Szafa na materiały niebezpieczne, czyli sposób na przechowywanie chemikaliów
Materiały niebezpieczne to artykuły oraz substancje, które na skutek niewłaściwego użytkowania mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt. Dodatkowo ich negatywny wpływ może odbić się również na środowisku naturalnym, np. na skutek zanieczyszczenia wody lub gleby. Naszym obowiązkiem jest więc zadbanie, aby chemikalia były przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonych, bezpiecznych miejscach.
Składowanie substancji niebezpiecznych – uregulowania prawne i BHP
Definicję materiałów niebezpiecznych szczegółowo opisuje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W ich skład poza preparatami chemicznymi mogą wchodzić również czynniki biologiczne. Zgodnie z przepisami w obowiązku każdego pracodawcy jest informowanie pracowników o właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych materiałów, z których korzystają podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dodatkowo szkolenia BHP powinny dostarczać informacji o potencjalnym ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa, a także sposobie postępowania z materiałami niebezpiecznymi, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.
Sposób składowania materiałów niebezpiecznych reguluje Norma Europejska EN 14470-1. Inwestując więc w szafę do przechowywania chemikaliów, warto zapoznać się z wymaganiami zawartymi w tym dokumencie.
Prawidłowe przechowywanie materiałów niebezpiecznych
W zależności od rodzaju substancji niebezpiecznych należy dopasować szafę do zagrożenia, jakie mogą ze sobą nieść chemikalia. W sprzedaży dostępne są szafy na materiały łatwopalne, utleniające, trujące, drażniące, uczulające, żrące oraz szkodliwe dla środowiska naturalnego. Każda z szaf powinna jednak spełniać kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest możliwie jak największe minimalizowanie ryzyka powstawania pożarów. Materiały, z których wykonane są szafy, powinny chronić pomieszczenie przed ogniem, który pojawił się w szafie lub odwrotnie – chronić materiały przed pożarem, którego źródło znajduje się w pomieszczeniu. Funkcja ta pozwala zmniejszyć ryzyko wybuchów, które dodatkowo pogarszają sytuację podczas gaszenia ognia.
Profesjonalna szafa na materiały niebezpieczne powinna również chronić pomieszczenie przed wyciekami i oparami, jakie mogą wydostawać się z chemikaliów. Ich powłoka powinna więc być nieprzemakalna, a konstrukcja wyposażona w system wentylacji. Do wyboru mamy wiele modeli wyposażonych w wygodne systemy do przechowywania kanistrów lub wannowe półki, które dodatkowo zabezpieczają substancje niebezpieczne. Każda z szaf powinna być również właściwie oznakowana oraz wyposażona w zamek, a nawet drzwi pancerne, aby uniknąć dostępu osób niepożądanych. Co więcej, stosując się do zasad bezpieczeństwa, w jednej szafie nie należy przechowywać różnych substancji niebezpiecznych, co może prowadzić do powstania poważnych w skutkach reakcji chemicznych.
Jeśli poszukujesz sprawdzonej szafy na materiały niebezpieczne, która zwiększy bezpieczeństwo pracy, sprawdź ofertę Hartmann Tresore: https://www.hartmann-tresore.pl/pl/sejfy/szafa-na-materialy-niebezpieczne/
Artykuł zewnętrzny