Przesiewanie kruszyw - jak działa przesiewacz?
Wydobycie kruszywa, np. piasku czy żwirku, to proces, który składa się z wielu etapów. Jednym z ważniejszych jest przesiewanie, czyli mechaniczne oddzielanie i czyszczenie ziaren. Wykorzystuje się do tego specjalną maszynę – przesiewacz. Jak to działa? Jakie znaczenia mają?sita?
Czym jest kruszywo i jak się je wydobywa?
Kruszywo, czyli piasek, żwir, grys lub mieszanki, to materiały o pochodzeniu mineralnym lub sztucznym, które mają szerokie zastosowanie, ale są wykorzystywane głównie w budownictwie. Służą m.in. do tworzenia zaprawy, zasypki, robienia podkładu pod drogi czy kostki brukowe, tworzenia podjazdów, podwyższania terenu, zabezpieczenia dróg w okresie zimowym.
Kruszywa wydobywa się metodą kopalnianą przy użyciu odpowiednich maszyn. Następnie oczyszcza się je, dzieli na frakcje, sortuje według wymogów jakościowych i produkcyjnych. Zależnie od potrzeb i celów wykorzystania zakłady mogą poddawać je również obróbce. Niemniej, poza samym wydobyciem to właśnie mechaniczna separacja ziaren jest niezwykle ważnym etapem, który wpływa na wydajność procesów produkcyjnych. Do tego celu używa się?sortowników oraz maszyn zwanych przesiewaczami.
Przesiewacz – co to za maszyna?
Przesiewacz to maszyna, która dzieli materiały sypkie (kruszywa, ale też np. ziarna w przypadku roli) na odpowiednie frakcje, a także je oczyszcza od zanieczyszczeń np. ziemi i kamieni. Działa precyzyjnie i szybko, dzięki czemu umożliwia sprawny podział poszczególnych kruszców, przyspiesza procesy produkcyjne. Może przesiewać materiały na sucho lub na mokro.
Jak działa przesiewacz?
Zazwyczaj przesiewacz skupia się na trzech zadaniach. Pierwszym jest usunięcie zanieczyszczeń z materiału, czyli np. ziemi, gliny, kamieni. Bardzo ważna jest tutaj wydajność urządzenia m.in. odporność na zapchanie. Kolejny etap to już podział materiału na frakcje (sortowanie) tak, aby uzyskać kruszec albo gotowy już do dalszej obróbki, albo do kontroli jakościowej. W drugim przypadku otrzymane frakcje sortuje się jeszcze według wymogów produkcyjnych, czyli np. według czystości, ilości czy wielkości. Proces ten może wyglądać nieco inaczej w każdym zakładzie.
Na wydajność przesiewacza i procesy produkcyjne w dużym stopniu wpływają sita, czyli główne elementy odpowiadające za sortowanie materiałów. Sita do przesiewania piasku, żwiru i innych kruszyw muszą być bardzo wytrzymałe, a także prawidłowo zamontowane. Jeśli będą niskiej jakości, mogą uszkodzić nawet całą maszynę. Dodatkowo muszą mieć też długą żywotność, bo każde przerwanie procesów produkcyjnych wiąże się?ze stratami dla zakładu.