Kleje silikonowe - czym skleić, by połączyć dwa nietuzinkowe materiały?
Kleje silikonowe to rewelacyjna metoda, by skleić materiały, które inne kleje mogą śmiało rozpuścić. Mowa tu o tworzywach sztucznych, silikonie i innych tworzywach, które spotkamy głównie na budowie. Rozróżnić można kleje jedno- lub dwuskładnikowe, a różnią się one między sobą budową, ceną oraz możliwym zastosowaniem.
1. Charakterystyka kleju silikonowego
2. Jednoskładnikowe kleje silikonowe
3. Dwuskładnikowe kleje silikonowe
Charakterystyka kleju silikonowego
Kleje silikonowe nie są wykonane z niczego innego, jak z kauczuku silikonowego. Charakteryzują się rewelacyjną przyczepnością, bez konieczności stosowania środków gruntujących. Kleje silikonowe fantastycznie współpracują z aluminium, szkłem oraz ceramiką. Klej silikonowy to wyjątkowy produkt. Jako jedyny radzi sobie z klejeniem samego silikonu. Kleje silikonowe gwarantują elastyczną spoinę, która jest istotna przede wszystkim w takich przypadkach, kiedy dwa złączone materiały muszą poruszać się względem siebie. Uniwersalne silikonowe kleje najczęściej używane są, gdy materiały różnią się od siebie współczynnikiem rozszerzalności.
Jednoskładnikowe kleje silikonowe
Kleje jednoskładnikowe, nazywane są często płynną uszczelką. Nie dzieje się tak bez powodu. Po zaaplikowaniu klej silikonowy jednoskładnikowy tworzy swego rodzaju gumę, która nie traci swojej elastyczności, niezależnie od warunków atmosferycznych, działania wody, promieniowania UV, a ponadto nie kruszy się i nie pęka. Kleje silikonowe jednoskładnikowe tworzą błyszczącą i gładką powierzchnię, na której z pewnością nie zaobserwujemy kurzu czy brudu. Kleje uniwersalne fantastycznie łączą wszystkie powierzchnie gładkie, a dodatkowo ceramikę, tworzywa sztuczne, drewno, beton, marmur, kamień czy wyroby mineralne.
Rewelacyjnym przykładem kleju silikonowego jednoskładnikowego jest silicone elastosil e43. Produkt ten to klej odporny na działanie olejów i starzenie się. Może zachować swoje fenomenalne właściwości nawet przez 12 miesięcy od daty produkcji, ważne, by był przechowywany w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach. Silicone elastosil e43 doskonale łączy profile i płyty silikonowe na zimno oraz fantastycznie uszczelnia w temperaturze pokojowej.
Dwuskładnikowe kleje silikonowe
Dwuskładnikowe masy silikonowe wspaniale utwardzają i dzielą się na silikony kondensacyjne oraz addacyjne. Różnią się istotnymi parametrami, a mianowicie poziomem skurczu. W przypadku silikonów addacyjnych wynosi on 0,1%, natomiast kondensacyjnych - 1,5-2%. Silikony kondensacyjne najczęściej używa się w elektronice jako zalewę silikonową, z kolei silikony addacyjne sprawdzają się jako żele do zalewania elektroniki czy silikonowe kleje szybkoutwardzalne.
Artykuł zewnętrzny