Szkolenie SEP zaraz po liceum? Świetny pomysł!
Jeszcze 20-30 lat temu wykształcenie średnie z maturą wystarczało do tego, aby znaleźć w miarę sensowną pracę i ewentualnie później kontynuować edukację na poziomie wyższym. Obecnie jednak specjaliści od rynku zatrudnienia zwracają uwagę na to, że jest to najmniej pożądany poziom wykształcenia przez pracodawców. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze: ukończenie ogólniaka nie daje absolwentowi żadnych konkretnych umiejętności i kompetencji. Po drugie: zaraz po liceum trudno jest jednoznacznie ocenić, co chce się robić w życiu i istnieje ryzyko imania się jakichkolwiek prac, byle tylko zarobić na życie. Na szczęście istnieje sposób na to, aby znacząco poprawić swoją sytuację i dać pracodawcom argument, by zatrudnili osobę ze średnim wykształceniem licealnym. Mamy na myśli szkolenie SEP. Więcej dowiesz się z dalszej części naszego poradnika.
Czy absolwent liceum może zapisać się na szkolenie SEP?
Oczywiście, że tak. Przypomnijmy od razu, że aby wziąć udział w kursie SEP należy spełnić tylko dwa warunki. Są to:
- Posiadanie wykształcenia minimum podstawowego – jak nietrudno się domyślić, absolwent liceum spełnia ten warunek z nawiązką. Uwaga! Nie jest wymagane posiadanie matury!
- Ukończenie 18 lat – osoba chcąca zapisać się na kurs SEP musi mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się szkolenia. W momencie składania deklaracji uczestnictwa np. w kursie elektryka może być młodsza, natomiast w dniu, w którym odbędzie się szkolenie, musi okazać dokument poświadczający pełnoletność.
Absolwenci liceów ogólnokształcących stanowią całkiem sporą grupę uczestników kursów SEP i ich obecność na szkoleniu dziś już nikogo nie dziwi. Jest to bardzo dobry pomysł na to, aby jeszcze przed pójściem na studia zdobyć bardzo cenne kwalifikacje zawodowe i w oparciu o nie móc np. podjąć pracę w sektorze energetycznym, jednocześnie kontynuując edukację w systemie zaocznym.
Na taki krok decyduje się coraz więcej abiturientów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie na współczesnym rynku pracy ma z jednej strony wykształcenie, a z drugiej doświadczenie zawodowe. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że ktoś, kto posiada uprawnienia SEP zdobyte zaraz po liceum i chcący dalej się kształcić na studiach niestacjonarnych, jest dla pracodawcy o wiele atrakcyjniejszym kandydatem niż ta osoba, która do momentu ukończenia studiów nie podjęła żadnego zatrudnienia i de facto nie posiada żadnych konkretnych umiejętności.
Jaki kurs SEP wybrać po liceum?
W głównej mierze jest to uzależnione od zainteresowań abiturienta oraz tego, z jakim konkretnym sektorem z szeroko pojętej branży energetycznej wiążę swoją zawodową przyszłość.
Zdecydowanie największym powodzeniem wśród absolwentów liceów ogólnokształcących cieszy się kurs elektryka, po którego ukończeniu można zdobyć uprawnienia energetyczne w grupie kwalifikacji G1. Pozwalają one legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Ciekawym wyborem dla abiturienta może być także kurs SEP przygotowujący do egzaminu na uprawnienia gazowe, czyli w grupie kwalifikacji G3. Zdobycie tych uprawnień umożliwia legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe
Nieco mniejszym powodzeniem cieszą się natomiast szkolenia SEP skupione na kwalifikacjach z grupy G2, czyli cieplnej. Warto się jednak zainteresować tym kursem, ponieważ posiadanie takich uprawnień jest bardzo dużym atutem na rynku pracy. Pozwalają one wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
Wybór konkretnego szkolenia SEP zostawiamy więc Tobie. Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim kierunku zamierzasz się rozwijać. Pewną podpowiedzią może być też przeanalizowanie sytuacji na lokalnym rynku pracy. Jeśli zauważysz bardzo dużo ogłoszeń dla osób posiadających uprawnienia energetyczne, to być może idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kurs elektryka przygotowujący do egzaminu SEP w grupie kwalifikacji G1.
Ważne!
Na kurs elektryka śmiało mogą się zapisać także osoby bez doświadczenia w tym zawodzie, posiadające wykształcenie ogólne.
Na koniec przypomnijmy jeszcze, że bardzo ważnym aspektem przy wyborze szkolenia SEP jest zwrócenie uwagi na jakość kursu. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy – jeśli chcesz zdać egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną za pierwszym razem, to zaufaj doświadczonemu, renomowanemu organizatorowi.
Szczególnie dobre opinie zbierają szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Kursy odbywają się w całej Polsce ( https://sep-szkolenia.pl/oddzialy ), między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi.
Artukuł zewnętrzny