Jak dobrać elektrodę otuloną? Rodzaje elektrod spawalniczych
Podczas spawania niezbędne są różne sprzęty, przede wszystkim dobra spawarka, jak również wysokiej jakości materiały spawalnicze. Wśród nich znajdują się elektrody spawalnicze do kupienia zarówno stacjonarnie, jak i online. Wybierając sprawdzony sklep spawalniczy, można liczyć na to, że produktów będzie dużo i tym samym każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Przed wyborem konkretnego wariantu warto dowiedzieć się, jak dopasować właściwy rodzaj elektrody do swoich potrzeb.
Czym jest elektroda do spawania?
Elektroda spawalnicza to jednocześnie spoiwo, które łączy dwa materiały, jak i element zamykający obieg prądu, aby wytworzyć łuk spawalniczy. Z wyglądu przypomina pręt, ponieważ składa się z metalowego rdzenia, który pokrywa się różnymi rodzajami otulin. To powłoka zewnętrzna w dużej mierze decyduje o efekcie spawania, rodzaju powstałej spoiny i trwałości łączenia. Elektrodę i rodzaj otuliny trzeba odpowiednio dopasować do stosowanej metody spawalniczej oraz wykorzystywanych materiałów. Parametry, które mają znaczenie to między innymi: grubość, wytrzymałość, czy kruchość danego przedmiotu.
Elektrody otulone w sklepie - https://allweld.pl/
Jak wybrać elektrodę do spawania?
Przeglądając internetowy sklep ze spawarkami w poszukiwaniu elektrody spawalniczej, pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jej rodzaj. Wyróżnia się kilka typów produktów, w zależności od otuliny i zastosowania:
- Elektrody rutylowe (R) – są uniwersalne i łatwe w użyciu. Otulina składa się z rutylu oraz odtleniaczy. Elektrody rutylowe umożliwiają wytworzenie gładkiej i równej spoiny, pozwalają na proste i szybkie połączenie nawet bardzo cienkich materiałów. Nadają się do użycia prawie w każdej pozycji (poza pionową z góry na dół), szybko się topią i mogą być wykorzystywane do spawania zarówno prądem stałym, jak i zmiennym. Dobrze sprawdzają się do łączenia cienkich materiałów. Warto też dodać, że elektrody rutylowe nie wymagają suszenia, jeśli na otulinie nie widać białych wykwitów.
- Elektrody kwaśne (A) – pozwalają uzyskać gładkie i płaskie spoiny, sprawdzają się podczas spawania w pozycji nabocznej i podolnej. Można je także wykorzystać do pracy w pozycjach przymusowych, jednak w ograniczonym zakresie. Otulina w elektrodzie kwaśnej składa się z tlenku żelaza oraz odtleniaczy, łączenie jest mniej trwałe niż spoina uzyskana po zastosowaniu elektrody rutylowej.
- Elektrody zasadowe (B) – mają obniżoną zawartość wodoru, w efekcie spoiny są wytrzymałe i trwałe. Elektrody zasadowe wymagają jednak odpowiedniego suszenia przed użyciem, które może trwać nawet kilka godzin. Stosuje się je przede wszystkim do łączenia grubych i dużych elementów konstrukcyjnych. Produkt tego typu wykazuje odporność na gorące i zimne pękanie, co jest jego sporą zaletą.
- Elektrody celulozowe (C) – dobrze sprawdzają się do spawania w trudnych warunkach oraz na zewnątrz. Umożliwiają pracę w różnych pozycjach, nawet pionowo z góry na dół. Do elektrod celulozowych potrzebne są jednak odpowiednie sprzęty, umożliwiające spawanie prądem stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie. W otulinie jest nawet do 30% celulozy, innymi składnikami są odtleniacze i mączka drzewna. Elektrody celulozowe nie wymagają suszenia przed użyciem.
Ważny jest też dobór elektrody spawalniczej w zależności od grubości spawanego materiału. W sklepach można znaleźć produkty, w których to średnica rdzenia wynosi przeciętnie od 1,6 mm do 6 mm. Najmniejsza średnica sprawdza się do spawania elementów o grubości od 1,5 mm do 2,5 mm. Jeśli chcemy połączyć elementy o grubości od 9 mm do 12 mm, będziemy potrzebowali elektrody spawalniczej o średnicy 6 mm. Zakupiony przez nas produkt może mieć też różną długość, z reguły wynosi ona od 250 mm do 450 mm. Grubość otuliny stanowi zwykle około 60% rdzenia elektrody.
Podsumowanie
Brak doświadczenia i wiedzy może utrudniać wybór odpowiedniej elektrody spawalniczej, ale warto pamiętać, że w dobrym i sprawdzonym sklepie można liczyć na profesjonalną pomoc sprzedawców. Należy pamiętać, że podczas zakupu nasza uwaga powinna być skupiona na takich kwestiach jak: rodzaj spawanego materiału, a także pozycja i warunki, w jakich będziemy pracować.
Artykuł zewnętrzny