Obowiązek filtracji gazów przemysłowych. Co warto wiedzieć?
Zrównoważona produkcja przemysłowa stanowi obecnie jedno z największych wyzwań współczesnej gospodarki. Świadomość ekologiczna przedsiębiorców jest coraz większa, a regulacje prawne na bieżąco dostosowywane do zmieniających się standardów produkcyjnych. Wszystko po to, by utrzymać dynamikę rozwoju przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska. Jednym z kluczowych obszarów, wymagających szczególnego podejścia, jest czystość powietrza, którym oddychamy wszyscy. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa inwestują w coraz nowsze i skuteczniejsze technologie filtracji, korzystając z dostępnych na rynku rozwiązań.
Czym jest filtracja gazów?
Biorąc pod uwagę specyfikę współczesnej gospodarki, trudno byłoby z pewnością wskazać sektor mogący funkcjonować bez odpowiednich technologii filtracyjnych. Działanie różnego rodzaju maszyn, kotłów oraz linii produkcyjnych związane jest z emisją przez nie szkodliwych dla środowiska, oraz ludzi zanieczyszczeń. Z tego względu filtracja gazów wytwarzających się w trakcie realizacji procesów produkcyjnych i powietrza, stanowi standard, niezależnie od obszaru działalności firmy.
Jej podstawowym celem jest redukcja ilości szkodliwych substancji oraz związków chemicznych do poziomu dopuszczonego przez obowiązujące przepisy, oraz regulacje prawne. Rozwój technologii sprawia, że na rynku dostępne są skuteczne i sprawdzone sposoby filtracji powietrza dedykowane wszystkim branżom i sektorom gospodarki.
Jakie gazy przemysłowe należy filtrować?
Technologie i urządzenia filtracyjne znajdują największe zastosowanie w tych branżach, których funkcjonowanie opiera się o spalanie paliw stałych, odpadów czy biomasy. W tym przypadku filtracji podlegają głównie spaliny o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, tlenków azotu oraz różnorodnych związków siarki. Gazy będące efektem ubocznym spalania bardzo często zanieczyszczone są również poprzez cząstki stałe. Oprócz związków wytwarzających się w procesie spalania, filtracji podlegają również gazy powstające na skutek obróbki elementów stalowych – w szczególności ich przetapiania, ale również mielenia, kruszenia czy prażenia. Niebezpieczne pyły oraz gazy mogą wytwarzać się w trakcie wielu procesów.
Do sektorów, które charakteryzuje największa emisyjność tego rodzaju substancji, zaliczają się przemysły:
- energetyczny,
- hutniczy,
- ciepłowniczy,
- czy ceramiczny.
Filtracji podlegają również tlenki siarki i azotu wytwarzane na skutek produkcji cementu, asfaltu, a także w przemyśle farmaceutycznym, meblowym czy spożywczym.
Co grozi zakładowi przemysłowemu, który nie filtruje gazów?
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność związaną z emisją szkodliwych gazów, zobowiązane są do przestrzegania norm unijnych regulujących zarówno wielkość, jak i jakość spalin. Kluczowym aktem prawnym w tej kwestii jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 w sprawnie emisji przemysłowych (tzw. dyrektywa IED), nakładająca wysokie sankcje na te podmioty, które nie dostosują parametrów emisyjności do norm zawartych w dokumencie.
Biorąc pod uwagę fakt, iż wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań filtracyjnych mogłoby stanowić dla wielu firm zbyt daleko idące obciążenie finansowe i technologiczne, Komisja Europejska zgodziła się na czasowe zwolnienie podmiotów z wymogu przestrzegania aktualnych zasad, dając im więcej czasu na dostosowanie produkcji do nowego stanu prawnego.
Jakie są współczesne technologie filtracji gazów?
Ze względu na swoją skuteczność, najczęściej wykorzystywaną technologią filtracji są techniki chemicznej lub fizycznej separacji oraz oddzielania cząsteczek pyłów od czystego powietrza.
Niektóre z nich zakładają stosowanie dodatkowych substancji chemicznych jak roztwór amoniaku, skuteczny w redukcji tlenków azotu. Sposób oczyszczania powinien odpowiadać specyfice produkcji, rodzajowi wytwarzanych zanieczyszczeń oraz oczywiście, przewidzianym w odpowiednich normach wartościom emisji szkodliwych pyłów oraz gazów.
Filtry, które są obecnie dostępne w sprzedaży, można podzielić według kryteriów takich jak:
- wydajność – najbardziej zaawansowane rozwiązania oferują oczyszczanie do 100 000 m³/h,
- wielkość filtra – może wahać się od 10 m² do nawet 1000 m²,
- kształt urządzeń emisyjnych oraz rodzaj wytwarzanych przez nie pyłów – w zależności od potrzeb można montować je wewnątrz lub na zewnątrz urządzeń,
- sposób odprowadzania i magazynowania zanieczyszczeń – najczęściej spotykane filtry to te ze zintegrowanym zbiornikiem na pył oraz systemem odprowadzającym zanieczyszczenia poza obszar produkcyjny.
Technologie filtracji dopasowane do potrzeb przemysłu
Eksperci z firmy INSTAL-FILTER dodają, że współczesny rynek oferuje zarówno uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się w wielu branżach, jak technologie filtracji dedykowane określonym gałęziom przemysłu.
Sprzyja to znalezieniu urządzeń umożliwiających odpylanie niewielkich pieców, jak i oczyszczających powietrze z gazów w ekstremalnych warunkach, np. skrajnie wysokich temperaturach czy intensywnym zapyleniu. Najważniejsze, w tym wypadku, jest wybór odpowiedniej technologii, która będzie dostosowana do zakładu przemysłowego i charakteru jego działalności.
Artykuł zewnętrzny