Fotowoltaika 6 kW - ile prądu wyprodukuje taka instalacja?
Zastanawiasz się, ile prądu wyprodukuje fotowoltaika 6 kW? Chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii, ale zastanawiasz się, czy fotowoltaika 6 kW to rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.
W obliczu rosnącego obciążenia budżetów domowych coraz więcej osób poszukuje opłacalnych i niezawodnych rozwiązań energetycznych. Fotowoltaika sprawdza się na wszystkich frontach, ale aby jak najlepiej wykorzystać swoją inwestycję, należy wybrać odpowiedni system do swoich potrzeb. Systemy fotowoltaiczne o mocy 6 kW wykorzystują maksymalną liczbę paneli fotowoltaicznych, które można założyć na falownik o mocy 5 kW.
Ile paneli należy zainstalować dla fotowoltaiki 6 kW?
Układ fotowoltaiczny o mocy 6 kW składa się z 18-20 paneli fotowoltaicznych. Ponieważ każdy panel ma wymiary około 1,6 m na 1 m, potrzebujesz co najmniej 33 - 40 m2 powierzchni dachowej. Panele fotowoltaiczne możesz również zainstalować na gruncie, jednak w tym wypadku powierzchnia zależy od miejsca, w którym chcesz zainstalować panele tj. od dostępności słońca na danym obszarze oraz czy panele chcesz zainstalować w jednym rzędzie, czy też w kilku rzędach. Obie opcje są możliwe jednak przy instalacji paneli w dwóch i więcej rzędach, pomiędzy panelami musi być odpowiednia odległość, aby nie zasłaniały one słońca panelom umiejscowionym z tyłu, co zwiększa znacznie niezbędną do instalacji powierzchnię.
Zobacz także: https://ekohub.pl/panele-fotowoltaiczne
Ile energii generuje fotowoltaika 6 kW?
Dobrej jakości system fotowoltaiczny o mocy 6 kW generuje około 6600 kWh rocznie, co oznacza, że jest ona przeznaczona dla tych gospodarstw, których roczne zużycie energii elektrycznej oscyluje wokół 6000 kWh. Jest to wystarczająca ilość, aby zrównoważyć średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym. Jednak moc twojego systemu fotowoltaicznego o mocy 6 kW będzie się różnić w zależności od lokalizacji, umiejscowienia systemu i jakości instalacji. Systemy w bardziej nasłonecznionych miejscach generują więcej energii (szczególnie w miesiącach letnich), podobnie jak systemy ustawione tak, aby pochłaniały jak najwięcej bezpośredniego światła słonecznego. Jakość jest również ważnym czynnikiem - im wyższa jakość paneli słonecznych i instalacji fotowoltaicznej, tym lepsze wyniki uzyskasz. Instalacja może być wykorzystywane również jako dodatkowe źródło energii w celu zoptymalizowania wydatków.
Ile kosztuje fotowoltaika 6 kW?
Instalacja fotowoltaiczna o średniej mocy 6 kW może kosztować około 25 tys. zł. Dostępne są tańsze opcje, jednak jeżeli cena znacznie odstaje od podanej, należy dowiedzieć się, jaki jest okres gwarancji. Okres gwarancji nowej instalacji fotowoltaicznej na wady fabryczne to około 12 - 15 lat, natomiast gwarancja na wydajność to 25 lat. Okres gwarancji upewni cię czy instalacja fotowoltaiczna 6kW, którą zamierzasz nabyć, nie jest używana oraz czy zapewni ci maksymalny zwrot z inwestycji.
Ile możesz zaoszczędzić?
Kwota, jaką zaoszczędzisz, zależy od wielu czynników. Zazwyczaj decydując się na instalację fotowoltaiczną 6kW bierze się pod uwagę również zainstalowanie baterii, która będzie przechowywać energię elektryczną, aby zużyć ją w okresach kiedy produkcja prądu ze słońca jest niższa oraz montaż urządzenia grzewczego do wody. Jeżeli myślałeś również o zakupie samochodu elektrycznego, dzięki ładowaniu twojego nowego auta z paneli słonecznych inwestycja może się zwrócić w przeciągu 2-3 lat. Szczególnie jeżeli opłaty za prąd z elektrowni wciąż będą wzrastać w takim stopniu i w takim tempie. Na oszczędności wpływa również ilość energii słonecznej zużytej w ciągu dnia. Jeśli więc zużywasz dużą ilość energii elektrycznej, gdy świeci słońce, fotowoltaika 6 kW to doskonały wybór.
Systemy solarne 6kW są idealne dla średnich i dużych rodzin. To doskonały wybór dla dużej rodziny o dużym zapotrzebowaniu na energię, która może pochwalić się basenem, klimatyzacją z odwróconym cyklem i spa, jak również samochodem elektrycznych, który dotychczas ładowany był na stacjach miejskich obsługujących ładowanie takich pojazdów. Należy również wspomnieć o najważniejszej korzyści - inwestycja w energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii to inwestycja w czystsze powietrze dla przyszłych pokoleń, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla, który powoduje zmiany klimatyczne.
Artykuł zewnętrzny