Wycinarki laserowe a usprawnienie produkcji
Często mówi się, że wycinarki laserowe potrafią zmienić oblicze procesu produkcyjnego. Rzeczywiście, ich wdrożenie niesie ze sobą sporo zalet i usprawnień, choć - chcąc być rzetelnym - trzeba także wspomnieć o ograniczeniach wiążących się z tego typu maszynami. Najważniejszą i często decydującą korzyścią jest szybkość: gotowe elementy można właściwie od razu po wyjęciu z maszyny wykorzystywać w dalszym montażu. Najważniejszy mankament z kolei stanowi ograniczenie rozmiaru poszczególnych otworów: minimalny otwór wykonany przez laser Fiber nie może być mniejszy niż połowa grubości blachy. Jeśli potrzeby są inne, trzeba korzystać z odmiennych technologii. W obliczu tego szczegółu zdecydowanie przeważają zalety. Jakie?
1. Masowość
2. Precyzja
3. Wycinarki laserowe a usprawnienie produkcji
Wycinarki laserowe dają powtarzalność i dużą precyzję. Do specyfiki pracy można je dobrać bardzo precyzyjnie - różnorodność modeli można sprawdzić na stronie Centrum Maszyn CNC.
Masowość
Wycinarki laserowe pozwalają w sposób seryjny uzyskiwać nawet bardzo skomplikowane elementy, których nie trzeba dodatkowo w żaden sposób obrabiać. Od razu nadają się do montażu. Możliwe jest to dzięki precyzyjnemu prowadzeniu strumienia tnącego, który radzi sobie z metalem, aluminium, a nawet porcelaną i drewnem. W tym przypadku maszyna powinna być wysokiej jakości, jak na przykład laser Fiber. Opcje tanie mogą okazać się pozorną oszczędnością, gdyż wpłyną na utratę jakości.
Precyzja
Na ten moment laserową obróbkę uznaje się za najdoskonalszą, a jednocześnie szybką metodę osiągania pożądanych kształtów. Za pomocą wąskiej wiązki silnego strumienia światła można uzyskać rewelacyjny efekt. Rzecz jasna, im grubszy metal, tym trudniej uzyskać zachwycające ostateczne wrażenie, jednak i tak jest to najlepszy, w porównaniu do wszystkich innych, sposób działania. Wycinarki laserowe zastosowanie znalazły nie tylko w masowej produkcji, ale również w kowalstwie artystycznym, rzeźbieniu w metalu oraz meblarstwie, nawet w obszarze skomplikowanych detali. Łatwo w ten sposób osiągnąć zgodne z oczekiwaniami artystyczne, a jednocześnie powtarzalne formy.
Wycinarki laserowe a usprawnienie produkcji
Wycinarki laserowe sprzyjają optymalizacji procesów. W wielu wypadkach gotowe elementy wykorzystywać można natychmiast po wyjęciu z maszyny. Generowana przez laser wysoka temperatura dotyka tylko fragmentu metalu, dzięki czemu całość nie nagrzewa się przesadnie i nie zmienia swoich właściwości. Technologia pozwala także na rozplanowanie pożądanych wzorów na przygotowanej do produkcji blasze tak, by odpadów było jak najmniej. Łatwo w ten sposób uzyskać pojedyncze elementy, a przez odpowiednie programowanie także serie kształtów tego samego typu.
Artykuł zewnętrzny