Sposoby na doświetlenie poddasza - lukarna i okno dachowe
Okna dachowe oraz lukarny umożliwiają swobodny dostęp światła dziennego do pomieszczenia, a także przewietrzenie wnętrz. Pierwsze z nich są łatwiejsze w montażu i nie wymagają ingerencji w konstrukcję dachu. Drugie z kolei wyglądają bardziej efektownie, podkreślają bryłę budynku i nadają jej niepowtarzalny charakter.
Pokoje ze skosami są ciemniejsze, ponieważ mnogość załamań powoduje nierównomierne odbijanie się światła. Dlatego ważną kwestią podczas adaptacji poddasza jest zapewnienie dobrego dostępu promieni słonecznych i montaż efektywnego systemu sztucznego oświetlenia.
Lukarny i okna dachowe - różnice
Lukarny to niewielkie nadbudówki w dachu z wmontowanym pionowym oknem. Okna dachowe mocowane są bezpośrednio w pokryciu. Decyzję o wyborze okien należy podjąć już na etapie adaptacji projektu budowlanego. W przypadku starych domów dzieje się to zwykle podczas gruntownego remontu obejmującego wymianę pokrycia dachowego. Jest to kwestia istotna z kilku względów. Przede wszystkim montaż okien może wymagać zmian w konstrukcji dachu oraz doboru właściwej technologii ocieplenia poddasza. Jeżeli planujemy wykonać izolację termiczną przy użyciu wełny mineralnej, warto porównać jej ceny w różnych miejscach i korzystać z ogólnodostępnych ofert promocyjnych, np. zawartych na https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ursa-xps.
Lukarna - dachowa nadbudówka z oknem
W języku potocznym lukarna bywa określana jako gołębnik lub świetlik. Jest to typ doświetlenia poddasza, który znacząco wpływa na wygląd budynku. Ten dekoracyjny element architektoniczny dobrze komponuje się z domami zachowanymi w stylu wiejskim lub klasycznym. Może mieć różne typy, np.: „wole oko”, lukarna jednospadowa, dwuspadowa, trójkątna lub trapezowa. Jej realizację zaleca się w przypadku stromych dachów o kącie nachylenia równym 45 stopni. Lukarna zmniejsza funkcjonalność pomieszczenia, ponieważ tworzy trudną do zagospodarowania wnękę ścienną. Wybierając takie rozwiązanie, warto zdecydować się na jedną lukarnę o większych rozmiarach. Będzie efektywnym źródłem światła i nie będzie zaburzać aranżacji pomieszczeń pod skosami w tak dużym stopniu, jak montaż kilku mniejszych lukarn.
Okna połaciowe w dachu - efektywne i dyskretne
Okna dachowe są łatwiejsze w montażu i nie mają tak dużych wymagań konstrukcyjnych. Nie ingerują w kąt nachylenia dachu i mogą być mocowane w różnych typach pokrycia. W sprzedaży dostępne są okna dachowe w różnych kolorach, wymiarach i sposobach otwierania. Dzięki temu łatwo dopasować je do własnych potrzeb. Producenci stworzyli również rozwiązania, które można łączyć i tworzyć z nich zestawy bądź umieszczać w układach pionowych lub poziomych. Wygodnym modelem są także specjalne okna dachowe do łazienki, które mają lepszą odporność na wilgoć. Wykonanie okien połaciowych w różnych częściach dachu sprawia, że możemy doświetlić każdy pokój i unikniemy efektu ciemnych kątów. W porównaniu z lukarnami okna dachowe są nawet o 50% bardziej efektywne i lepiej rozpraszają światło. Trudniej jednak zachować je w czystości.
Artukuł zewnętrzny