Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?
Coraz częściej na dachach budynków oraz na podłożu obok nich możemy zobaczyć instalacje fotowoltaiczne, które popularnie określa się mianem paneli fotowoltaicznych. To niezwykle praktyczny sposób na to, by zdecydowanie obniżyć rachunki za prąd, wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie i ograniczyć niekorzystny wpływ na środowisko. W Polsce panują odpowiednie warunki pogodowe, by fotowoltaika, jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii elektrycznej, była opłacalna. Do tego dochodzi także korzystne ustawodawstwo, wpływające na to, że koszt instalacji PV zwraca się szybciej, niż może się wydawać. Czy panele fotowoltaiczne faktycznie się opłacają? Sprawdź!
Czym jest fotowoltaika i jak działa?
W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą moduły (składające się z ogniw), inwerter oraz szereg urządzeń pomocniczych i zabezpieczających. Moduły absorbują energię promieniowania słonecznego i produkują prąd stały, który następnie zostaje zamieniony przez inwerter na zmienny. Z takiej energii elektrycznej możemy swobodnie korzystać w domu, zasilając nią nasze urządzenia elektryczne.
Instalację fotowoltaiczną umieszcza się na dachu budynku lub na gruncie, a dobór rozwiązania zależy od oczekiwań klienta. To, jakiej mocy instalacja PV jest potrzebna, zależy od zużycia energii w danym gospodarstwie domowym. Do określania mocy instalacji używa się specjalnej jednostki – kWp.
Co istotne, z paneli PV możemy korzystać przez długie lata. Najstarsza w Europie instalacja fotowoltaiczna pracuje nieprzerwanie od prawie czterdziestu lat, a gwarancji udziela się najczęściej na 25 lat. I choć koszt zakupu i montażu całej instalacji może wydawać się wysoki, okres zwrotu wynosi od 5 do 7 lat, w zależności od tego, jak kształtuje się zużycie prądu.
Do wydajnej pracy modułów wcale nie jest potrzebna wysoka temperatura. Nasłonecznienie na terenie całego kraju wystarczy do tego, by produkcja energii pokrywała większość zapotrzebowania energetycznego przeciętnego gospodarstwa domowego. Umiarkowane zacienienie także nie jest przeszkodą dla fotowoltaiki.
Kim jest prosument?
Do systemu fotowoltaicznego można dołączyć akumulator, który będzie magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii. Można także z niego zrezygnować, a nadwyżki oddawać do sieci energetycznej - to rozwiązanie cieszy się znacznie większym zainteresowaniem. Osoby fizyczne w naszym kraju mogą pełnić rolę prosumentów. Wystarczy do tego licznik dwukierunkowy, który rejestruje nie tylko ilość pozyskanej energii, ale także tej oddanej. Następnie prosument może w ciągu 365 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego odebrać bezpłatnie 80% oddanej energii. Taka strategia pozwala na znaczne obniżenie rachunków zimą, kiedy system fotowoltaiczny produkuje mniej energii, ponieważ dni są krótsze.
Ile można oszczędzić dzięki fotowoltaice?
Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej stosowane – wynika to z faktu, że nie wpływają na zmiany klimatyczne, ale znaczenie ma również to, iż są bezpłatne. Do korzystania z energii Słońca wystarczy zatem zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, a następnie mieszkańcy mogą cieszyć się darmową energią. Co istotne, dzięki fotowoltaice uniezależnisz się od wzrostu cen prądu, bardzo wyraźnego w ostatnich latach.
Szacuje się, że fotowoltaika pokrywa około 90% zapotrzebowania energetycznego czteroosobowej rodziny, której roczne zużycie energii wynosi 5000 kWh. Uśredniona kwota za 1 kWh w 2020 roku wynosi 60 groszy. Oznacza to, żę koszt poboru energii z sieci przez rok wyniesie około 300 złotych, co w przeliczeniu na miesiąc daje rachunki na poziomie około 25 złotych. To oznacza, że od dnia uruchomienia panele wyraźnie wpływają na rachunki.
Na to, jak szybko dojdzie do pełnego zwrotu inwestycji, wpływa kilka czynników. Po pierwsze, jest to zużycie prądu w gospodarstwie domowym. W niektórych domach koszty za energię są po prostu wyższe. Znaczenie ma także sam koszt inwestycji - dobór części składowych instalacji fotowoltaicznej czy jej moc.
Dofinansowania do fotowoltaiki
Można przyspieszyć zwrot kosztów, korzystając z dofinansowania - są one dostępne zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Dużym zainteresowaniem cieszy się program Mój Prąd, do którego trwa obecnie drugi nabór - w jego ramach można uzyskać dotację w kwocie 5 tysięcy złotych. Z kolei program Czyste Powietrze 2.0 to sposób na uzyskanie preferencyjnej pożyczki, której wysokość zależy od sytuacji finansowej rodziny.
Firma FlexiPower Group, specjalizująca się w projektowaniu i montażu instalacji, służy kompleksowym wsparciem w zakresie tego, jak znaleźć odpowiednie dofinansowanie. Wiele osób decyduje się na to, by zainstalować nie tylko fotowoltaikę, ale także pompy ciepła, czyli sposób na bezpłatne ogrzewanie na bazie energii wody, powietrza lub gruntu. FlexiPower Group oferuje oba te rozwiązania. W ten sposób możesz uczynić swój dom niezależnym energetycznie.
Zainwestuj w fotowoltaikę już dziś!
Opłacalność fotowoltaiki sprawia, że taka inwestycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stale rosnące ceny za kWh, niezależność energetyczna i zwiększająca się świadomość ekologiczna sprawiają, że fotowoltaika staje się trendem. Warto o tym pomyśleć, planując domowy budżet.
Artykuł zewnętrzny