się chłodnice olejowo-powietrzne. Warto pamiętać, że nie każda sprężarka jest kompresorem, ale każdy kompresor jest sprężarką. Istotny jest bowiem stosunek sprężania. Oprócz kompresorów wyróżniamy również wentylatory i dmuchawy, charakteryzujące się znacznie niższym stosunkiem sprężania, niż kompresory. Każdemu, kto jest zainteresowany pogłębieniem wiedzy z zakresu budowy, działania oraz parametrów kompresorów, polecamy odwiedzenie strony https://air-com.pl/k/sprezarki-i-kompresory,36. W Air-Com można nie tylko obejrzeć, ale również zakupić wysokiej jakości urządzenia tego typu.
Zastosowanie kompresorów przemysłowych w pneumatyce
Zadaniem sprężarek stosowanych w systemach pneumatycznych jest zapewnienie odpowiedniego zasilania. Można je łączyć z jednym lub kilkoma zbiornikami ciśnieniowymi. Atutem kompleksowych systemów jest stały dostęp sprężonego powietrza, o jednostajnej, nie ulegającej żadnym wahaniom mocy.
Kompresory przemysłowe znajdziemy np. na liniach produkcyjnych, stanowiących duży system przemysłowy funkcjonujący na znacznym obszarze. Warto jednak pamiętać, że kompresory wykorzystywane są również w mniejszych wersjach systemów pneumatycznych, np. w warsztatach lub na stacjach benzynowych.
Mniej oczywiste zastosowania kompresorów
Sprężone powietrze może być wykorzystywane również do czyszczenia innych maszyn i urządzeń. Za pomocą kompresorów można bardzo dokładnie usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych zakamarków. Część kompresorów wyposażona jest w specjalne pistolety, umożliwiające jeszcze szybsze i precyzyjniejsze wydmuchiwanie zanieczyszczeń.
Co ciekawe, kompresory przemysłowe wykorzystuje się również do malowania pod ciśnieniem oraz odnawiania mebli. Wykorzystanie sprężonego powietrza do rozprowadzania farby pozwala na zrobienie tego w bardzo precyzyjny i sprawny sposób. Malowanie pod ciśnieniem pozwala na zmniejszenie zużycia farby, jednocześnie zabezpieczając ją przed ewentualnym zabrudzeniem np. pyłem. Oprócz malowania pod ciśnieniem, kompresory służą również do malowania natryskowego. Za ich pomocą można zaaplikować emalię na praktycznie każdy rodzaj powierzchni. Zarówno na te wykonane z materiałów sztucznych, jak i tych wykonanych z materiałów naturalnych.
W przypadku takich urządzeń, jak kompresory przemysłowe, warto skorzystać z oferty zaufanego producenta. Godną polecenia firmą jest Air-Com. Przedsiębiorstwo działa na rynku bardzo długo, posiada bogatą ofertę i szereg pozytywnych opinii. Producent oferuje nie tylko kompresory, ale również liczne siłowniki i wiele kompletnych urządzeń pneumatycznych.
Artykuł zewnętrzny